خانه / بورس و سهام / رونمایی از بازیگران بزرگ بورس / ورود به منطقه چراغ قرمز!

رونمایی از بازیگران بزرگ بورس / ورود به منطقه چراغ قرمز!

چه‌کسی می‌داند مجموع ۱۴۰ میلیارد دلار سهام موجود در بازار سهام ایران در دست چه کسانی است و براساس چه ترکیبی میان سرمایه‌گذاران تقسیم بندی شده است.

روز یکشنبه برای نخستین‌باردر تاریخ بازار سرمایه ایران یکی از بزرگان بزرگ بورس به‌طور شفاف درباره میزان سرمایه‌گذاری هایش در بورس توضیح‌داد.به گزارش همشهری، با اینکه نیم‌قرن از فعالیت بورس تهران می‌گذرد کسی نمی‌داند بازیگران اصلی بازار سهام چه کسانی هستند و هیچ اطلاعاتی در این‌باره در دست نیست. هیچ‌کس حاضر نیست به‌طور شفاف در مورد سرمایه‌گذاری‌هایش حرف بزند، بورس تهران هم با اینکه اطلاعات کاملی در این زمینه دارد، تمایلی به ارائه اطلاعات ندارد.

اطلاعات مربوط به ترکیب سهامداری شرکت‌ها که از بنیادی‌ترین اطلاعات مالی در بازارهای سهام است منجر به جلب مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌شود اما این چراغ ورود به این اطلاعات قرمز است و اطلاعاتی در دست نیست.
روز یکشنبه معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی سازمان تأمین اجتماعی برای نخستین‌بار به‌طور شفاف در مورد عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری شستا توضیح داد و مشخص شد که در حال حاضر 10درصد از کل بورس تهران در اختیار این شرکت سرمایه‌گذاری است. با مشخص‌شدن‌ترکیب دارایی‌های شستا دربورس بار دیگر این پرسش قدیمی که بازیگران اصلی بورس چه کسانی هستند تقویت شد.

بررسی‌های همشهری نشان می‌دهد در حال حاضر بازار سهام ایران در دست 3بازیگر اصلی یعنی دولت، شرکت‌های شبه‌دولتی و سهام عدالت تقسیم‌بندی و هدایت می‌شود. بازیگر نخست بازار سهام شرکت‌های شبه دولتی هستند که مهم‌ترین و بزرگ‌ترین گروه بازار‌ند. شرکت‌هایی نظیرسازمان تأمین اجتماعی نیرو‌های مسلح(ساتا)، صندوق بازنشستگی کشوری، آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، صندوق سرمایه‌گذاری کارکنان بانک‌ها، تأمین اجتماعی، سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان، صندوق بسیجیان و صندوق کارکنان نفت دراین دسته طبقه بندی می‌شود.

این شرکت‌ها بخش بزرگی از بازار سهام را دراختیار دارند. به‌طورمثال سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح(ساتا) از طریق سرمایه‌گذاری غدیر و شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان توانسته است با خرید سهام شرکت‌های پتروشیمی بزرگ کشور که با خوراک گاز محصولاتشان را تولید می‌کنند انحصار این بازار را در دست بگیرد. همچنین شرکت‌هایی نظیر صندوق کارکنان بانک‌ها از طریق شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی و همچنین ستاد اجرایی فرمان امام از طریق بنیاد برکت و سرمایه‌گذاری تدبیر در بازار سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند.

پس از شرکت‌های شبه دولتی، سهام عدالت دومین بازیگر بزرگ بورس است که ظرف 8سال با واگذاری سهام به 42میلیون نفر فعالیتش گسترش پیدا کرده است. در حال حاضراطلاعاتی در مورد ترکیب سرمایه‌گذاری‌ها و دارایی‌هایی سبد سهام عدالت که گفته می‌شود در حال حاضر به 80تا90هزار میلیارد تومان رسیده در دست نیست. پس از شرکت‌های شبه‌دولتی و سهام عدالت بزرگ‌ترین بازیگر بورس دولت است که از طریق ایدرو، ایمیدرو و شرکت‌های دیگر سهام بخشی از شرکت‌های بورس را در اختیار دارد. به‌طور مثال اخیرا در گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی مشخص شد که سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران هنوز هم بخش مهمی از سهام ایران‌خودرو و سایپا را در اختیار دارد و در طول سال‌های گذشته به روش‌ها و ترفند‌های مختلف ازطریق معاملات ضربدری توانسته همچنان سهام خود را در این دو شرکت خودرو‌ساز حفظ کند.

همچون شرکت‌های شبه دولتی هنوز برآورد دقیقی از میزان سرمایه‌گذاری دولت در بورس وجود ندارد اما به‌طور قطع بخش بزرگی از دارایی‌های موجود در بورس که در قالب سهام دادوستد می‌شود متعلق به دولت و شرکت‌های دولتی است. در این زمینه روز یکشنبه نجات امینی معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی سازمان تأمین اجتماعی درباره میزان سرمایه‌گذاری‌های این نهاد شبه دولتی اطلاعات جدیدی ارائه کرد. این اطلاعات پس از گذشت یک سال از زمان تغییر مدیریت تأمین اجتماعی منتشر می‌شود.

همشهری

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*