خانه / بورس و سهام / رشد 120 درصدی سود خالص شرکت گروه سرمایه‌گذاری البرز

رشد 120 درصدی سود خالص شرکت گروه سرمایه‌گذاری البرز

بخشی از پیام هیات مدیره شرکت

 گروه سرمایه‌گذاری البرز عزم خویش را برای عبور از غبار تحریم‌های شدید اقتصادی جزم نمود. اثرات تحریم‌های خصمانه بر اقتصاد کشور، کاهش رشد اقتصادی، افزایش قیمت کالاها و خدمات، کاهش حجم مراودات پولی و بانکی، افزایش حجم چک‌های برگشتی، مشکلات تامین مواد اولیه به دلیل کمبود ارز و عدم امکان گشایش اعتبارات بانکی، در کنار یکی از بارزترین مشخصه‌های صنعت دارویی، یعنی رقابت شدید و اتکای مضاعف آن بر دانش و فناوری روز، تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در این عرصه را به مراتب پیچیده‌تر از پیش كرده است. با این وجود هیات مدیره شرکت در سایه الطاف الهی و حمایت سهامداران گرامی و با اتخاذتدابیر نوآورانه توانست مجموعه شرکت‌های گروه را تا حد امکان با وضعیت موجود هماهنگ ساخته، نقاط ضعف شرکت‌ها را شناسایی و رفع، نقاط آسیب‌پذیر را تقویت و نقاط قوت را حفظ نماید.

در سال مالی 1392 نیز با توجه به استراتژی‌های بلندمدت شرکت، بهینه‌سازی پورتفوی سرمایه‌گذاری‌ها، حرکت در جهت نوآوری و ارائه محصولات جدید، تسریع در انجام پروژه‌های توسعه‌ای، حرکت در جهت اصلاح خطوط تولیدی مطابق استانداردهای داخلی و بین‌المللی، هماهنگی فعالیت‌ها و تحقق هم‌افزایی عملیات تداوم یافت و به دنبال آن سود خالص تلفیقی در سال 1392 رشدی 119 درصدی و حاشیه سود خالص شرکت‌های گروه نیز با تاکید بر محصولات پربازده و بازارگرا، رشدی معادل 46 درصد را تجربه كرد.

سرمایه شرکت و تغییرات آن

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 600 میلیون ریال (شامل تعداد 600.000 سهم، به ارزش اسمی هر سهم 1.000 ریال) بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ 1.680.100 میلیون ریال (شامل تعداد 1.680.1 میلیون سهم، به ارزش اسمی هر سهم 1.000 ریال) براساس مصوبه مجمع فوق‌العاده افزایش سرمایه سال 1392 افزایش یافته است.

آخرین تغییر در سرمایه ثبت شده شرکت، مبلغ 1.680.1 میلیارد ریال بوده که به موجب صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌‌العاده مورخ 17/10/1392 سرمایه شرکت از مبلغ 1.380.1 میلیارد ریال به مبلغ 1.680.1 میلیارد ریال معادل 22 درصد از طریق مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران انجام پذیرفته و ثبت آن در تاریخ 6 اردیبهشت 1393 انجام پذیرفت.

شرکت از منظر بورس اوراق بهادار

شرکت گروه سرمایه‌گذاری البرز در تاریخ 30/11/1353 در بورس اوراق بهادار تهران به عنوان اولین شرکت سرمایه‌گذاری با نماد والبر درج شده است. وضعیت سهام شرکت سرمایه‌گذاری البرز طی سه سال اخیر به شرح زیر بوده است.

در حالی که بازدهی شاخص بورس در سال 1392 معادل 108 درصد بوده، شرکت سرمایه‌گذاری البرز در دوره مذکور توانسته است 166 درصد بازدهی عاید سهامداران خود نماید.

ارزش بازار شرکت گروه سرمایه‌گذاری البرز در طی 4 سال اخیر (در تاریخ منتهی به مجمع سالانه) با 248 درصد رشد (رشد سالانه بالغ بر 37 درصد) از 2.637 میلیارد ریال در تاریخ 18/3/1389 به 9/185 میلیارد ریال در 25/1/1393 بالغ گردیده است.

جایگاه شرکت در صنعت

مجموعه گروه سرمایه‌گذاری البرز به عنوان دومین هلدینگ بزرگ دارویی کشور نقش قابل توجهی در تولید و توزیع دارو، تولید مواد اولیه و واردات داروهای ساخته شده ایفا می‌نماید. براین اساس:

* در سال 1392 مجموعه سرمایه‌گذاری البرز بالغ بر 14 درصد از سهم بازار داروهای تولید داخلی کشور را به خود اختصاص داده است. لازم به ذکر است در سالی که گذشت بالغ بر 470 پروانه تولید در شرکت‌های تابعه گروه سرمایه‌گذاری البرز اخذ شده است.

* در این میان شرکت البرز دارو به عنوان ششمین تولیدکننده بزرگ و شرکت سبحان دارو با کسب عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده قرص کشور توانسته‌اند جایگاه قابل توجهی را از آن خود نمایند.

* شرکت سبحان آنکولوژی نیز با اخذ حدود 15 پروانه تولید دارو، در حال بزرگ‌ترین تولیدکننده داروهای ضدسرطان در کشور می‌باشد.

* این شرکت در بخش واردات نیز ضمن عرضه سهام شرکت کی بی سی در بورس به عنوان اولین و تنها شرکت بازرگانی دارو، توانست با فاصله بسیار از رقبای بعدی خود، عنوان سومین واردکننده بزرگ داروی کشور را کسب نماید. این شرکت بازوی اجرایی وزارت بهداشت در واردات بخشی از واکسن‌های موردنیاز کشور می‌باشد.

* در حوزه توزیع دارو، شرکت پخش البرز با کسب سهم بازار 3/9 درصدی، جایگاه چهارمین توزیع‌کننده دارو را تثبیت نموده و در کل سبد دارو و غیردارو، رتبه سوم کشور را دارا می‌باشد. افزایش سهم پخش البرز در حوزه دارو در حالی صورت پذیرفته که پخش‌های بزرگ سراسری در دو سال اخیر با کاهش سهم بازار روبه‌رو بوده‌اند.

اهم فعالیت‌های انجام شده سال 92

مهم‌ترین برنامه‌های انجام گرفته در سال 1392 براساس سیاست‌های تدوین شده در شرکت را می‌توان در قالب‌های زیر طبقه‌بندی كرد:

1- توسعه فعالیت‌های بازرگانی

2- بهینه‌سازی پرتفوی

3- توسعه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات

4- توسعه مدیریت و منابع انسانی

5- استقرار حاکمیت شرکتی و تشکیل کمیته‌های کاری شامل کمیته‌های حسابرسی داخلی، آموزش، ماموریت خارجی و مدیریت ریسک

6- توسعه همکاری‌های بین‌‌المللی

7- مطرح شدن به عنوان شرکت پیش رو در عرصه صنعت دارو

8- افزایش سرمایه شرکت‌های تابعه

اهم برنامه‌های آتی شرکت سرمایه‌گذاری البرز و شرکت‌های تابعه

هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری البرز به منظور حفظ و حراست از حقوق صاحبان سهام که وظیفه سنگینی بر دوش مدیریت می‌باشد، کوشش نموده است از طریق سیاست‌گذاری و ایفای نقش راهبری با ایجاد رابطه منطقی با شرکت‌های زیر مجموعه، موجباتی را فراهم آورد تا شرکت‌ها بتوانند با برنامه‌ریزی لازم از ظرفیت‌های قابل دسترسی و عملی مجموعه‌ها به گونه‌ای کارآ و اثربخش بهره‌گیری نمایند. در این خصوص برنامه‌های آتی و هدف شرکت گروه سرمایه‌گذاری البرز ساختن مجموعه‌ای نمونه است که حرکت به سمت هدف مذکور مستلزم شناسایی و به کارگیری شیوه‌های مختلف برای بهره‌ور ساختن هر چه بیشتر زمینه‌های سودآور و نقاط قوت شرکت‌های تابعه و ترمیم نسبی نقاط ضعف و زمینه‌های آسیب‌پذیر فعالیت‌های تولیدی و بازرگانی گروه بوده که با انجام اصلاحاتی که در ساختارهای مالی، فنی، مدیریتی و نیروی انسانی صورت پذیرفته و همچنان نیز تداوم دارد، عملی خواهد شد.

اهم برنامه‌های آتی هیات مدیره شرکت

* ورود به بازار محصولات جدید دارویی در راستای تکمیل بیشتر سبد محصولات مجموعه

* تدوین راهکارها و استراتژی‌های عملیاتی در جهت افزایش سهم صادرات در فروش شرکت‌های گروه

* ادامه اجرای اصلاحات GMP در شرکت‌های دارویی گروه البرز

* تمرکز بر اجرای پروژه‌های شرکت‌های تابعه

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری البرز با حضور اکثر سهامداران صورت‌های مالی و سود نقدی هر سهم سال 92 این شرکت را تصویب کرد. در این جلسه که به ریاست آقای حمیدرضا جمشیدی، نظارت آقایان محمدعلی میرزاکوچک شیرازی و سیدیاسر ابوترابی و دبیری آقای علیرضا خسروانی برگزار شد موسسه حسابرسی مفید راهبر به عنوان حسابرس شرکت و روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه کثیرالانتشار شرکت برای سال 93 انتخاب شدند.

همچنین براساس تصمیمات مجمع مزبور شرکت‌های سرمایه‌گذاری اعتلای البرز، البرز دارو، گروه دارویی سبحان، دارویی برکت و سرمایه‌گذاری ملی ایران برای مدت دو سال به عنوان اعضای هیات مدیره سرمایه‌گذاری البرز انتخاب شدند. یادآور می‌شود عرضه 59 محصول جدید در شرکت‌های دارویی گروه البرز در سال 92، رشد 234 درصدی درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در شرکت‌های گروه، رشد 241 درصدی سود عملیاتی، رشد 232 درصدی سود خالص، رشد 50 درصدی فروش، رشد 107 درصدی سود عملیاتی و رشد 120 درصدی سود خالص گروه سرمایه‌گذاری البرز از موفقیت‌های این شرکت در سال 92 بود.

مجمع سرمایه‌گذاری البرز سود سهام سرمایه‌گذاری البرز تحلیل سرمایه‌گذاری البرز تحلیل بنیادی سرمایه‌گذاری البرز پرتفوی سرمایه‌گذاری البرز

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*