خانه / بورس و سهام / ترافیک عرضه های اولیه پشت درب بازار سهام

ترافیک عرضه های اولیه پشت درب بازار سهام

با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه ۹۳٫۰۸٫۱۱ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۳۶۰ واحد افزایش به رقم ۵۶۰۳۹ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۵۳ واحد افت عدد ۱۴۴۸۳۴ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۳۴۰ واحد رشد به رقم ۷۵۳۶۸ واحد رسید.

همچنین در این روز “وبملت” با ۷۶ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “پارسان” با ۴۹ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۲ واحد افزایش به رقم ۸۶۰ واحد رسید.

در این شرایط امروز “پترول” با ۲ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “جم” با ۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۳۸۲۹ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۲۲۱۵ میلیارد ریال رسید.

امروز نیز به لطف رونق معاملات در تعدادی از گروه های بزرگ بازار به خصوص بانکی و سرمایه گذاری ها اکثر شاخص ها در مسیر صعودی قرار گرفتند و کلیت بازار سهام در مدار صعودی در حال پیشروی بود.

بدین ترتیب در ادامه روند روز گذشته بانکی ها شاهد صف های پرحجم متقاضیان خرید سهام بودند و در این بین بخش قابل توجهی از صف خرید بانک ملت واگذار شد تا “وبملت” با معامله بیش از ۳۲۹ میلیون سهمی بیشترین تأثیر را در رشد نماگر بورس اعمال کند؛ گرچه در پایان معاملات روزانه نیز حدود ۳۰ میلیون تقاضای خرید این سهم بدون پاسخ ماند.

نمادهای بانک صادرات و تجارت نیز همین وضعیت را دنبال کردند و پس از عرضه صف های خرید سهام، این نمادها بار دیگر شاهد تقاضای سرمایه گذاران در سقف قیمت خرید سهام بودند.

کلیت بورس در حالی با حضور اکثر نمادهای فعال بورس مثبت بود که بسیاری از فعالان بازار شرایط خوش بینی حاکم بر این روزها در بازار را ناشی از ابراز امیدواری دو طرف مذاکره کننده نسبت به حصول توافقات هسته ای عنوان می کنند؛ چراکه در آخرین اخبار حتی جان کری نیز طی سخنان خود نسبت به حصول توافقات ابراز امیدواری کرد.

این روزها اما گویا مسئولین اقتصادی کشور نیز به تکاپو افتاده اند تا اقداماتی جدید را برای افزایش رونق در بورس انجام دهند. بطوریکه سخنگوی شورای عالی بورس از آمادگی برای بازارگردانی اسناد خزانه اسلامی در فرابورس خبر داد تا بر مبنای برنامه بودجه سال ۹۳ حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان از این اوراق که ابزاری برای پوشش کسری بودجه دولت ها محسوب می شود، در کشور منتشر گردد. اما بایستی دید آیا چنین اوراقی راه ورود خود را به فرابورس پیدا خواهد کرد یا خیر؟

اما این روزها جدا از مباحث سیاست خارجی و نهایی شدن نتایج گفتگو ها با گروه ۱+۵، بازار اخبار پیرامون عرضه های اولیه شرکت های جدید و پذیرش آنها در بورس یا فرابورس بیش از پیش داغ شده است. بطوریکه آخرین شنیده ها از عرضه “قاسم” در تاریخ ۲۱ آبان ماه جاری حکایت دارد و شرکت های لیزینگ بهمن، لیزینگ امید و نیز هلدینگ سیمانی غدیر و حتی واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در فصل پاییز در صف ورود به بازار سهام قرار دارند. اما شاید بهتر باشد اجازه داد در حال حاضر ثبات لازم در روند مثبت معاملات برقرار شود و بعد از آن اقدام به عرضه های اولیه در بازار کرد. چراکه طبق روال معمول عرضه های جدید بازار را دچار تشویش کرده و فروش هیجانی سهام جهت تأمین نقدینگی را از سوی سرمایه گذاران تشدید می کند.

حال آنکه از میان این شرکت ها، طبق شروط قبلی ناظر بازار که عرضه اولیه “قاسم” را منوط به اعلام صورت های مالی عملکردی و نیز پیش بینی بودجه درآمدی شرکت مذکور کرده بود و با توجه به ارایه گزارش های درخواستی توسط این مجموعه، به نظر می رسد عرضه مذکور در ماه جاری قطعی باشد؛ گرچه بایستی تا اطلاع رسانی رسمی آن منتظر ماند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*