خانه / بورس و سهام / بورس لندن – بازاری برای همه ملیت‌ها

بورس لندن – بازاری برای همه ملیت‌ها

همان‌طور که می‌دانید بورس بلژیک، اولین فعالیت سرمایه‌گذاران در زمینه مبادلات سهام را به خود اختصاص داده است.
بر این اساس، توماس گرشام (Thomas Gresham) با مبنا قرار دادن مدل مبادلات سهام بورس بلژیک، مبادلات رویال (Royal Exchange) را تاسیس کرد که توسط الیزابت اول، در سال 1571 بازگشایی شد. این در حالی است که طی قرن هفدهم میلادی، معامله‌گران سهام به علت اخلاق ناشایست از مبادله در رویال منع شدند. بنابراین، این افراد در کافی‌شاپ‌‌ها به دور یکدیگر جمع شده و فعالیت اقتصادی خود را ادامه دادند. این اولین نشانه‌های شکل‌گیری رسمی بورس در انگلستان بود.
در سال 1666، ساختمان مبادلات رویال در اثر آتش‌سوزی بزرگ لندن از بین رفت و دو مرتبه در سال 1669 بازسازی شد. این مهم، هجرت معامله‌گران سهام از کافی‌شاپ‌ها به این ساختمان را در پی داشت. در این دوره، از سهامداران مبلغی به عنوان هزینه اشتراک اخذ شده و با ایجاد اتاقی برای ثبت نام، اولین مرکز مبادلات منظم در لندن شکل گرفت.
درس اول: چارچوب داشتن
اساس مرکز مبادلات
عدم حضور بسیاری از قوانین و اصول بنیادین در نخستین سال‌های فعالیت مرکز مبادلات لندن، کاملا محسوس بود. به این ترتیب، در سال 1812 میلادی، مجموعه‌ای از مقررات مورد تصویب قرار گرفت و اندکی بعد، سرلوحه کتاب قانون مبادلات شد. هرچند این قوانین به پیچدگی آنچه امروز وجود دارد نمی‌باشد، اما توانست چارچوبی کلی برای فعالان حوزه بورس فراهم آورد.
درس دوم: سیاست، عامل خلل در پیش‌بینی‌ها
جنگ جهانی اول در سال 1914 شروع و در پی آن مبادلات سهام نیز مختل شد. این امر به دلیل هراس سهامداران از نقدشوندگی و محقق شدن سود سهام بود؛ در نتیجه، مرکز مبادلات کار خود را تعطیل اعلام کرد. پس از گذشت یک سال، این مرکز دو مرتبه بازگشایی شد، اما این بار با محدودیتی جدی آغاز به کار کرد.
این محدودیت، اجازه خرید و فروش را فقط به صورت نقدی به سهامداران می‌داد. با این وجود، بسیاری از سرمایه‌گذاران سرمایه خود را از مرکز مبادلات سهام خارج کردند. در جنگ جهانی دوم، سال 1937 میلادی نیز با بهره‌گیری از تجربه قبل با در نظر گرفتن شرایطی، پس از یک دوره کوتاه شش روزه، مرکز مبادلات دومرتبه فعالیت خود را آغاز کرد. در این دوره، هر از گاهی که شدت جنگ بالا می‌گرفت مبادلات حدود یک روز متوقف شده و سپس روند قبلی را ادامه می‌داد.
درس سوم: شاخص
معیاری برای سنجش مبادلات
با اتمام جنگ، در زمان ملکه الیزابت دوم، برج مبادلات سهام ساخته و به عنوان محل جدید بازار سرمایه انتخاب شد. در این دوره، بازار سهام جان دوباره‌ای گرفت و سرمایه‌گذاران بیشتری را به خود جذب کرد. به این ترتیب، شاخصی تحت عنوان FTSE 100 معروف به فوتسی 100 تعریف
شد.
در نتیجه، 100 شرکت برتر بازار سهام، لیست شده و میزان سود و قیمت سهام آنها در این شاخص جای گرفت. در پی این امر، سرمایه‌گذاران قبلی و جدید، با آگاهی بیشتر از وضعیت بازار، معاملات خود را با اطمینان خاطر بیشتری دنبال کردند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*