خانه / بورس و سهام / بیانیه عربستان سعودی درباره شایعات بازار نفت

بیانیه عربستان سعودی درباره شایعات بازار نفت

عربستان اعلام کرد که سیاست نفتی این کشور براساس اصول اقتصادی است.

به رویترز، در پی انتشار گمانه‌زنی‌هایی پس از نشست اخیر اوپک در وین مبنی بر وجود انگیزه‌های سیاسی برای ضربه زدن به برخی تولیدکنندگان نفت، عربستان اعلام کرد که سیاست نفتی این کشور صرفا براساس اصول اقتصادی است.

کابینه عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: سیاست نفتی عربستان از اصول اقتصادی ناشی می‌شود تا منافع اقتصادی این کشور در کوتاه‌ مدت و بلند مدت و منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان‌ تامین شود.

ریاض به همراه دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس در اوپک در برابر درخواست برخی اعضا برای کاهش تولید این سازمان مخالفت کرد تا سهم بازار خود را در رقابت با تولیدکنندگان خارج از اوپک و به ویژه آمریکای شمالی حفظ کند.

در پی این تصمیم، نفت برنت روز گذشته به ۶۸ دلار در هر بشکه (پایین ترین قیمت پنج سال اخیر) سقوط کرد.

توسعه تولید نفت شیل و کاهش تقاضا از سوی چین و اروپا باعث شده که بهای نفت از ماه ژوئن تاکنون حدود ۴۰ درصد کاهش پیدا کند.

به رغم کاهش شدید قیمت نفت از هفته گذشته تاکنون، کابینه عربستان ازتصمیم اوپک ابراز رضایت کرد و گفت: این تصمیم بیانگر اتحاد و انسجام در اوپک است.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران اعلام کرد که تصمیم اوپک به نفع تمام اعضا نبوده است اما ایران برای حفظ اتحاد در اوپک از اعتراض به این تصمیم خودداری کرده است.

تولیدکنندگان نفت در حاشیه خلیج فارس می‌گویند آماده تحمل قیمت‌های پایین نفت هستند اما نمی توانند تولید خود را کاهش دهند.

کابینه عربستان همچنان خواستار همکاری علیه برخی شایعات در بازار شد و گفت: همکاری تولیدکنندگان در داخل اوپک و خارج از آن مسئولیت تمام تولیدکنندگان برای دستیابی به ثبات در بازار است.

منبع:ایسنا

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*