خانه / بورس و سهام / افت ۸ درصدی بورس در فصل خزان / ۸۰ درصد شرکت ها روندی نزولی داشتند

افت ۸ درصدی بورس در فصل خزان / ۸۰ درصد شرکت ها روندی نزولی داشتند

معاملات تالار شیشه ای طی سه ماهه فصل پاییز با بازدهی منفی هشت درصدی شاخص کل به پایان رسید. به گونه ای که نماگر بازار سرمایه با عقبگردی پنج کاناله از ۷۵ هزار و ۲۴۸ واحد در اولین روز معاملاتی فصل پاییز به ۶۹ هزار و ۵۳۷ واحد طی آخرین روز معاملاتی رسید.

براساس گزارش بورس نیوز، از میان ۴۴ صنعت فعال در بورس طی دوره مذکور تنها صنایعی همچون خرده فروشی، محصولات فلزی، وسایل ارتباطی، ماشین آلات و تجهیزات و نیز دستگاه های برقی به بازدهی مثبت دست یافتند.

تحلیل بورس پیش بینی بورس اخبار بورس

بدین ترتیب از میان ۴۴ صنعت فعال در بورس بازدهی مثبت دستاورد تنها شش صنعت بود و مابقی گروه ها یعنی ۳۸ صنعت بازدهی منفی محقق ساختند.

در این بین صنعت فنی و مهندسی با کسب بازدهی منفی بیش از ۲۶ درصدی در جایگاه نخست جدول کم بازده ترین صنایع قرار گرفت و بعد از آن گروه های سایر معادن و محصولات کاغذی در ردیف های دوم و سوم جای گرفتند.

تحلیل بورس پیش بینی بورس اخبار بورس

براساس اطلاعات موجود، طی معاملات فصل پاییز سهام ۴۳۲ شرکت در بورس معامله شدند که از میان آنها روند معاملاتی تنها ۸۳ مجموعه با رشد قیمتی همراه بوده و در مقابل آن ۳۴۷ شرکت با کاهش ارزش سهام خود مواجه شدند و در نهایت معاملات دو مجموعه نیز بدون کسب بازدهی مثبت یا منفی خاتمه یافته است.

برهمین اساس، شرکت اشتاد ایران در نماد “تشتاد” با تحقق بازدهی مثبت بیش از ۱۳۰ درصدی عنوان پربازده ترین سهام را طی فصل پاییز از آن خود کرد که البته نماد معاملاتی این مجموعه در بازار پایه توافقی معامله می شود و با حجم معاملاتی بیش از ۱۴ هزار سهمی، رتبه نقدشوندگی ۴۰۷ مرتبه را به خود اختصاص می دهد.

علاوه بر این، مجموعه هایی همچون ایران ترانسفو، شیشه دارویی رازی و ماشین سازی اراک در ردیف های نخست جدول پربازده ترین سهام قرار می گیرند.

تحلیل بورس پیش بینی بورس اخبار بورس

این در حالی است که شرکت کیسون بازدهی منفی ۳۵٫۴۲ درصدی را طی دوره مذکور به دست آورد و بدین ترتیب به عنوان کم بازده ترین سهم مطرح شد. نماد معاملاتی “کیسون” نیز در بازار پایه توافقی معامله می شود و با حجم معاملاتی بیش از چهار میلیون و ۸۵۳ هزار سهمی رتبه نقدشوندگی ۳۰۶ مرتبه را به خود اختصاص می دهد.

پس از آن نیز مجموعه های تکین کو، صنایع غذایی مینو شرق و نیز کارتن ایران در جایگاه های اول جدول کم بازده ترین سهام قرار می گیرند.

تحلیل بورس پیش بینی بورس اخبار بورس

بانک حکمت ایرانیان، پارس خودرو، ایران خودرو و بانک صادرات ایران مجموعه هایی هستند که عنوان نقدشونده ترین سهام به آنها اعطا شده و در مقابل شرکت های بهمن لیزینگ، گلوکوزان و معدنی دماوند در انتهای جدول رتبه بندی شرکت ها از منظر نقدشوندگی جای می گیرند.

در پایان این گزارش می افزاید در حالی معاملات بورس طی سه ماهه فصل پاییز خاتمه یافت که تعداد ۳۵۳ هزار و ۷۲۱ کد معاملاتی با جابه جایی بیش از ۲۰ میلیارد و ۶۷ میلیون سهم طی یک میلیون و ۷۹۵ دفعه معامله ارزشی به مبلغ بیش از ۵۲ هزار و ۲۰۱ میلیارد ریال را رقم زدند.

علاوه بر این، سهام شرکت پارس خودرو، بانک صادرات ایران، بانک پاسارگاد، بانک تجارت، بانک گردشگری، ایران خودرو و سایپا در ردیف های نخست پرگردش ترین سهام قرار گرفتند و در مقابل شرکت معدنی دماوند به عنوان کم گردش ترین سهم برگزیده می شود.

تحلیل بورس پیش بینی بورس اخبار بورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*