خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۲۰ دی ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۲۰ دی ۹۳

شاهد صف فروش و حجم پاییت معاملات بودیم . مدتی است که مطالبی درباره فروش مزایده‌ای سنگ‌آهن شرکت چادرملو از سوی برخی افراد مطرح می‌شود.

شاخص کل بورس ۷۰۴ واحد نزول کرد و به رقم ۶۶،۱۹۷ واحد رسید . نمادهای فارس با ۸۴ واحد و تاپیکو با ۵۰ واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد وغدیر با ۷۵ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۱۰٫۲ میلیارد تومان رسید که بترانس با ۲۱٫۲ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس ۱۷ واحد نزول کرد و به رقم ۷۳۹ واحد رسید . مارون و جم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۶۳ میلیارد تومان رسید . پترول با ۲٫۶ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار اقتصادی

نمایندگان مجلس در راستای بررسی لایحه یک‌فوریتی رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، فرمول وام‌دهی به تولید را مشخص کردند. بهارستان‌نشین‌ها براساس یکی از بندهای الحاقی این لایحه بانک مرکزی را موظف کردند به منظور تامین سرمایه در گردش پایدار برای «واحدهای صنعتی»، «معدنی»، «کشاورزی » ، «حمل‌و‌نقل»، «صنوف تولیدی»، «بنگاه‌های دانش‌بنیان» و «شرکت‌های صادراتی » در حال کار، حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، دستورالعمل اجرایی افتتاح حساب ویژه تامین سرمایه در گردش را در چارچوب قانون عملیات بانکی بدون ربا به شبکه بانکی کشور ابلاغ کند. براین اساس، تمام یا بخشی از عواید حاصل از فروش واحد به این حساب واریز می‌شود و موجودی آن صرفا برای پرداخت‌های قانونی و خرید نهاده‌های مورد نیاز قابل استفاده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جمع اعضای کمیته رسانه بازار سرمایه، بر نقش کلیدی رسانه‌ها در ایجاد ارتباط دوسویه میان مسوولان بازار سرمایه و ذی‌نفعان این بازار، به ویژه سرمایه‌گذاران تاکید کرد . محمد فطانت در این دیدار، کمیته رسانه را بازوی ارتباطی موثر میان خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای حوزه بازار سرمایه و مسوولان بورس دانست و افزود: سازمان بورس از تقویت جایگاه کمیته رسانه به منظور ایفای نقش هر چه بیشتر در عرصه رسانه‌ای بازار سرمایه و نیز تسهیل ارتباط میان خبرنگاران و مسوولان این بازار استقبال می‌کند رئیس سازمان بورس همچنین با اشاره به شرایط کنونی بازار سرمایه، گفت: یکی از موضوعات اساسی که در کنار اقدامات توسعه‌ای و زیرساختی بازار، هم اکنون در اولویت برنامه‌ها در کوتاه‌مدت قرار داده‌ایم و به‌صورت جدی به‌دنبال آن هستیم، پیگیری ابهامات و مشکلاتی است که گریبانگیر برخی صنایع بورسی شده و نگرانی‌هایی را برای سهامداران این صنایع ایجاد کرده است

مهم ترین اخبار سیاسی

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با اشاره به سفر سرگی ریابکوف در روز دوشنبه به تهران گفت: وزیر امور خارجه کشورمان به منظور دیدار دوجانبه با جان کری روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه به ژنو می رود . سید عباس عراقچی معاون وزیرامورخارجه کشورمان و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای درباره برنامه دیدارهای آتی دوجانبه و چند جانبه با اعضای گروه ۱+۵ در تهران و ژنو گفت: روز دوشنبه، ۲۲ دی ماه آقای سرگی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده آن کشور در مذاکرات هسته ای به منظور گفتگو و رایزنی های دوجانبه هسته ای به ایران سفر می کند . وی افزود: ریابکوف در این سفر همچنین با جناب آقای دکتر ظریف وزیرامورخارجه کشورمان دیدار خواهد کرد .  درهمین رابطه شنیدیم که ، دومین دور گفت‌وگوهای هسته‌ای در دوره تمدید هفت ماهه و اولین دور این رایزنی‌ها در سال نو میلادی، در حالی قرار است در هفته جاری با سفر معاون وزیر خارجه روسیه به تهران از سرگرفته شود و مقدمه‌ای برای گفت‌وگوهای ۲۴ دی ماه (۱۴ ژانویه) وزرای خارجه ایران و آمریکا در شهر ژنو سوئیس باشد که یک سناتور آمریکایی از نزدیک شدن قانونگذاران جمهوری‌خواه به تصویب لایحه‌ای برای تحریم جدید ایران در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای خبر داد .
رئیس جمهور ونزوئلا برای انجام سفری یک روزه شب گذشته وارد تهران شد . نیکلاس مادورو قرار است با مسئولان ارشد کشورمان در مورد مسائل مختلف دیدار و گفتگو کند. وی ضمن دیدار با مسئولان قرار است باحضور در حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به مقام شامخ حضرت امام خمینی(ره) ادای احترام کند .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی ، با توجه به تعطیلات آخر هفته قیمت فلزات اساسی کاهش یافت ، بر این اساس مس به قیمت ۶۱۵۱ دلار، آلومنیوم ۱۷۹۸ دلار ، روی ۲۱۵۰ دلار و سرب ۱۸۲۶ دلار برای هر تن معامله شدند . دلار به قیمت ۳۵۰۰ تومان رسید و سکه در محدوده قیمتی ۹۹۴ هزار تومان داد و ستد شد .

این روز‌ها رکود بازار فلزات پایه داخلی ناشی از عوامل متعددی همچون ریزش شدید نرخ نفت، روند نزولی این محصولات در بازارهای جهانی، پایین بودن نقدینگی در گردش بازار در کنار ضعف شدید صنایع مشابه، افزایش قیمت تمام‌شده اجناس وارداتی به دلیل افزایش نرخ ارز از ۳ هزار و ۲۰۰ تومان به بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ تومان در ماه‌های اخیر بوده که برخی از آنها به‌صورت مستقیم و برخی دیگر به‌صورت غیر‌مستقیم بر بازارهای داخلی آنها تاثیر گذاشته است. البته در این بین انتشار شایعاتی مبنی بر افزایش مجدد قیمت فلزاتی همچون مس در بازار داخلی به دلیل ثبات نسبی قیمت دلار و احتمال رسیدن آن به ۳ هزار و ۶۰۰  تومان، نزدیک شدن به پایان سال و افزایش خرید به‌صورت سنتی نیز دور از ذهن نیست . البته فعالان بازار معتقدند این رکود ناشی از نبود تقاضا بوده و تنها افزایش قیمت‌ پارامترهای تاثیر‌گذار بر روند فلزات رنگی می‌تواند بر بهبود معاملات تاثیر بگذارد، چرا که رکودی که در حال حاضر بر بازارهای داخلی سایه افکنده ناشی از امید و انتظار تجار برای رسیدن به قیمت‌های پایین‌تر است.

در گروه های مختلف جه خبر بود ؟

در گروه خودرویی و قطعه ساز، اکثر نمادها قرمز و با صف فروش همراه بود . خودرو به قیمت ۲۴۸ تومان رسید . از نگاه بسیاری  از کارشناسان، صنعت خودرو در ایران انعکاس تمام نمای روند اقتصاد کشور در دهه‌های گذشته است . صنعتی که بعد ازسال‌ها فعالیت کماکان غیر شفاف و کم قدرت در رقابت‌های خارجی عمل کرده و نتوانسته به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین‌ صنایع کشور حتی در منطقه خاورمیانه نیز قدرت نمایی کند. سابقه فعالیت این صنعت به سال ۱۳۴۰ بر می‌گردد. گذشت ۵۳ سال از فعالیت خودروسازی در کشور شاید مصائب بسیاری را در بطن خود به جای گذاشته باشد اما ذکر این نکته ضروری است که ره آورد‌های مثبت نیز به همراه داشته است .صنعت خودرو کشور دومین شاخه مهم اقتصاد ملی بعد از صنعت نفت و گاز به حساب می‌آید. در سال ۲۰۱۱ ایران به‌عنوان دوازدهمین تولید‌کننده بزرگ جهانی خودرو شناخته شده بود که متأسفانه در سال ۲۰۱۲ با شش پله تنزل در رتبه هجدهم یعنی پایین‌تر از کشورهای‌ترکیه و اندونزی قرار گرفت .

در گروه پتروشیمی و شیمیایی، تمام نمادها را قرمز و با صف فروش نظاره گر بودیم ، فارس امروز به زیر هزار تومان نزول کرد . و به قیمت ۹۸۸ تومان رسید . عباس شعری مقدم در ششمین اجلاس مدیران عامل شرکت‌های تولیدی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: خوراک اتان واحدهای پتروشیمی بر اساس زمانبندی اعلام شده از سوی شرکت ملی گاز ایران با تکیه بر فازهای اولویت نخست تا مردادماه سال آینده افزایش قابل توجهی خواهد یافت.  وی توسعه نیافتن بخش‌های پایین‌دستی صنعت پتروشیمی را به دلیل ارزان بودن قیمت خوراک پتروشیمی‌ها نادرست عنوان کرد و گفت: هم‌اکنون با هماهنگی دولت در حال اخذ مجوزهای لازم برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های پایین دستی این صنعت هستیم.

خبری شنیدیم از برداشت گاز ترش از فاز ۱۵ پارس جنوبی ، متخصصان جوان و متعهد گروه تخصصی سپانیر توانستند با روشی ابتکاری و از راه ایجاد تعادل بین فشار گاز ترش ارسالی از سکوی فاز ۱۵ و تنظیم فشار گاز ارسالی از خشکی، گاز ترش را با موفقیت از سکوی مذکور به پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ هدایت نمایند .

 

در گروه تجهیزاتی، این گروه نیز اکثر نمادها با صف فروش همراه شدند ، مپنا به قیمت ۶۱۵ ، فاذر ۲۷۶ و فاراک ۷۳۶ تومان معامله شدند .

معاون وزیر نیرو د‌ر امور برق و انرژی با بیان اینکه می‌توانیم با ساخت نیروگاه د‌ر کشورهای همسایه و خطوط انتقال برق میزان صاد‌رات برق را از یک میلیارد‌ د‌لار به ۵ میلیارد‌ د‌لار افزایش د‌‌هیم، گفت: برق می تواند‌ به کالای مهم صاد‌رات غیرنفتی تبد‌یل شود‌ .هوشنگ فلاحتیان د‌ر پاسخ به این سوال که آیا صاد‌رات برق و تجهیزات مرتبط با آن می تواند‌ جایگزین خوبی برای صاد‌رات غیرنفتی باشد‌، گفت: بحث تبد‌یل سوخت به برق، افزایش صاد‌رات برق و ایجاد‌ هاب انرژی د‌ر منطقه یکی از موارد‌ مهمی است که ایران می‌تواند‌ روی آن متمرکز شود‌ و می‌توانیم از این طریق برق را به عنوان کالای غیرنفتی تلقی کنیم .


در گروه پالایشگاهی، تمام نمادها با صف فروش همراه بودند . شسپا به قیمت ۱۰۶۶ تومان رسید . وزیر نفت با انتقاد از تاخیرهای پاکستان در قرارداد گازی با ایران از آمادگی برای آغاز صادرات گاز به این کشور خبر داد و گفت: غرامت گازی پاکستانی‌ها بخشیده نشده است . همان طور که کارشناسان پیش بینی کرده بودند با آغاز سال جدید میلادی پاکستان نه تنها آمادگی واردات گاز طبیعی از ایران را ندارد که حتی برنامه ای برای احداث شبکه و خطوط لوله به منظور واردات گاز طبیعی از ایران در آینده‌ای نزدیک را هم در دستور کار قرار نداده است . از این رو در حالی چند هفته از آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی می گذرد که تاکنون دولت پاکستان حتی یک مترمکعب از خطوط لوله واردات گاز طبیعی از ایران را احداث نکرده است و مطابق با قرارداد امضای شده گازی بین تهران و اسلام آباد از ابتدای سال جاری میلادی پاکستانی‌ها به ازای هر روز تاخیر باید سه میلیون دلار به ایران غرامت پرداخت کنند .
همچنین در خبری دیگر، وزیر نفت با اشاره به تحقق افزایش ١٠٠ میلیون مترمکعبی گاز تا پایان امسال گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته و در صورت تامین منابع مالی‏‏‏، ظرفیت تولید گاز تا پایان سال ٩۴ بیش از ٢٣٠میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد. »، بیژن زنگنه وزیر نفت‏ در حاشیه نشستی با اعضای کمیسیون انرژی مجلس در منطقه ویژه انرژی پارس با اشاره به تحقق وعده افزایش ١٠٠ میلیون مترمکعبی گاز در سال ٩٣ افزود: بخش قابل توجهی از رقم وعده داده شده (افزایش ١٠٠ میلیون مترمکعبی تولید گاز) تاکنون محقق شده است و باقیمانده نیز تا پایان امسال محقق می‌شود.

در گروه فولادی و فلزی، اکثرا قرمز و با صف فروش و البته کم حجم معامله شدند . ارفع به قیمت زیر ۳۰۰ تومان ( زیر عرضه اولیه ) رسید .

در حالی که بر اساس طرح جامع تولید فولاد کشور در افق ۱۴۰۴، باید ظرفیت تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد خام محقق شود، توجه و بررسی دقیق و موشکافانه صنعت فولاد چین یکی از ضرورت‌ها به نظر می‌رسد. کشور چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد جهان با تولید بیش از ۷۷۹ میلیون تن فولاد خام در سال، تولید بیش از ۵۰ درصد این کالای استراتژیک دنیا را در اختیار دارد و بر همین اساس بازار فولاد و مواد اولیه شامل سنگ‌آهن و زغال‌سنگ، همچنین توسعه فولاد در هر نقطه از جهان تحت تاثیر سیاست‌ها و برنامه فولاد چین است . کارشناسان معتقدند در هیچ کشوری در دنیا نمی‌توان بدون در نظر گرفتن برنامه تولید فولاد در چین اقدام به توسعه این صنعت کرد؛ چرا که رفتار چین خصوصا در بازار سنگ‌آهن، پیش‌بینی‌ها را می‌تواند تغییر دهد و با ایجاد نوسانات جدید در بازار، آهنگ رشد را متغیر کند .

در گروه سیمانی، اکثرا نمادها قرمز و کم حجم به همراه صف فروش بودند . همچنین نماد معاملاتی شرکت سیمان تهران، با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد

 دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام کرد که به دلیل کاهش بازار هدف صادراتی سیمان و ایجاد ناامنی در مرزهای منتهی به عراق، صادرات سیمان با کاهش ۵/۸درصدی در ۸ ماه منتهی به آبان امسال روبه‌رو شده است. به گفته عبدالرضا شیخان، در این مدت ۹ میلیون و ۲۵۰ هزار تن سیمان صادر شده است .وی ادامه داد: این در حالی است که در مدت مشابه سال‌گذشته ۱۰ میلیون و ۱۵۰ هزار تن سیمان از ایران صادر شده بود. دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در تشریح علل این امر گفت: بخش عمده دلیل کاهش صادرات سیمان ایجاد ناامنی در مرزهای منتهی به عراق بوده است. علاوه بر این آذربایجان که یکی از عمده‌ترین خریداران سیمان ایران است به دلیل اینکه توانست بازار را در دست خود بگیرد، تقاضایش از ایران کاهش یافت و موجب شد تغییری در رقم صادرات سیمان ایران ایجاد شود. دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به راهکارهای در نظر گرفته شده برای بهبود این شرایط گفت: به دنبال ایجاد بازار جدید برای صادرات سیمان هستیم .

در گروه معدنی نیز شاهد صف فروش و حجم پاییت معاملات بودیم . مدتی است که مطالبی درباره فروش مزایده‌ای سنگ‌آهن شرکت چادرملو از سوی برخی افراد مطرح می‌شود . محمود نوریان، مدیرعامل این شرکت در گفت‌و‌گویی ضمن ارائه تصویری کلی از فعالیت‌ها و حجم تولیدات این شرکت و همچنین شیوه قیمت‌گذاری محصولات، ریشه اصلی برخی اتهامات را طرح برخی شایعات بیرون از شرکت چادرملو عنوان کرد.  محمود نوریان گفت: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو سالانه ۵/۱۰ میلیون تن سنگ‌آهن کنسانتره و حدود یک تا ۵/۱ میلیون تن سنگ‌آهن دانه‌بندی جمعا حدود ۱۲ میلیون تن سنگ‌آهن تولید می‌کند که ۵/۳ میلیون تن کنسانتره خود را نیز در گندله‌سازی اردکان تبدیل به گندله می‌کند. وی درخصوص ادعاهای مطرح شده درباره این شرکت هم گفت: اصل ماجرا به دعوای بیرون از شرکت یکی از مشتریان با شریک خود در سایر پروژه‌ها بازمی‌گردد و اینکه با شکایت مشتری ما شریک وی نیز از سوی دادگاه محکوم شناخته شد. اما به هر طریق این موضوع که از سال ۹۰ آغاز شده و ادامه دارد با موضوع بهره مالکانه شرکت و اختلافاتی که در نحوه محاسبه آن وجود دارد، همزمان شده و متاسفانه موجبات سوء استفاده برخی افراد را برای طرح برخی ادعاهای بی اساس فراهم ساخته است. مدیرعامل چادرملو در پایان تاکید کرد: به‌رغم اتهام زنی‌های متعدد از سوی مدعیان، تاکنون هیچ‌گونه مدرکی از سوی این افراد به نهادهای نظارتی ارائه نشده است .

در خبری دیگر ، معاون مالی و اقتصادی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات بیان داشت معمولا وقتی به دنبال چاره کارمی‌رویم که آب از سرگذشته است. نزول قیمت‌های جهانی از یک طرف، افزایش قیمت تمام شده محصول با نرخ تورم داخلی از طرف دیگر و هزینه عوارض‌های کمرشکن به نام بهره مالکانه و حقوق دولتی و… باعث شده سرمایه‌گذاری در صنعت سنگ‌آهن و فولاد راکد و غیراقتصادی شود. در حدود دو سال اخیر آیا غیر از اشخاصی که ادامه حیات آنان تا مدتی بستگی به اتمام طرح‌ها دارد، کسی سرمایه‌گذاری جدید انجام داده‌ است؟

در گروه بانکی، تمام نمادها منفی بود ، در خبری شنیدیم که ، در نخستین اجلاس مدیران مدبر از مدیرعامل بانک حکمت ایرانیان تقدیر به عمل آمد. محمد لریان فرد، معاون امور بانکی که به نمایندگی از طرف مدیرعامل بانک حکمت ایرانیان در این مراسم حضور یافت ضمن تشکر از تمامی دست‌اندرکاران این اجلاس اظهار کرد: به‌رغم تمامی مشکلات و تحریم‌های موجود، امروزه شاهد امنیت و ثبات در تمامی بخش‌های کشور از جمله سیستم اقتصادی هستیم به‌گونه‌ای که براساس آمار‌های ارائه شده رشد اقتصادی کشور برخلاف سال‌های گذشته روند مثبتی را از خود نشان می‌دهد و نقدینگی نیز وضعیت بسامان‌تری یافته است .

در گروه بیمه ای نیز ، براساس اعلام بیمه مرکزی، شرکت بیمه دانا رتبه نخست توانگری مالی شرکت‌های بیمه را در سال ۱۳۹۳ کسب کرد. به گزارش روابط عمومی بیمه دانا، آخرین وضعیت توانگری مالی موسسات بیمه در شورای ‌عالی بیمه مطرح و سطح توانگری مالی شرکت‌های بیمه توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد. طبق گزارش منتشر شده توسط بیمه مرکزی، بیمه دانا در سطح یک توانگری و وضعیت مطلوب قرار دارد. نسبت توانگری مالی سطح یک برابر ۱۰۰ درصد و بیشتر است؛ بنابراین گزارش شرکت‌های دارای توانگری مالی، شرکت‌هایی هستند که برای ایفای تعهدات خود در مقابل بیمه‌گذاران از توانایی کافی برخوردارند .

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*