خانه / بورس و سهام / کاهش بی سابقه قیمت مس در ۶ سال گذشته / معاملات شانگهای متوقف شد

کاهش بی سابقه قیمت مس در ۶ سال گذشته / معاملات شانگهای متوقف شد

بلومبرگ از کاهش بی سابقه قیمت جهانی مس در ۶ سال گذشته و رسیدن بهای این محصول به ۵.۴ هزار دلار و توقف معاملات در بازار شانگهای خبر داد.

با ثبت بیشترین کاهش قیمت جهانی مس طی ۶ سال گذشته،قیمت این محصول به کمتر از ۵ هزار و ۴۰۰ دلار در هر تن رسید. چرا که گمانه زنی ها نشان می دهند تقاضای مواد خام به اندازه ای نیست که مازاد عرضه بازار این کالاها را از بین ببرد.فروش گسترده مس در بازارهای جهانی، عامل اصلی مازاد عرضه در بازار فلزات صنعتی شده است.

بر اساس این گزارش، بهای مس امروز در بازار لندن ۸٫۷ درصد کاهش یافت و در بازار شانگهای نیز به کمترین قیمت مجاز رسید. وقتی بازار به چنین قیمتی برسد، تا روز کاری بعد دیگر معامله ای انجام نمی شود.

بانک جهانی که قبلا رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۵ را ۳٫۴ درصد پیش بینی کرده بود، در گزارش جدید خود آن را به ۳ درصد تغییر داد.پیش بینی می شود تقاضای مس در چین که بزرگ ترین مصرف کننده این فلز در جهان است، امسال کاهش یابد ولی عرضه جهانی مس افزایش خواهد یافت.

دیوید لنوکس تحلیلگر منابع طبیعی در موسسه ‘فت برافتس’ در سیدنی گفت: اخباری که می رسد همه دلسرد کننده هستند زیرا قیمت ها همچنان روند کاهشی دارند.

قیمت مس برای تحویل سه ماهه در بازار فلزات لندن امروز در ساعت ۱۱٫۳۲ به وقت هنگ کنگ، ۵۰۶٫۷۵ دلار در هر تن کاهش یافت و به ۵۳۵۳٫۲۵ دلار در هر تن رسید که کمترین قیمت میان روزی از ژوییه ۲۰۰۹ است.

دربازار نیویورک، قیمت مس برای تحویل در ماه مارس (اسفند) ۵٫۷ درصد کاهش یافت و به ۲٫۴۹۴۵ دلار در هر پوند (هر کیلوگرم تقریبا معادل ۲ هزار و ۲۰۵ پوند است) رسید. قیمت مس در معاملات آتی بازار شانگهای چین امروز در ساعت یادشده با ۴ درصد کاهش به ۶ هزار و ۶۴۷ دلار در هر تن رسید و به کمترین قیمت مجاز رسید.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*