خانه / بورس و سهام / نارضایتی سهامداران از عملکرد تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید

نارضایتی سهامداران از عملکرد تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید

با روی کارآمدن دولت یازدهم و تیم اقتصادی آن، امیدواری ها و خوش بینی هایی مبنی بر بهبود شرایط اقتصادی کشور و وضعیت سودآوری صنایع مختلف به وجود آمد و در پی آن روزنه های امید مبنی بر نمود رونق اقتصادی در وضعیت بازار سرمایه نیز پدید آمد. به گونه ای که بسیاری از سهامداران نسبت به پتانسیل های این بازار جهت اعطای بازدهی مناسب به سرمایه گذاران ترغیب شدند.

این در حالی است که علیرغم وعده های دولت و تیم اقتصادی آن مبنی بر حمایت از بازار سرمایه و تزریق نقدینگی بانک ها به بورس نه تنها برنامه هایی در راستای شکوفایی بازار سرمایه اجرایی نشده بلکه سهامداران از دی ماه سال گذشته تاکنون شاهد تداوم افت قیمت سهام شرکت های بورسی و شاخص کل هستند و در نهایت کسب بازدهی های منفی قابل توجه تنها دستاورد بورس برای فعالان بازار سرمایه بوده است. سهامدارانی که بر مبنای اعتماد به اظهارات تیم اقتصادی و با تکیه بر حمایت آنها از بورس سرمایه های خود را به این بازار تزریق کرده اند. اما با گذشت یکسال از حاکمیت روند منفی بر بورس هیچ راهکاری از سوی وزیر اقتصاد و متولیان بازار سرمایه جهت جلوگیری از تداوم این روند اجرایی نشده است.

اما در شرایطی که سهامداران نسبت به حمایت تیم اقتصادی دولت از بورس بی اعتماد شده اند، بانک ها بر سر افزایش نرخ سود سپرده های بانکی رقابت می کنند. عاملی که با تشدید جو روانی حاکم بر بورس به تدریج منجر به خروج نقدینگی از این بازار شده است.

برهمین اساس، با توجه به تداوم افت قیمت ها و روند نزولی شاخص کل در کنار عدم ارایه راهکاری اساسی جهت جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر سهامداران از سوی دولتمردان به ویژه وزیر اقتصاد این پایگاه خبری نیز اقدام به برگزاری نظرسنجی با عنوان “آیا از عملکرد تیم اقتصادی دولت در خصوص بازار سرمایه رضایت دارید” نموده است.

همانطور که از نمودار فوق مشخص است، از میان تعداد شرکت کنندگان در این نظرسنجی، حدود ۹۰ درصد از آراء بر عدم رضایتمندی خود از عملکرد تیم اقتصادی در حوزه بازار سرمایه رأی داده اند و مابقی آراء به گزینه های کاملاً و تا حدودی اختصاص دارد.

در همین ارتباط، عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: تیم اقتصادی دولت یازدهم در شرایطی آغاز به کار کرد که در بدترین وضعیت ممکن قرار داشت، به گونه ای که به نظر می رسد بهبود شرایط اقتصادی نیازمند گذر زمان و اجرای برنامه های اساسی در این راستا می باشد.

محمدرضا نجفی منش افزود: با توجه به اقدامات انجام شده و سمینارهای برگزار شده به نظر می رسد به مرور شاهد بهبود اوضاع اقتصادی باشیم. برهمین اساس می توان گفت عملکرد تیم اقتصادی کشور در حوزه بازار سرمایه تا حدودی مناسب بوده و نمی توان عدم رضایتمندی کامل نسبت به عملکرد آنها داشته باشیم.

وی به رشد اقتصادی کشور طی این دوره اشاره کرد و ابراز داشت: شاخص رشد اقتصادی کشور در حالی از منفی ۶٫۸ درصد به بازه های مثبت افزایش یافته که این دستاورد در شرایط اعمال تحریم ها و کاهش صادرات نفت حاصل شده است.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی در مقابل به کاستی های موجود در وضعیت اقتصادی اشاره کرد و ابراز داشت: رقابت بانک ها بر سر افزایش نرخ سود سپرده های بانکی یکی از مهمترین ضعف های عملکرد تیم اقتصادی کشور است که این امر در کنار عدم اجرای برنامه اعطای تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی به بدنه تولید صنایع مختلف آسیب وارد می کند.

نجفی منش در خاتمه با اشاره به وضعیت تولید صنعت خودرو در شرایط روی کارآمدن تیم اقتصادی دولت، در این خصوص افزود: وضعیت تولید شرکت های خودروساز طی سال جاری نسبت به سال گذشته با رشد ۶۴٫۵ درصد همراه بوده و در مقابل آن قیمت گذاری خودرو توسط شورای رقابت انجام می پذیرد که این امر یکی از ضعف های تیم اقتصادی به شمار می رود. علاوه بر این واردات خودروهای خارجی با رشد فزاینده ای همراه بوده که این امر آثار منفی بر وضعیت تقاضا برای خودروهای داخلی اعمال می کند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*