خانه / بورس و سهام / مثبت و منفی بودجه ۹۴ از نگاه بورس

مثبت و منفی بودجه ۹۴ از نگاه بورس

لایحه پیشنهادی بودجه حدود ۸۴۸ هزار میلیارد تومانی دولت برای سال ۱۳۹۴ طی روز گذشته توسط رییس جمهور تقدیم مجلس نمایندگان مجلس شد که برخی مواد مندرج در کلیات این لایحه می تواند بر صنایع مختلف بورسی و نیز فضای کلی بازار سرمایه مؤثر واقع شود.

طی لایجه بودجه سال ۹۴ واگذاری دارایی های مالی و سرمایه ای، اعتباردهی ۸۴ هزار میلیارد تومانی به طرح های عمرانی، تعیین بهره مالکانه ۳۰ درصدی از محل مبلغ فروش محصولات سنگ آهنی ها، نرخ ۷۲ دلاری به ازای هر بشکه نفت با دلار ۲۸۵۰ تومانی و نیز واگذاری باقیمانده سهام دولت در بانک ها و بیمه های مشمول واگذاری به مبلغ پنج هزار میلیارد ریال از مهمترین نکاتی است که در لایحه بودجه کل کشور آمده، افزون بر اینکه وابستگی این لایحه به درآمدهای نفتی ۳۳ درصد برآورد شده است.

در مجموع سقف لایحه پیشنهادی بودجه کل کشور در حالی نزدیک به ۸۳۸ هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس شده که این مبلغ نسبت به بودجه سال ۹۳ حدود چهار درصد رشد را نشان می دهد.

در همین ارتباط جعفر عزیزی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: بحث افزایش سرمایه بانک های دولتی می تواند اثری مثبت بر بازار سرمایه اعمال کند. چراکه گرچه ممکن است وجوه حاصل از واگذاری های پیش بینی شده در این لایحه برای بانک های دولتی اختصاص یابد، اما با فروش دارایی های غیر مولد بانک های دولتی منابع مالی بیشتری برای ارایه تسهیلات به شرکت های تولیدی و بنگاه ها در دسترس بانک ها خواهد بود که به طور قطع این امر بر تأمین مالی و سرمایه مورد نیاز شرکت های بورسی مؤثر خواهد بود.

وی در خصوص درآمدهای حاصل از تعیین بهره مالکانه ۳۰ درصدی معادن سنگ آهنی ها در لایحه بودجه ۹۴ گفت: واقعیت این است که دولت هزینه هایی دارد که بایستی آنها را از منابع مختلف تأمین کند. یکی از این منابع دریافت مالیات، عوارض و حق مالکانه از صنایع معدنی است. چراکه به دلیل تحریم ها، در حال حاضر دولت نمی تواند نفت خود را بفروشد.

این کارشناس بازار سرمایه تأکید کرد: البته چنانچه مسایل سیاسی حل شده و روابط بهبود یابد، درآمدهای دولت از محل فروش نفت افزایش یافته و دریافت عوارض و مالیات کمتر مورد نظر دولت خواهد بود. البته به طور کلی افزایش دریافت عوارض از صنایع اثر مثبتی بر بازار سرمایه ندارد، اما ثبات آن در بودجه سال ۹۴ کل کشور تأثیری بر روند سنگ آهنی ها نخواهد داشت.

عزیزی پیشنهاد اعتبارات ۸۴ هزار میلیارد تومانی برای اجرای طرح های عمرانی را نکته ای مثبت دانست و افزود: طبیعی است در هر کشوری به خصوص کشورهای در حال توسعه که نیاز به گسترش زیرساخت ها وجود دارد، هرچه اجرای طرح های عمرانی افزایش یابد، نشان دهنده رونق در فضای کسب و کار است؛ اما مهمتر از مبلغ بودجه عمرانی، میزان جذب و تخصیص آن اهمیت دارد. البته رشد این مبلغ نسبت به بودجه سال ۹۳ می تواند نشانه خوبی از افزایش میزان تخصیص اعتبارات به طرح های عمرانی طی نیمه اول امسال باشد و برهمین اساس است که پیش بینی ها از ادامه این روند صعودی در سال ۹۴ حکایت دارد.

وی ادامه داد: رشد بودجه عمرانی کشور می تواند نشان از توسعه فرآیندهای سرمایه گذاری در کشور باشد که این امر در صنایع مختلف همچون سنگ آهنی ها، فولادی ها و سیمانی ها تأثیر مثبت اعمال می کند.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص عدم برنامه دولت برای اجرای فاز جدید هدفمندی یارانه ها در سال آتی و تصمیم برای ثبات هرچه بیشتر قیمت ها گفت: عدم افزایش قیمت حامل های انرژی می تواند ثبات مورد نیاز برای صنایع را فراهم آورد. ضمن اینکه تخصیص یارانه به صنایع از محل هدفمندی یارانه ها در مقابل افزایش برخی عوارض و مالیات ها می تواند به نوعی به عنوان مشوق برای آنها باشد.

وی در خاتمه در جمع بندی سخنان خود گفت: دولت در لایحه بودجه سال ۹۴ در حالی بهای هر بشکه نفت را ۷۲ دلار و هر دلار را ۲۸۵۰ تومان برآورد کرده که با افزایش بهای نفت و یا گشایش روابط بین المللی و سیاسی می توان به افزایش درآمدهای دولت امیدوار بود که در این رابطه نشانه هایی نیز وجود دارد. به عنوان مثال میزان فروش نفت ماهانه به حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه رسیده، حال آن که در این رقم پیش از این حداکثر یک میلیون بشکه بوده است. از سوی دیگر در سال گذشته منابع ارزی محدودی به کشور وارد می شد، حال آنکه در سال جاری چندین قسط از منابع ارزی کشور به حساب ها واریز شده و اخیراً مقرر شده ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار از این منابع واریز شود که می تواند نشانه هایی مبنی بر بهبود شرایط سیاسی باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*