خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس – سه شنبه ۲۹ مهر

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس – سه شنبه ۲۹ مهر

شاخص کل بورس امروز وارد کانال ۷۴ هزاری خود شد و با ۵۵۸ واحد رشد به رقم ۷۴،۱۰۹ واحد رسید . نمادهای فارس با ۹۳ واحد ، وبملت با ۶۸ واحد و فملی با ۶۷ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وامید با ۵۱ واحد و وغدیر با ۱۸ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم ۲۹۳٫۹ میلیارد تومان رسید که نماد مپنا با ۱۴٫۶ و خودرو با ۶٫۱ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند .

در بازار فرابورس نیز شاخص ایفکس رشد ۲ واحدی را تجربه کرد و به رقم ۸۴۶ واحد رسید . نمادهای پترول و وگردش بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای زاگرس و جم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۴۶ میلیارد تومان رسید که نماد دی با ۷٫۸ و وگردش با ۷٫۷ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند .

بازار امروز نیز در ادامه رشد روز گذشته با رشد همراه بود ولی در مقایسه با روز گذشته شاهد افزایش فشار فروش در بسیاری از نمادها بودیم . ارزش معاملات  نیز نسبت به روز گذشته قدری کاهش داشت ولی در مجموع روز خوب دیگری را برای بورس رقم زد . هر چند در تابستان امسال شاهد روزهایی سرد و کم رمق بورس بودیم ولی با شروع فصل پاییز و هوای سرد بازار سرمایه گرمایی ویژه به هوای خنک پاییزی داده است و روزهای خوبی را برای سهامداران و فعالین این حوزه از اقتصاد به ارمغان می اورد . امیدواریم این رشد و بازار گرم ادامه دار باشد و با اخبار خوش سیاسی و اقتصادی که  شنیده می شود با دیگر با آینده امیدوار شد و بتوانیم با اطمینان خاطر بیشتری به تصمیمات اقتصادی دست بزنیم .افزایش عرضه در پایان روز معاملاتی گذشته نوید بازاری پر فروش را برای امروز می داد . افزایش تقاضا در برخی از نمادها شاخص ساز از جمله فارس، مپنا و بانک ملت باعث رشد بیش از ۵۰۰ واحدی در شاخص کل شد . برای فردا نیز انتظار بازار سبز و متعادل تر از امروز و زور گذشته دور از انتظار نیست .

مهم ترین اخبار اقتصادی

در پی شایعه هفته گذشته تغییر رئیس سازمان بورس برای سومین بار در یک سال اخیر، گمانه زنی های متعددی در این مورد زده شد و حرف و حدیث هایی منتشر شد که توسط برخی مسئولان مانند معاون وزیر اقتصاد (شاپور محمدی)، علی رحمانی مدیرعامل سابق بورس و محمد طالبی مدیرعامل کنونی بانک کشاورزی که از این دو به عنوان جانشین صالح آبادی نام برده می شد و رئیس اداره نظارت بر ناشران و مدیر روابط عمومی سازمان بورس و … تکذیب شد . حال در تازه ترین واکنش ها به این موضوع، علی صالح آبادی هم این شایعه را تکذیب و اعلام کرد که با قدرت و قوت تا اردیبشهت ۹۵ رئیس سازمان بورس خواهد بود .

در مورد استقلال بانک مرکزی ، ولی‌الله سیف در ارتباط با جزئیات جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و تصویب کلیات نحوه اداره بانک مرکزی اظهار کرد: این تغییرات در ساختار عزل و نصب و نحوه استعفای رئیس‌کل بانک مرکزی است. وی با بیان اینکه بعید است ساختار حقوقی بانک مرکزی تغییر کند، افزود: جزئیات نحوه اداره بانک مرکزی احتمالا در جلسات آینده مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح و تصویب خواهد شد .

عده ای از کارشناسان زمزمه های کاهش نرخ سود بانکی را علت رشد اخیر بورس عنوان کردند در همین رابطه، رییس کل بانک مرکزی طی چهارشنبه هفته گذشته در حاشیه جلسه هیأت دولت از تجدید نظر در نرخ سود بانکی متناسب با کاهش تورم خبر داد تا این مسئله در دستور جلسه شورای پول و اعتبار قرار گیرد. این برنامه در حالی پیش از این توسط برخی مقامات بانکی و بانک مرکزی در حد حرف عنوان شده بود که ولی الله سیف در تازه ترین اظهارات خود از برنامه تغییر نرخ سود با توجه به کاهش تورم در کشور توسط شورای پول و اعتبار خبر داده است .

با کاهش قیمت نفت در خبری از سوی سخنگوی دولت شنیدیم که بیان داشت ، باید با هر بشکه نفت ۸۵ دلاری کشور را اداره کنیم. در همین حال کارشناسان اعلام کردند: با توجه به شرایط بازار پیش بینی می شود که روند نزولی قیمت کند شده و قیمت ها به پایین تر از سطح ٨٠ دلار در بشکه سقوط نکند. طبق گزارش شانا دوشنبه هفته جاری نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، ضمن عنوان این نکته که درآمد نفتی کشور که قبل از تحریم ها ۱۱۰ میلیارد دلار بوده است هم اکنون به کمتر از ۴۸ میلیارد دلار رسیده است، با بیان اینکه باید با هر بشکه نفت ۸۵ دلاری کشور را اداره کنیم، به طور ضمنی برآوردی از پیش بینی دولت از بهای نفت در بودجه سال جاری را ارائه داد.

 مهم ترین اخبار سیاسی

 نشست کارشناسی ایران و گروه ۱+۵ (آلمان، فرانسه، انگلستان، روسیه، چین و آمریکا) به منظور بررسی را‌ه‌های حل اختلافات از فردا -چهارشنبه- ۳۰ مهر ماه به مدت ۲ روز در شهر وین برگزار می‌شود .در همین راستا حمید بعیدی نژاد در راس هیئت کارشناسی ایران امروز عازم اتریش می‌شود و قرار است نشست کارشناسی فردا صبح در وین برگزار شود. موضوع در دستور کار نشست کارشناس، چند موضوعی است که بر اساس تصمیم نشست سه جانبه ظریف، کری و اشتون نیاز به تبیین بیشتر کارشناسی دارد و جلسه با تمام اعضای ۱+۵ در وین خواهد بود .وی همچنین گفت احتمالا در دو هفته آینده نشست سه‌ جانبه ظریف، کری و خانم اشتون برگزار شود، ولی به محل این نشست اشاره‌ای نکرد .

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین عنوان کرد: در دور جدید گفت‌وگوهای هسته‌ای همه طرف‌ها بر این اعتقادند که پیشرفت‌هایی صورت گرفته و جریان مذاکرات رو به جلوست. پس از مذاکرات نیویورک نیز اعتقاد بر این بود که در مذاکرات هسته‌ای حرکت به سمت جلو بوده هر چند که این حرکت کند است .وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ما فکر می‌کنیم حرکت در همه زمینه‌ها به سمت جلو بوده و راهکارهای مختلفی مورد بحث قرار گرفته است، افزود:اما من هنوز فکر می‌کنم مانع روانی که باید طرف مقابل از آن عبور کند موضوع تحریم است .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان همراه بود ، بر این اساس مس به قیمت ۶۶۱۵ دلار ، آلومنیوم ۱۹۵۴ دلار ، روی ۲۲۲۲ دلار و سرب ۲۰۱۲ دلار برای هر تن داد و ستد شدند .

دلار در در بازار امروز به قیمت ۳،۲۲۵ تومان و سکه در محدوده قیمتی ۹۳۸ هزار تومان معامله شد .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه بیمه ای ، امروز نماد دی با اقبال خوبی از طرف سهامداران همراه بود ، در خبری شنیدیم که  مجوز افزایش سرمایه ۳۰۹ درصدی بیمه دی هم صادر شد تا این شرکت فرابورسی در مجمع فوق العاده ۵ آبان بیش از ۱۸۸ میلیارد تومان تامین مالی کند،  شرکت بیمه دی تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ ۶۱۰ میلیارد ریال به مبلغ ۲۵۰۰ میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه ۱۸۸۹ میلیارد ریالی از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران می باشد .

در گروه بانکی، که امروز با اقبال خوبی همراه بودند نمادهای وبصادر و وبملت پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر اصلاح اساسنامه امروز بازگشایی مناسبی داشتند . وبملت بیش از ۲۱۱ میلیون از سهامش داد و ستد شد و در نهایت توانست با صف خرید چند میلیونی به قیمت ۲۰۳ تومان برسد و به کار خود خاتمه دهد . وبصادر نیز نزدیک به ۱۸ میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت ۸۲ تومان رسید .سایر نمادها از جمله دی ، ونوین و وپاسار نیز با اقبال خوبی همراه شدند .

از جمله مهم ترین دلایلی که باعث اقبال به گروه بانکی شده است قرار گرفتن اکثر قیمت ها در کف حمایتی خود و سیگنال های تکنیکال می باشد . کاهش نرخ سود بانکی نیز از دیگر عواملی است که تاثیر خود را بر کل بازار سرمایه می گذارد .

در گروه پتروشیمی و شیمایی، روند معاملات متعادل بود و اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند . در این گروه امروز پترول و شیران با اقبال خوبی همراه شدند . واتی نیز به دنبال افزایش تقاضا در شیران توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد . پترول نیز در پایان معاملات امروز به علت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده متوقف شد . شدوص  نیز با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم،متوقف شد

در مورد راه اندازی فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی شنیدم که ، رئیس هیات عامل ایدرو و معاون وزیر نفت به همراه جمعی از مدیران و معاونان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، مدیران شرکت نفت و گازپارس، شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران و شرکت ایزوایکو، از فازهای مختلف پارس جنوبی بازدید کردند و با این بازدید، شمارش معکوس برای راه اندازی فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی آغاز شد . معاون گسترش پروژه های کلان انرژی و زیربنایی “ایدرو” در خصوص این بازدید اظهار داشت: در این بازدید، معاونان دو وزارتخانه بزرگ صنعت و نفت از روند پیشرفت فازهای مختلف پارس جنوبی از جمله فازهای ۱۲، ۱۴ و ۱۷ و ۱۸در منطقه عسلویه و کنگان بازدید کرده و از روند رشد فعالیت‌ها در این فاز ابراز رضایت کردند .

 در گروه خودرویی و قطعه ساز ، روند معاملات متعادل تر از روز گذشته بود و شاهد فشار فروش در برخی از نمادهای این گروه بودیم . خودرو در حدود ۴۳ میلیون از نمادش معامله شد هر چند برای مدتی توانست از مرز قیمتی ۳۰۰ تومان عبور کند ولی در نهایت در محدود ه قیمتی کم تر از ۳۰۰ تومان بسته شد . خبهمن نیز همچنان به حرکت صعودی خود ادامه می دهد و روزانه تقریبا در محدوده حجم مبتا معامله می شود ظاهرا سهامدار عمده تصمیم به عرضه سهام خود ندارد . همان طور که در جریانید خبهمن عملا تبدیل به یک شرکت سرمایه گذاری شده است و هیچ محصول تولیدی را در بودجه خود در نظر نگرفته است . از مهم ترین زیر مجوعه های خبهمن می توان به پارسان ، کچاد ، لیزینگ رایان سایپا و سیمان غرب اشاره کرد . در مورد خودرو ذکر این نکته لازم است که به مرور زمان سهامدار حقوقی در حال خروج می باشد . ولی در مورد خساپا این قضیه برعکس است و سهامدار حقوقی به مرور در حال وارد شدن به این سهم می باشد .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که ، طی چند روز گذشته مدیران عامل دو شرکت بزرگ خودروساز کشور اظهارات مشترکی در مورد حضور و شراکت با خودروسازان چینی در ایران داشتند؛ به‌طوری‌که روسای این دو شرکت به‌نوعی به نگرانی‌هایی که هم‌اکنون بابت حضور آرام اما فراگیر چینی‌ها در بازار ایران به‌وجود آمده پاسخ داده‌اند .بر این اساس با توجه به تحریم صنعت خودرو از سوی کشور‌های غربی حضور خودروسازان چینی در بازار خودروی کشور گسترده‌تر شد حال آنکه بسیاری از کارشناسان و حتی افکار عمومی با توجه به نوپا بودن صنعت خودرو چین از این موضوع رضایت‌خاطر نداشتند.

همچنین در روزهایی که ایران خودرویی‌ها در حال مذاکره با شرکای فرانسوی خود (رنو و پژو) برای آغاز همکاری‌های جدید و البته متفاوت از قبل هستند، خبر می‌رسد شریک سوم نیز در راه است و از شرق اروپا به کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص خواهد آمد . آن طور که مقامات ارشد ایران خودرو عنوان کردند، شریک سوم شرکت خودروسازی ایران «اشکودا» است، شرکتی که اگرچه در جمهوری چک مستقر است، اما سال‌ها است زیرمجموعه فولکس واگن به شمار می‌رود و به‌نوعی از آن به‌عنوان خودروسازی آلمانی یاد می‌شود.

لازم به ذکر است که  در خصوص دستورالعمل جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مشارکت خودروسازان داخلی با خارجی‌ها گفت: شروط خودروسازان داخلی برای مشارکت با خارجی‌ها، بستگی به نوع سرمایه‌گذاری دارد که قرار است بین دو خودروساز صورت گیرد، این در حالی است که تیراژ تولید نیز در این مشارکت نقش تعیین کننده ای دارد که بر اساس این دو فاکتور، دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت قابلیت اجرایی دارد . مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو افزود: سیاست این گروه صنعتی برای مشارکت با خودروسازان خارجی، حرکت بر اساس سرمایه گذاری مشترک است، ضمن اینکه در مذاکراتی که این روزها با پژو و رنو داریم، این پیش‌شرط ها را مطرح کرده ایم .

 در گروه پالایشگاهی ، نماد ونفت همچنان با اقبال خوبی از طرف سهامدارانش همراه است . در مورد ونفت ذکر این نکته لازم است که سهامدار حقوقی در حال خروج و سهامدار حقیقی در حال ورود به این سهم می باشد . سایر نمادهای این گروه منفی معامله شدند .

در مورد نشست اضطراری اوپک در ۶ آذرماه در خبری شنیدیم که، ، بلومبرگ گزارش داد: سازمان کشورهای تولید کننده و صادر کننده نفت ( اوپک) به عنوان تامین کننده حدود ۴۰ درصد از نفت جهان در ۲۷ نوامبر ( پنجشنبه ششم آذرماه) در وین نشستی را مبنی بر ارزیابی تحولات نفتی تشکیل خواهد داد . سقوط ۲۶ درصدی و بی‌سابقه قیمت نفت خام دریای برنت از ماه ژون به بعد و رسیدن آن به ۸۵٫۴۰ دلار در هر بشکه در بازار معاملات دیروز لندن، اوپک را وادار به برنامه‌ریزی برای برگزاری نشست اضطراری در ۲۷ نوامبر کرده است . پیش از این، چندین عضو اوپک از جمله ونزوئلا خواستار برگزاری نشست اضطراری شده بودند.

در گروه حمل و نقلی اکثر نمادها با افزایش تقاضا همراه شدند . حسینا و حفارس از جمله نمادهایی بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

در خبری مربوط به تخلیه و بارگیری کالا در بنادر هرمزگان شنیدیم که ، ابراهیم ایدنی با تشریح عملکرد مجموعه کل بنادر استان هرمزگان طی پنج ماهه نخست سال ۹۳ ، اظهار کرد: از آغاز سال جاری تا ابتدای مهرماه، در مجموع ۴۸ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۱۱۳ تن کالای نفتی و غیر نفتی از طریق بنادر تجاری استان تخلیه و بارگیری شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۵درصدی داشته است .به گفته وی، از کل عملیات انجام شده در سطح بنادر استان طی این مدت، ۳۰ میلیون و ۹۷۹ هزار و ۷۸۵ تن مربوط به کالاهای غیر نفتی و ۱۷ میلیون و ۲۶۷ هزار و ۳۲۸ تن نیز به مواد نفتی اختصاص دارد که به ترتیب ۶ و ۳۳ درصد رشد داشته است .

در گروه سیمانی اکثر نمادها وارد فاز اصلاحی شدند . این گروه از جمله گروه ای پیش رو جهت ارایه گزارشات میان دوره ای بود .

شرکت سیمان کرمان در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۲۴۱۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۵ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم ۱۷۳۲ ریال سود به ازای هر سهم محقق کند و ۷۲ درصد از پیش بینی هایش را محقق کند .

سمازن در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۳۶۶۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم ۱۸۹۹ ریال سود محقق کند و ۵۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

سصوفی در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۸۷۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با تعدیل منفی ۸ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم ۵۰۶ ریال سود محقق کند و ۵۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . شرکت دلیل این تعدیل منفی را  افزایش نرخ های فروش سیمان از ابتدای تیرماه که در بودجه اولیه ابتدای خرداد ماه منظور شده بود و خرید و مصرف مقدار ۶۶۲۴۴ تن کلینکر به نرخ ۹۰۶ هزارریال در بودجه لحاظ نشده بود ، اعلام نموده است .

شرکت سیمان بهبهان در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۸۳۵۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با افزایش ۲۱ ریالی گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۴۵۵۸ ریال سود محقق کند و ۵۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت سیمان غرب در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۱۳۱۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۷۳۲ ریال سود محقق کند و ۵۶ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت سیمان شمال در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۷۸۱ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۳۸۱ ریال سود محقق کند و ۴۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت سیمان درود در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۹۰۶ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با تعدیل منفی ۳۶ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۳۶۷ ریال سود محقق کند و ۴۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. شرکت علت این تعدیل منفی را اینگونه اعلام کرده است :

کاهش در فروش :

با توجه به اینکه در گزارش قبل مقدار فروش سیمان در ۶ماهه اول ۵۲۵۵۷۶تن پیش بینی گردیده بود ولی با توجه به شرائط بازار داخلی وصادراتی این امر محقق نگردید که منجر به کاهش مقدار ۱۸۹۲۷تن در تحویل و به مبلغ ۴۵۸۹۱میلیون ریال از درآمد فروش گردیده است.انتظار میرود در نیمه دوم سال پیش بینی فروش محصول به مقدار ۴۸۲۲۶۶تن وبه مبلغ ۵۶۶۳۲۰میلیون ریال تحقق یابد .

کاهش در بهای تمام شده ناشی از کاهش در مقدار فروش محصول نسبت به پیش بینی قبل(۳ماهه) میباشد .

افزایش در هزینه های اداری وفروش به علت افزایش درهزینه های حقوق ومزایای پرسنلی از جمله هزینه اضافه کار ، تامین منافع .مزایای پایان خدمت کارکنان میباشد .

افزایش در هزینه های عملیاتی به علت افزایش درهزینه های جذب نشده به مبلغ ۱۶۰۵میلیون ریال وتهاتر درآمدهای غیر عملیاتی به مبلغ ۳۹۰۳میلیون ریال میباشد .

افزایش در هزینه های مالی به علت افزایش در نرخ بهره وام مشارکت مدنی بانک ملت به مبلغ ۲۰۰،۰۰۰میلیون ریال از ۲۱درصد به ۲۶درصد ونیز نرخ بهره وام بانک صادرات از ۱۶درصد به ۲۱درصد میباشد

کاهش در مالیات عملکرد به علت کاهش در درآمد مشمول مالیات از ۳۵۲۴۴میلیون ریال در پیش بینی قبل به ۱۲۸۶۸میلیون ریال بوده است.

در گروه فولادی و فلزی، فملی با قبال خوبی همراه شد و توانست صف خرید خود را تا پایان بازار حفظ نماید و به قیمت ۲۴۶ تومان برسد .شرکت ملی صنایع مس ایران در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۴۵۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۲۲۳ ریال سود محقق کند و ۴۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت فولاد مبارکه  نیز در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۵۰۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با افزایش۱ ریالی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۲۹۴ ریال سود محقق کند و ۵۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

گروه دارویی نیز امروز وارد فاز اصلاحی شده بود و اکثر نمادها قرمز رنگ بود ، شرکت ایران دارو در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۱۰۹۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۶۶۶ ریال سود محقق کند و ۶۱ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت داروسازی اسوه در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۱۹۸۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تغییر  بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۹۸۹ ریال سود محقق کند و ۵۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت داملران رازک در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۱۳۹۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت تغییری نداشته است  شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۵۵۸ ریال سود محقق کند و ۴۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه ساختمانی که در پایان روز گذشته با فشار فروش مواجه شدند . امروز اکثرا قرمز رنگ معامله شدند . وساخت در این گروه با اقبال خوبی همراه شد و توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد

شرکت  گروه سرمایه گذاری مسکن در جدیدترین گزارش ۹ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۰۹/۳۰ شرکت را مبلغ ۳۶۳ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۷ ریال سود محقق کند و ۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

سایر نمادها :

شرکت مهندسی تکنوتار در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۰۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت یا کاهش ۳۳ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم ۳۹ ریال سود محقق کند و ۳۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . شرکت اعلام کرده است که درآمد واقعی  در ۶ماهه منتهی به ۳۱/۰۶/۱۳۹۳ برای هرسهم ۳۹ ریال  می باشد  که ۳۲ ریال آن از بابت سود عملیاتی می باشد که نسبت به سال گذشته ۶ برابر افزایش داشته است.پیش بینی می گردد تا پایان سال مبلغ  ۵۹ ریال سود برای هرسهم افزایش ودر مجموع سالیانه ۱۰۰ ریال سود برای سهم محقق گردد.فروش شرکت نسبت به گزارش قبلی با کاهش ۲۰ درصدی همراه بوده است .

شرکت نیرو ترانس در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۶۶۸ ریال اعلام نموده است که نسبت پیش بینی قبلی با افزایش ۱ ریالی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۵۲ ریال سود محقق کند و ۲۳ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . همچنین شرکت اعلام کرده است که باعنایت به اینکه فروش محصولات شرکت براساس پست ونیروگاه موردتقاضای مشتریان می باشد،ازروندیکنواختی درطول سال برخوردارنمی باشد.بنابراین فروش بودجه  درنیمه دوم سال تحقق خواهدیافت.وهم چنین ترکیب محصولات درحاشیه سودموثراست . افزایش هزینه مالی پیش بینی شده ناشی ازاخذوام های جدیددرنیمه دوم سال می باشد.

شرکت صنعتی بوتان سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۲۱۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۱۰ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۲۹ ریال سود کنار بگذارد و ۱۳ درصد از پیش بینی هایش را محقق کند . فروش شرکت نسبت به گزارش قبلی با کاهش ۹ درصدی همراه بوده است .

شرکت آبسال در جدیدترین گزارش ۶ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۸۵۶ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۴۹۶ ریال سود محقق کند و ۵۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت پارس سویچ در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۴۸۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در دوره ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۲۲۸ ریال سود محقق کند و ۴۷ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت گروه صنایع پمپ سازی ایران در جدیدترین گزارش ۳ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۴/۰۳/۳۱ شرکت را مبلغ ۴۱۴ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با کاهش ۵ ریالی همراه بوده است شرکت در دوره ۳ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۹۷ ریال سود محقق کند و ۲۳ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

پرشین تحلیل

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*