خانه / بورس و سهام / مطالبات ۷۰۰ میلیونی “کچاد” از شرکت های فولادی / افزایش ۱۰۰۰ میلیارد تومانی سرمایه در سال ۹۴

مطالبات ۷۰۰ میلیونی “کچاد” از شرکت های فولادی / افزایش ۱۰۰۰ میلیارد تومانی سرمایه در سال ۹۴

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی چندی پیش اظهاراتی مبنی بر بدهی قابل توجه شرکت صنعتی و معدنی چادرملو به دولت در پرداخت حق انتفاع از معادن از سال ۹۰ تا نیمه اول امسال بیان کرد.

در همین ارتباط، مدیر مالی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: براساس بند ۵۵ قانون بودجه کل کشور سال ۹۲ مقرر گردید تا شرکت های چادرملو و گل گهر در ازای بهره برداری از معادن مبالغی را به دولت پرداخت کنند.

پرداخت ۵۱۳ میلیارد تومان حق انتفاع از معادن به دولت

محمود سیدی افزود: اگرچه طی سال های اخیر سرمایه شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران ناشی از سود نقدی تقسیمی میان آنها از ۵۰ به یک هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان افزایش یافته و این مجموعه تمایل به انجام افزایش سرمایه و تأمین نقدینگی مورد نیاز اجرای طرح های توسعه ای خود از این محل دارد، اما “کچاد” در راستای اجرای قوانین دولت تمامی مبالغ ناشی از بهره برداری از معادن را به دولت پرداخت کرده است.

این در حالی است که با توجه به اینکه عبارت محصول گندله در قانون بودجه سال ۹۲ مبنی بر پرداخت ۸۷۰ میلیارد تومان حق انتفاع از معادن لحاظ نشده، این مجموعه معتقد بر عدم مشمولیت تولید این محصول در پرداخت حقوق دولتی است. به گونه ای که کل حق بهره برداری از معادن طی سال ۹۲ مبلغ ۵۱۳ میلیارد تومان بوده که این رقم نیز توسط “کچاد” در بخش خزانه دولت پرداخت و تسویه شده است.

برگزاری جلسات با دیوان محاسبات جهت رفع مشکلات موجود

وی به پیگیری های شرکت جهت بررسی این موضوع در دیوان محاسبات اشاره کرد و اظهار داشت: دیوان محاسبات به عنوان نهاد نظارتی و حاکمیتی و براساس اطلاعات رسمی در اختیار خود در حال بررسی این موضوع می باشد و رأی نهایی خود را صادر خواهد کرد. از این رو در صورت ابلاغ دستور نهایی از سوی دیوان محاسبات با توجه به در نظر گرفتن ذخیره حساب در صورت های مالی “کچاد” مبلغ مقرر شده پرداخت می شود.

علاوه بر این، مابه التفاوت مبلغ پرداختی توسط “کچاد” و ذخیره در نظر گرفته حدود ۳۰۰ میلیارد تومان می باشد که در صورت رأی دیوان محاسبات مبنی بر پرداخت حق انتفاع از معادن برای تولید محصول گندله طی سال ۹۲، از محل ذخیره حساب پرداخت خواهد شد.

مطالبات ۷۰۰ میلیونی “کچاد” از شرکت های فولادی

مدیر مالی “کچاد” افزود: حق بهره برداری از معادن طی نیمه اول ۹۳ نیز حدود ۳۱۵ میلیارد تومان می باشد که از این مبلغ حدود ۱۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده و در حال حاضر نیز “کچاد” از این بابت بدهی کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومانی به دولت دارد. این در حالی است که قدرت جذب نقدینگی حاصل از فروش محصولات به شرکت های فولادی ناشی از رکود اقتصادی حاکم بر کشور و وضعیت نامناسب تولیدکنندگان فولاد کاهش یافته است. به گونه ای که “کچاد” حدود ۷۰۰ میلیارد تومان از مجموعه های فولادی طرف قرارداد خود مطالبات دارد که در صورت دریافت بخشی از این مبلغ، بدهی حدود ۲۰۰ میلیاردی به دولت نیز پرداخت خواهد شد.

سیدی به وضعیت پرداخت مالیات این مجموعه نیز اشاره کرد و گفت: مالیات مربوط به سال ۹۰ از سوی مجموعه پرداخت شده و طی دو ماه آینده نیز مالیات سال ۹۱ پرداخت خواهد شد. برهمین اساس می توان گفت “کچاد” در حال حاضر بدهی مالیاتی ندارد.

آخرین وضعیت اجرای طرح های توسعه ای

وی به روند اجرای طرح های توسعه ای در دست اجرای شرکت اشاره کرد و گفت: طرح تولید یک میلیون تنی فولاد با ظرفیت محدود تولید سالانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تن طی سال ۹۴ به بهره برداری می رسد و تولید انبوه آن پس از رفع معایب و نواقص موجود از سال ۹۵ آغاز می شود.

علاوه بر این، کارخانه تولید آهن اسفنجی با ظرفیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن طی سال ۹۵ آماده بهره برداری خواهد شد و همچنین نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگا واتی در ۱۰ روز گذشته با حضور برخی از مقامات دولتی به طور رسمی به بهره برداری رسیده که این طرح توسعه ای به منظور تأمین برق مصرفی مورد نیاز اجرایی شده و مازاد تولید نیز به شرکت برق عرضه می شود.

مدیر مالی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با بیان اینکه طرح افزایش ظرفیت تولید سالانه ۳٫۴ تن به ۴ میلیون تن طی پایان سال ۹۵ اجرایی می شود، در خصوص طرح توسعه ای جدید “کچاد” اظهار داشت: احداث کارخانه گندله سازی ۲٫۵ میلیون تنی و راه اندازی دو واحد نورد دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن از جمله جدیدترین طرح های توسعه ای در دست اجرای “کچاد” است که در پی تهیه گزارشات توجیهی آن به دنبال تأمین نقدینگی مورد نیاز انجام آن هستیم.

افزایش ۱۰۰۰ میلیارد تومانی سرمایه در سال ۹۴

سیدی افزود: اجرای این طرح به یک هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد که پیش بینی می شود در صورت موافقت سهامداران عمده و دریافت تأیید از سامان بورس برنامه افزایش سرمایه جهت اجرای طرح گندله سازی طی سال آینده به اجرا درآید.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*