خانه / بورس و سهام / نگاه “وتوسم” برای اصلاح پرتفوی

نگاه “وتوسم” برای اصلاح پرتفوی

سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی طی ماه اخیر در حالی با رشد قیمتی همراه بوده که به نظر می رسد اصلاح پرتفوی صورت گرفته در “وتوسم” توانسته پتانسیل های سرمایه گذاری این شرکت بورسی را افزایش دهد.

در همین ارتباط مدیر سرمایه گذاری های “وتوسم” در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: طی سال اخیر بخشی از برنامه اصلاح پرتفوی سرمایه گذاری های “وتوسم” تحقق یافته و برای سایر موارد نیز برنامه ریزی ها در حال پیگیری می باشد.

شعبان پور ادامه داد: استراتژی اصلاح پرتفوی این شرکت به گونه ای است که صنایع و شرکت های با چشم انداز مناسب تر جایگزین خرده سهم های موجود در سبد سرمایه گذاری های آن گردد.

وی در خصوص عمده صنایع موجود در پرتفوی بورسی شرکت و برنامه های در نظر گرفته شده برای آنها گفت: عمده فعالیت “وتوسم” روی صنایع محصولات شیمیایی، چند رشته ای صنعتی، انبوه سازی و املاک مستغلات و فلزات اساسی است.

به گونه ای که در حال حاضر حدود 13 درصد از مالکیت شرکت سرمایه گذاری مسکن در اختیار شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی بوده که با حرکت قیمتی سهام موجود در این صنعت، تاکنون بازدهی حدود 30 درصدی از رشد قیمت “ثمسکن” نصیب “وتوسم” شده است.

این مقام مسئول در خصوص پیشرفت فیزیکی پروژه برزیل و برنامه های در نظر گرفته شده برای آن عنوان کرد: در حال حاضر حدود 80 درصد از مراحل تکمیل پروژه مذکور، که دارای 1600 مترمربع زیر بنای اداری و 500 متر مربع تجاری می باشد. به نظر می رسد با توجه به درصد پیشرفت آن در آینده تصمیماتی پیرامون فروش آن انجام شود.

مدیر سرمایه گذاری های “وتوسم” در بیان برنامه های این شرکت در خصوص ورود به صنایع جدید نیز اظهار داشت: به طور کلی صنایع هدف جهت سرمایه گذاری های “وتوسم” توسعه صنایع موجود در پرتفوی فعلی شرکت و در کنار آن وارد شدن به صنعت بانکداری الکترونیک است.

وی ادامه داد: “وتوسم” از میان شرکت های فعال در صنعت بانکداری همچون شرکت های انفورماتیک ایران، ایران کیش و تجارت الکترونیک پارسیان، اقدام به ورود به سهام “رکیش” کرده، به گونه ای که طی روزهای اخیر 5 درصد از سهم مذکور به صورت بلوکی به تملک شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی درآمده است.

این مقام مسئول پیرامون چشم انداز شرکت ایران کیش عنوان کرد: یکی از دلایل اصلی “وتوسم” برای سرمایه گذاری در “رکیش” اعتقاد به بهبود شرایط این شرکت و چشم انداز مناسب آن در آینده می باشد، چراکه در حال حاضر با مشخص شدن اثرات طرح شاپرک، صورت های مالی شرکت مذکور از شفافیت مناسبی برخوردار است، به گونه ای که می توان برآورد مناسبی از رشد سودآوری آن داشت.

مدیر سرمایه گذاری های شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی با اشاره به وضعیت “وبانک” به عنوان یکی از زیرمجموعه های “وتوسم” گفت: به واقع می توان گفت در حال حاضر “وبانک” از نظر وضعیت سرمایه گذاری و پتانسیل رشد سودآوری در بهترین شرایط از ابتدای فعالیت خود تاکنون قرار دارد، چراکه زیرمجموعه های این شرکت طی سال جاری از رشد قیمتی مناسبی برخوردار بودند، مضاف بر آنکه ورود یکی از زیرمجموعه های این شرکت به نام “سیدکو” در بورس نیز می تواند پتانسیل های شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی را برای فعالان بازار واضح تر نماید.

این مقام مسئول پیرامون وضعیت صنعت پتروشیمی و چشم انداز آن نیز بیان کرد: شرکت های فعال در این صنعت حتی با در نظر گرفتن افزایش نرخ خوراک آنها، از پتانسیل های مناسبی برای رشد سودآوری برخوردارند، چراکه صنعت پتروشیمی در زمره صنایع استراتژیک کشور محسوب می شود. با این اوصاف شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی نیز همچنان سهم سرمایه گذارهای خود در این گروه را حفظ خواهد کرد.

در خاتمه می افزاید، براساس این گزارش خالص ارزش روز هر سهم این شرکت در حال حاضر حدود 300 تومان بوده، حال آنکه با توجه به قیمت 180 تومانی هر سهم “وتوسم” نسبت قیمت به NAV هر سهم این مجموعه حدود 60 درصد خواهد بود که حاکی از پتانسیل رشد قیمتی هر سهم این شرکت می باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*