خانه / بورس و سهام / ۴۴ درصد صندوق های سرمایه گذاری بازدهی ماهانه مثبت داشتند

۴۴ درصد صندوق های سرمایه گذاری بازدهی ماهانه مثبت داشتند

بازار سرمایه طی یک ماه گذشته با روند صعودی همراه بوده بطوریکه شاخص کل بورس از ۷۴۱۳۲ واحد در اولین روز معاملاتی آبان ماه سال ۹۳، به ۷۵۲۴۸ واحد در تاریخ ۲۸ آبان ماه سال جاری رسیده و بازدهی شاخص کل بورس طی این مدت ۱٫۵ درصد بوده است.

روند قیمت سهام در بازار سرمایه طی یک ماه گذشته، به دلیل خوشبینی بیش از حد نسبت به نتیجه نهایی مذاکرات، با رشد نسبی همراه شد این در حالی است که به علت پیشخور شدن اخبار، شاهد روند صعودی قیمت اکثر سهام طی مدت مذکور بودیم.

گفتنی است که روند قیمت سهام در بازار سرمایه تا پایان سال، تحت تأثیر مواردی از جمله بودجه سال ۹۴ و تأثیری که موارد بودجه بر صنایع مختلف خواهند گذاشت، می باشد. علاوه بر این، انتشار اخباری در خصوص مذاکرات و احتمال توافق در این زمینه و همچنین وضعیت بهای نفت در سطح جهانی می تواند بر روند قیمت سهام تأثیرگذار باشد.

براساس این گزارش، با بررسی بازدهی صندوق های سرمایه گذاری طی یک ماه گذشته با دارا بودن عمر ۱۵۰ روز به بالا، از مجموع ۷۹ صندوق مورد بررسی، ۳۵ صندوق با بازده صعودی، ۴۲ صندوق با بازده نزولی، ۲ صندوق در حالت سر به سر اقتصادی قرار دارند.

شایان ذکر است صندوق کارآفرینان برتر آینده با بهترین عملکرد نسبت به سایر صندوق ها با بازدهی مثبت ۸٫۲ درصدی همراه می باشد.

این گزارش که بر مبنای عمر بیش از ۱۵۰ روز صندوق ها در یک ماه اخیر می باشد، صندوق های کارآفرینان برتر آینده، یکم سهام گستران شرق و صندوق آشنای دی سه صندوق برتر با بازدهی های ۸٫۲، ۷٫۶ و ۶٫۴ درصد است.

بطور کلی می توان اظهار کرد که ۴۴٫۳ درصد صندوق ها طی این مدت با بازدهی مثبت همراه بودند و در مقابل ۵۳٫۱۶ درصد صندوق ها مجبور به ابطال واحدهای خود شدند.

به نظر می رسد چنانچه دولت در اتخاذ تصمیمات خود در حوزه داخلی و خارجی عملکرد صحیحی داشته باشد، می توان تأثیر مثبت تصمیمات اتخاذی دولت را در متغیرهای کلان اقتصادی و همچنین بر بورس کشور مشاهده کرد بطوریکه شاهد رونق اقتصادی و روند صعودی قیمت سهم در بورس خواهیم بود.

گفتنی است که در حوزه تصمیمات داخلی دولت می توان به موارد موجود در بودجه سال ۹۴، کاهش نرخ سپرده های بانکی، ثبات در بازار ارز اشاره کرد. در حوزه تصمیمات خارجی نیز، عملکرد منطقی و صحیح دولت در خصوص مذاکرات، تأثیر مثبتی بر اقتصاد و بورس خواهد گذاشت.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*