خانه / بورس و سهام / هند محدودیتهای جدیدی برای واردات طلا وضع کرد

هند محدودیتهای جدیدی برای واردات طلا وضع کرد

بانک مرکزی هند به منظور کاستن بیشتر از واردات طلا که همچنان بالا مانده و دلیل اصلی کسری حساب جاری این کشور است، محدودیتهای جدیدی وضع کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این بانک اعلام کرد واردکنندگان مجاز طلا که شامل بانکها و سازمانهای بازرگانی طلا مانند MMTC Ltd هستند، اکنون می‌توانند تنها به جواهرفروشان یا بازرگانی طلا بفروشند که طلا را برای بخش جواهرات تامین می‌کنند.

به گفته نایب رئیس شورای توسعه صادرات جواهرات و سنگهای قیمتی هند، این اقدام عرضه طلا به بازار داخلی را محدود خواهد کرد.

بانک مرکزی هند از واردکنندگان طلا خواسته اطمینان حاصل کنند که 20 درصد از هر سهم واردات این فلز تنها برای هدف صادرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر اساس آمار بانک مرکزی هند، کسری حساب جاری هند در سال مالی گذشته که 31 مارس به پایان رسید، به 87.8 میلیارد دلار یا 4.8 درصد تولید ناخالص داخلی در مقایسه با 78.2 میلیارد دلار یا 4.2 درصد تولید ناخالص داخلی در سال پیش از آن رسید.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، اقتصاددانان نسبت به چگونگی تامین کسری حساب جاری هند در شرایطی که سرمایه گذاران خارجی در حال خارج کردن پولشان از این کشور هستند، نگران بوده اند.

این امر باعث کاهش 10 درصدی ارزش روپیه در برابر دلار آمریکا طی دو ماه گذشته شده است. ارزش ارز هند تا دوشنبه هفته جاری 59.72 روپیه در برابر هر دلار بود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*