خانه / بورس و سهام / نیم نگاهی به وضعیت “جم” در آستانه ورود به بورس

نیم نگاهی به وضعیت “جم” در آستانه ورود به بورس

شرکت پتروشیمی جم یکی دیگر از تازه واردان بورسی است که طی روزهای آتی پا به بازار سرمایه گذاشته و خود را در معرض نگاه سرمایه گذاران این حوزه قرار خواهد داد.

براساس گزارش بورس نیوز، آنچه تاکنون از تحلیل های انجام شده از این شرکت به گوش رسیده، نگاه مثبت کارشناسان به وضعیت مالی و همچنین پتانسیل هایی است که به واسطه طرح های توسعه ای فراوان “جم” از آن انتظار می رود.

در همین ارتباط مدیر عامل شرکت پتروشیمی جم  عنوان کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید شرکت پتروشیمی جم یک میلیون و 600 هزار تن بوده و طی سال های 90 و 91 حدود 85 درصد از برنامه تولید این شرکت محقق شده که با توجه به برنامه های در نظر گرفته شده برای این مجموعه ظرفیت تولید مذکور تا سال 93 به دو میلیون تن دست خواهد یافت.

سپهدار انصاری نیک در بیان ترکیب فروش داخلی و صادراتی محصولات تولیدی شرکت گفت: حدود 40 درصد از محصولات تولیدی “جم” نیاز بازار داخلی را تأمین می کند و مابقی آن به کشورهای آسیایی همچون چین، ترکیه، هند، فیلیپین و کره جنوبی صادر می گردد که حجم صادرات به کشور چین در مقایسه با سایر کشورها چشمگیرتر می باشد.

وی ادامه داد: طی عملکرد سال گذشته ارزش صادرات محصولات پتروشیمی جم به 520 میلیون دلار رسید که با توجه به تقاضای جهانی محصولات پلیمری و همچنین طرح های افزایش ظرفیت “جم” این مبلغ از پتانسیل رشد 30 درصدی طی یک تا دو سال آینده برخوردار است.

این مقام مسئول با اشاره به فروش داخلی محصولات شرکت نیز اظهار داشت: شرکت پتروشیمی جم در زمینه فروش داخلی محصولات نیز توانست طی سال 91 رشد حدود 80 درصدی ارزش فروش محصولات خود نسبت به سال 90 را تجربه کند؛ به گونه ای که مبلغ فروش داخلی محصولات جم در سال 90 یک هزار و 100 میلیارد تومان بود که در سال 91 این مبلغ به بیش از دو هزار میلیارد تومان افزایش یافت. حال آنکه چنین رشدی نه تنها به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات بوده، بلکه رشد 50 درصدی تناژ عرضه داخلی محصولات توسط “جم” نیز زمینه ساز این جهش درآمدی شده است.

انصاری نیک با اشاره به سودآوری این شرکت و برآوردهای انجام شده برای سال 92 گفت: “جم” طی سال 91 توانست سود 219 تومانی را به ازای هر سهم محقق کند که 200 تومان آن نیز به عنوان سود نقدی در مجمع عمومی صاحبان سهام تقسیم شد. حال آنکه سود برآوردی این شرکت برای سال 92 برای هر سهم بیش از 300 تومان پیش بینی شده که به زودی اطلاعات دقیق آن روی سامانه کدال قرار خواهد گرفت.

وی همچنین پیرامون طرح های توسعه ای “جم” که یکی از نقاط قوت این شرکت محسوب می شود، عنوان کرد: این شرکت پروژه های متعددی در دست اجرا دارد که مهمترین آنها عبارتند از پروژه تولید پلیمر ABS، طرح تولید آلفاالفین و مشارکت در سرمایه گذاری طرح تولید پلی پروپیلن و پروپیلن می باشد.

این مقام مسئول در تشریح پروژه های مذکور اظهار داشت: پروژه تولید پلیمر ABS در واقع طرحی است که با تبدیل بوتادین تولیدی شرکت به پلیمر ABS، رابر و لاستیک های مصنوعی می تواند به طور میانگین ارزش افزوده ای حدود 300 تا 600 دلار به ازای هر تن تولید را برای “جم” به ارمغان آورد.

مدیر عامل شرکت پتروشیمی جم اضافه کرد: این طرح نزدیک ترین پروژه شرکت از نظر زمان بهره برداری است که حدود 30 ماه دیگر تا راه اندازی کامل آن باقی مانده است.

انصاری نیک در بیان جزییات دیگر طرح های در دست اجرای این شرکت اظهار داشت: طرح مشارکت در سرمایه گذاری طرح تولید پلی پروپیلن و پروپیلن از دیگر پروژه های “جم” است که در سال جاری جهت خرید 51 درصد از سهام مدیریتی این پروژه توسط پتروشیمی جم توافقات لازم با شرکت سرمایه گذاری پارسیان صورت گرفته است. اجرای طرح مذکور موجب می شود تا شرکت پتروشیمی جم از نظر موقعیت تولید پلی پروپیلن و پروپیلن هم رتبه با شرکت های بزرگ تولیدکننده این محصول در خاورمیانه و آسیا قرار گیرد.

وی در ادامه به طرح تولید آلفاالفین شرکت اشاره کرد و گفت: طرح تولید آلفاالفین ها با توجه به ارزش بالای مصرفی این محصول، در برنامه های آتی “جم” قرار دارد که متأسفانه با وجود فراهم بودن کلیه تجهیزات و شرایط لازم، تنها به دلیل محدودیت های بین المللی امکان دریافت مجوزهای خارجی آن، با موانعی مواجه است که امیدواریم با بهبود شرایط در آینده این مشکلات نیز برطرف گردد و طرح مذکور در مرحله اجرا قرار گیرد.

مدیر عامل “جم” پیرامون خوراک مصرفی این شرکت و نرخ در نظر گرفته شده برای آن گفت: حدود 55 درصد از خوراک مصرفی “جم” مایع و مابقی آن به صورت گازی است که با توجه به شرایط فعلی، نرخ خوراک گازی در نظر گرفته شده در بودجه 92 شرکت به قیمت جدید اعلام شده یعنی 240 دلار و با احتساب نرخ ارز مبادلاتی می باشد، حال آنکه قیمت خوراک مایع مصرفی “جم” برای سال جاری بدون تغییر و برابر نرخ های سال گذشته برآورد شده است.

انصاری نیک اضافه کرد: آنچه در خصوص وضعیت قیمتی خوراک مایع مصرفی شرکت های پتروشیمی همچون جم مطرح است، احتمال کاهش قیمت آن با توجه به مصوبه مجلس جهت همسان سازی نرخ خوراک مایع و گازی بوده، به گونه ای که به نظر می رسد با توجه به سیاست های دولت جدید احتمال اجرایی شدن این طرح دور از ذهن نیست. حال آنکه در صورت اجرایی شدن چنین طرحی سودآوری “جم” به دلیل کاهش بخش اعظمی از بهای تمام شده، رشد چشم گیری خواهد یافت.

این مقام مسئول در خاتمه در خصوص آینده شرکت پتروشیمی جم عنوان کرد: در حال حاضر شرکت پتروشیمی جم از نظر حجم کل تولیدات به عنوان پنجمین شرکت پتروشیمی داخلی بعد از شرکت های پتروشیمی همچون بندرامام، زاگرس و پردیس قرار دارد که با توجه به برنامه های بلندمدت این مجموعه، امیدواریم طی سال های آینده بتواند در زمره 10 شرکت بزرگ تولیدکننده الفین و پلی الفین در میان رقیبان جهانی قرار گیرد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*