خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بورس و فرابورس / اتفاقی نادر در معاملات یک سهم تازه وارد

گزارش امروز بورس و فرابورس / اتفاقی نادر در معاملات یک سهم تازه وارد

با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه ۹۳٫۰۸٫۲۷ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۳۸۹ واحد افت به رقم ۵۵۷۹۹ واحد رسید.

همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۱۲۲۸ واحد کاهش عدد ۱۴۶۶۹۴ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۵۵۶ واحد افت به رقم ۷۵۴۰۹ واحد رسید.

همچنین در این روز “رانفور” با ۷ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با ۱۱۴ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۳ واحد افت به رقم ۸۴۶ واحد رسید.

در این شرایط امروز “مارون” با ۱ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “زاگرس” با ۱ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۲۰۵۹ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۸۴۶ میلیارد ریال رسید.

ماملات روز جاری بورس با افت بیش از ۵۵۶ واحدی شاخص کل همراه شد تا در پی این افت، نماگر بازار سرمایه بار دیگر وارد مدار ۷۵ هزار واحدی شود.

امروز سهامداران و فعالان بازار سرمایه شاهد معاملات پرحجمی در کلیت بازار سرمایه بودند که این حجم معاملات در مسیر نزولی و کاهش قیمت سهام شرکت های بورسی همراه بود که این امر نیز از افزایش ریسک سرمایه گذاری در بورس ناشی از نزدیک شدن به زمان توافق جامع هسته ای نشأت می گیرد. بدین ترتیب سهامداران ریسک گریز در صدد فروش سهام و شناسایی سود سرمایه گذاری های خود برآمدند و در پی آن بازار به رنگ قرمز درآمد.

البته در این بین شاهد افزایش تقاضا برای خرید سهام نیز بودیم و علیرغم تشکیل روند نزولی عرضه سهام در اکثر نمادها بدون پاسخ نماند و خبری از تشکیل صف فروش نبود که این امر نیز خود نشان دهنده وجود افراد ریسک پذیر و خوش بین به نتایج مذاکرات هسته ای کشور است.

به هر حال به نظر می رسد بایستی منتظر مشخص شدن نتایج نهایی مهمترین نشست سیاسی کشور باشیم تا ببینیم کدام گروه از سهامداران ریسک پذیر و ریسک گریز موفق خواهند شد.

در این شرایط رییس سازمان بورس و اوارق بهادار نیز از افزایش تقاضا از سوی سرمایه گذاران خارجی جهت تزریق نقدینگی به بورس خبر داد که این امر نیز بیانگر خوش بینی سهامداران جهت کاهش تحریم های بین المللی است.

علاوه بر این، یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از برگزاری جشن هسته ای در روز چهارم آذر ماه امسال خبر داده است.

به نظر می رسد دولت نیز عزم خود را جهت دستیابی به توافق جامع هسته ای و به بار نشستن تلاش های کابینه سیاسی دولت در روز موعد یعنی سوم آذر ماه جزم کرده و دولتمردان و مسئولان خارجی نیز همچون وزیر امور خارجه آمریکا جان کری و وندی شرمن مذاکره کننده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته ای نیز در صدد تعامل و همکاری در این نشست سیاسی برآمده اند. این امر نوید تعامل و همکاری دو طرف مذاکره کننده و کاهش تحریم های اعمالی از سوی رییس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا را می دهد.

در این بین به نظر می رسد سازمان ملل متحد نیز برای کاهش تحریم های اعمالی برنامه زمان بندی شده ای در نظر بگیرد.

اما امروز خبری از مجلس شورای اسلامی و عدم رأی اعتماد ۱۷۱ نمایندگان مجلس به دانش آشتیانی، چهارمین وزیر پیشنهادی دولت یازدهم برای تصدی مسئولیت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رسید و بار دیگر اختلافات و روابط نامناسب دولت و مجلسی ها نمود پیدا کرد.

بانک پارسیان: گمانه زنی هایی پیرامون این نماد بانکی مبنی بر برنامه های شرکت جهت فروش دارایی های آن به مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان در میان فعالان بازار سرمایه شنیده می شود. امروز گروه بانکی نیز همگام با اکثر گروه ها روند قیمتی منفی را سپری کردند.

“سمگا” و “ثنوسا”: شرکت نوسازی و ساختمان تهران که سهام آن چند روزی متوالی است در مسیر صعودی حرکت می کند و بازدهی قابل قبولی را از اواخر شهریور ماه امسال تاکنون به سهامداران خود اعطا کرده، امروز با حجم معاملات بیش از یک میلیون سهمی و صف خرید بیش از دو میلیونی به معاملات خود پایان داد. در این بین به نظر می رسد “سمگا” از طریق زیرمجموعه های خود همچون شرکت توسعه افق امید گردشگری قصد ورود به سهام “ثنوسا” و منتفع شدن از روند قیمتی آن دارد و به عبارت بهتر با خرید سهام این مجموعه ساختمانی در صدد افزایش میزان مالکیت خود در این نماد برآمده است.

“قاسم”: معاملات امروز شرکت قاسم ایران با تشکیل صف خرید حدود ۳۰ میلیون سهمی همراه بود که تنها ۴۷۳ هزار سهم “قاسم” معامله شد و تا پایان معاملات نیز هیچ عرضه ای در مقابل صف خرید حدود ۲۴ میلیون سهمی باقی مانده انجام نشد.

اما نکته قابل توجه در خصوص روند قیمتی “قاسم” در نحوه معاملات این سهم است، چراکه در حالی طی معاملات امروز دستورهای خرید ۱۰ هزار سهمی از سوی هر متقاضی در سیستم معاملات گذاشته می شد که حدود ۲۵۰ هزار سهم “قاسم” توسط تنها دو کد خریداری شده بود، برهمین اساس این سوال مطرح می شود که براساس دستور خریدهای ۱۰ هزار سهمی از سوی هر سهامدار، چگونه از میان حجم تقاضای قابل توجه از سوی متقاضیان، تنها دو خریدار به طور تصادفی موفق به خرید ۲۵۰ هزار سهم این شرکت شدند و چگونه هر بار قرعه به نام این دو سهامدار درآمده است؟

“خاور”: نماد معاملاتی شرکت ایران خودرو دیزل که طی ۲۱ آبان ماه جاری به منظور برگزاری مجمع عمومی فوق العاده متوقف شده بود، امروز با ارسال نامه ای روی سامانه کدال نسبت به برنامه های این مجموعه خودروساز جهت فروش برخی املاک و دارایی های خود در خیابان آزادی و بلوار کشاورز شفاف سازی کرد و طی معاملات امروز نیز با رشد قیمتی حدود چهار درصدی و صف خرید بیش از ۴۶ میلیون سهمی مورد بازگشایی قرار گرفت.

در پایان این گزارش می افزاید، با توجه به نزدیک شدن به زمان انجام مذاکرات نهایی هسته ای کشور به نظر می رسد روند عرضه های اولیه سهام در بورس متوقف شده و متولیان بازار سرمایه فعلاً برنامه ای برای ورود عرضه جدید سهام در بورس نداشته باشند. در این شرایط، بسیاری از شرکت های فعال بورسی در صدد دریافت مجوز اجرای برنامه افزایش سرمایه برآمده اند، به گونه ای که از ابتدای نیمه دوم امسال تاکنون ۱۰ مجموعه مجوز افزایش سرمایه را از سازمان بورس دریافت کرده اند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*