خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۲۷ دی ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۲۷ دی ۹۳

این روزها بازار محصولات فولادی حال و روز خوشی ندارد. کاهش متناوب قیمت انواع فولاد در بازارهای غیررسمی به بخش جدایی‌ناپذیر مبادلات روزانه آهن فروشان و عرضه کننده‌های فولاد بدل شده است و به درستی هم مشخص نیست چه زمانی از آهنگ ریزشی بازار کاسته و ثبات و بهبود نرخ این محصولات جایگزین روند قبلی خواهد شد

شاخص کل بورس  ۳۳۴ واحد افزایش یافت و به رقم ۶۶٫۲۷۳واحد رسید . نمادهای فارس با ۱۳۵واحد و وغدیر با ۵۹ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد فملی با ۲۹ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۸۲ میلیارد تومان رسید که بموتو با ۶ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس ۱۵ واحد رشدکرد و به رقم ۷۳۸ واحد رسید . نماد جم  بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۸۳ میلیارد تومان رسید .

شاخص کل امروز در حالی برای دومین روز متوالی مثبت بود که شرکت های پتروشیمی به نوعی لیدری بازار امروز را بر عهده داشتند . امروز روند معاملات در اکثر گروهها متعادل و کمی منفی آغاز شد اما به مرور و پس از افزایش تقاضا در  گروه پتروشیمی که بدلیل احتمال کاهش قیمت نرخ خوراک و ثبات آن برای سالهای آتی بوجود آمده بود در سایر گروه ها نیز شاهد افزایش تقاضا بودیم.

اما حجم و ارزش پایین معاملات همچنان نشان از وجود ترس و احتیاط در بازار دارد. (معاملات ۸۲ میلیارد تومانی در بورس و ۸۳ میلیارد تومانی در فرابورس نمی تواند چندان امید وار کننده باشد).

البته در حال حاضر نمی توان بیش از این از بازار سرمایه انتظار داشت. هنوز سایه سنگین ریسک های زیادی بر سر این بازار وجود دارد. ریسک هایی نظیر تداوم کاهش قیمت نفت، کاهش قیمت جهانی محصولات پترو پالایشی و شیمیایی ، سنگ آهن ، کاهش قیمت جهانی فلزات ، لایحه بودجه (با نفت ۷۰ دلاری) و احتمال عدم توافق در مذاکرات هسته ای از مهم ترین ریسک هایی است که چشم انداز روشنی از آینده در برابر سرمایه گذاران قرار نمی دهد . حال اگربه تمام این موارد رکود اقتصادی موجود در کشور را نیز اضافه کنید می بینید این ترس و احتیاط بی دلیل نیست.

این روزها دیگر حتی نمی توان به کسی توصیه کرد با دید بلند مدت سهام خریداری نماید چون این بار عوامل بنیادی در اقتصاد جهانی و اقتصاد ایران وضعیت مناسبی ندارند و به همین دلیل است که اکثر سهامداران در بازار به سودهای چند درصدی قانع شده و سهام خود را به فروش میگذارند .

در حال حاضر بازار منتظر گزارشات نه ماهه شرکت هاست تا شاید مسیر خود را پیدا کند ولی متاسفانه به این گزارشات نیز نمی توان زیاد امیدوار بود مگر در گروه خودرویی که شاید بتواند انتظارات را برآورده کند.

شاید بتوان گفت اکثر سرمایه گذاران منتظرند تا ببینند تا پایان سال شرایط چگونه می شود و پیش بینی های سال آتی شرکت ها چطورخواهدبود، وضعیت نرخ ارز به کجا خواهد کشید و تدابیر دولت برای مواجه با کسری بودجه چگونه خواهد بود و پس از آن تصمیم گیری نمایند .

مهم ترین اخبار اقتصادی

 از مهم ترین اخبار اقتصادی میتوان به افزایش قیمت نفت و طلا طی روزهای اخیر اشاره نمود . قیمت نفت برنت به کانال ۵۰ دلاری بازگشت هرچند نفت اپک همچنان در محدوده ۴۳ دلار معامله می شود.

اونس طلا با جهش قیمتی‌ای که آن را به بهای چهار ماه پیش بازگرداند، بهترین رشد هفتگی فلز زرد در ۱۰ ماه گذشته را رقم زد. این اتفاق ناشی از شوکی بود که بانک مرکزی سوئیس آخر هفته گذشته نه تنها به بازار طلا بلکه به همه بازارهای جهانی وارد کرد. بانک مرکزی سوئیس از سال ۲۰۱۱ برای کاهش ارزش فرانک و برای کمک به تقویت یورو، نرخ برابری پول این کشور را به‌طور خزنده به ارز واحد اروپایی میخکوب کرده بود، اما با ادامه افت یورو و به‌ویژه جدی شدن آغاز سیاست‌های «تسهیل کمی» از سوی بانک مرکزی اروپا، بانک سوئیس ناگهان اعلام کرد که این سیاست را کنار خواهد گذاشت تا فرانک در چند دقیقه با جهشی تاریخی روبه‌رو شود و یورو به افت خود ادامه دهد. با تحت‌تاثیر قرار گرفتن بازارهای ارز و سهام، خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن تشدید شد، اما مساله دیگری که طلا با آن روبه‌رو است این است که نگرانی‌ها درباره تورم منفی منطقه یورو و رشد اقتصاد جهان ممکن است باعث شود که افزایش نرخ‌های بهره آمریکا از سوی فدرال رزرو به سال ۲۰۱۶ موکول شود و این امر نیز به افزایش جذابیت بازار اونس کمک خواهد کرد .


مهم ترین اخبار سیاسی

عراقچی درباره فضای مذاکرات دوجانبه با هیات آمریکایی گفت : فضای مذاکرات کاملاً جدی است و اراده در دو طرف برای رسیدن به توافق وجود دارد، ولی مشکلات، فاصله‌ها و اختلاف نظرها نیز وجود دارد . در برخی موارد فاصله خیلی زیاد است و در برخی موارد نیز کم است. تلاش ما نزدیک کردن فاصله‌ها بین دو طرف است .

معاون وزیر امور خارجه افزود: ما هنوز امیدواریم و فکر می‌کنیم اگر اراده و حسن نیت لازم در طرف مقابل وجود داشته باشد، حصول به یک توافق امکانپذیر است .

مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا در سطح معاونان وزیران خارجه به ریاست سید عباس عراقچی و وندی شرمن و همچنین کارشناسان دو طرف به ریاست حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه ایران پیش از ظهر امروز شنبه ساعت ۱۰ به وقت محلی ( ۱۲٫۳۰به وقت ایران) در هتل ماندارین شهر ژنو آغاز شد .

 معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا امروز شنبه در حالی سومین روز رایزنی‌های خود را از سر می‌گیرند که دیروز جمعه دومین روز از این گفت‌وگوها را درخصوص برنامه هسته‌ای ایران برگزار کردند. سید عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی معاونان وزارت خارجه ایران و وندی شرمن به همراه ویلیام برنز اعضای تیم مذاکره‌ کننده آمریکا این دور از رایزنی‌ها را انجام دادند . تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران روز چهارشنبه به همراه محمد جواد ظریف مذاکره‌ کننده ارشد هسته‌ای راهی شهر ژنو شد. معاونان وزیر خارجه ایران و آمریکا دیروز طی دو نوبت صبح و بعدازظهر درخصوص توافق‌نامه جامع هسته‌ای به گفت‌وگو پرداختند و آن گونه که سیدعباس عراقچی اعلام کرده بحث‌های بسیار فشرده‌ای انجام شده و قرار است رایزنی‌ها تا روز یکشنبه که دوازدهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای با حضور سایر اعضای ۱+۵ برگزار می‌شود، ادامه یابد . خبرنگار آمریکایی ال مانیتور در این باره نوشته است که ظاهرا طرف‌های ایرانی و آمریکایی در حال تهیه پیش‌نویسی هستند که قرار است چند روز دیگر یعنی در هجدهم ژانویه (۲۸ دی) در مذاکرات مطرح شود. طرفین در نوامبر (آذر ) گذشته، مذاکرات را تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ (۹ تیر ۹۴) تمدید کردند، ولی باید چارچوب توافق هسته‌ای تا ماه مارس (اسفند) تعیین شود. به گزارش «تابناک » ، یکی از دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات به شرط فاش نشدن نامش به المانیتور گفته است که طرفین در حال کار روی یک چارچوب واقعی هستند و نه پیش‌نویس آن . او ادامه داده است که در روزهای آینده روشن خواهد شد که طرفین تا چه حد در این کار پیش رفته‌اند .

هم راستا با گفت‌وگوهای ظریف و کری، باراک اوباما و رابرت منندز برای تبادل نظر و گفت‌وگو در مورد دور جدید تحریم‌های احتمالی کنگره آمریکا علیه ایران با یکدیگر دیدار کردند. به گزارش «ایسنا»، به نقل از نیویورک تایمز، بنا به گفته منبعی که در این دیدار حضور داشته است، روز پنج‌شنبه باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا و رابرت منندز نماینده دموکرات کنگره آمریکا برای تبادل نظر و گفت‌وگو در مورد اینکه در حالی که دولت اوباما در حال مذاکره با ایران بر سر مساله هسته‌ای‌اش است آیا سطوح تحریم‌های جدید کنگره آمریکا علیه ایران اقدام درستی است یا خیر با یکدیگر دیدار کردند .

در این دیدار پرتنش اوباما اعلام کرد که از حق وتوی خود برای باطل کردن طرح صدور دور جدید تحریم‌ها علیه ایران که توسط رابرت منندز، نماینده دموکرات نیوجرسی و مارک کرک نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا مبنی‌بر صدور تحریم‌های جدید علیه ایران پیش از پایان مذاکرات چند جانبه ایران و کشورهای ایران و گروه ۱+۵ در تابستان امسال استفاده خواهد کرد .


فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با کاهش همراه شد، مس به قیمت ۵۶۶۰ دلار ، آلومنیوم ۱۷۹۸ دلار ، روی ۲۰۵۶ دلار و سرب ۱۷۶۶ دلار برای هر تن معامله شدند . سکه به قیمت یک میلیون و بیست و پنج هزار تومان رسید و دلار به قیمت۳۴۵۰ تومان رسید .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

در گروه پتروشیمی و شیمیایی ، شاهد معاملات خوب و مثبتی بودیم  و اکثر سهام این گروه در سقف قیمتی خود معامله شدند. پارسان با اقبال خوبی همراه شد و با صف خرید به قیمت ۶۹۶ تومان رسید .تاپیکو به قیمت ۲۳۳ تومان رسید و با صف خرید به کار خود پایان داد. فارس نیز بعد از مدتها که مورد بی مهری اهالی بازار سرمایه قرار گرفته بود امروز کارش را با صف خرید پایان داد.

 به گزارش «سنا»، غلامرضا سلیمانی امیری، مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، درخصوص مصوبه اخیر شورای نگهبان و تاثیر آن بر صنعت پتروشیمی گفت: شورای نگهبان فرمول پیشنهادی مجلس برای تعیین قیمت گاز را تایید کرد که این مصوبه سیگنال مثبتی برای شرکت‌های پتروشیمی، بازار سرمایه و سهامداران است، زیرا این فرمول بلند‌مدت بوده و پایداری را در بازار سرمایه ایجاد می‌کند. وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود با این فرمول قیمت خوراک کمتر از ۱۰ سنت به تصویب برسد، عنوان کرد: این موضوع می‌تواند حرکت مثبتی در بازار سرمایه و بورس به وجود آورده و موجب متوقف شدن روند کاهشی قیمت سهام در بورس و فرابورس شود. سلیمانی از تعدیل مثبت پیش‌بینی سود شرکت‌های پتروشیمی خبر داد و گفت: اجرایی شدن این مصوبه می‌تواند تاثیر مثبتی در وضعیت EPS شرکت‌های پتروشیمی بگذارد زیرا اکنون قیمت خوراک ۱۳ سنت بوده و در صورت کاهش یافتن این نرخ طبیعی است که وضعیت شرکت‌های پتروشیمی بهبود می‌یابد .

مدیر‌عامل سرمایه‌گذاری غدیر اظهار کرد: ‌تصویب این فرمول می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری در این بخش کمک کند زیرا قیمت‌ها مشخص بوده و سرمایه‌گذاران می‌توانند در این خصوص تصمیم‌گیری کنند و ثباتی در بازدهی آینده ایجاد شود .


در گروه تجهیزاتی، مپنا در محدوده صفر تابلو معامله شد و در گذشتن از محدوده مقاومتی ۶۴۵ تا ۶۵۵ ناموفق بود . فاذر معاملات پر حجم و مثبتی را تجربه کرد و در قیمت ۲۸۱ تومان با صف خرید به کار خود پایان داد. بترانس نیز که مدتی است در محدوده ۸۳۰ تا ۸۷۰ نوسان می کند امروز به حداقل قیمتی رسید و با صف فروش به کار خود پایان داد.

دکتر روحانی در بازدید از نیروگاه اتمی بوشهر، این نیروگاه را مظهر ایستادگی یک ملت دانست و از ساخت دو نیروگاه اتمی دیگر در بوشهر به منظور استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای خبر داد  رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: نیروگاه اتمی بوشهر نمونه‌ای است که نشان می‌دهد ایران تنها به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای و تولید برق است  نیروگاه اتمی بوشهر در حال حاضر ۷۰۰ مگاوات برق تولید می‌کند و قابلیت تولید برق تا میزان ۱۰۰۰ مگاوات را دارد 

در گروه حمل و نقلی ، در این گروه نیز معاملات تقریبا مثبت و کم رمقی را مشاهده کردیم . حسینا به قیمت ۳۷۷۶۰ تومان رسید . حتاید در حداکثر قیمت و توریل در محدوده یک درصد منفی معامله شدند.

 افزایش سرمایه حکشتی بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۳/۰۶/۱۵  از مبلغ ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۱۶,۳۹۳,۰۰۰ میلیون ریال ( از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها مبلغ ۶۳۹۳۰۰۰ میلیون ریال و ) در تاریخ ۱۳۹۳/۱۰/۲۴ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید .

در گروه فولادی و فلزی، شاهد معاملات قرمز و کم حجم در اکثر نمادها بودیم ، ذوب با افزایش تقاضا همراه شد و به قیمت ۱۷۰ تومان رسید .

فملی همچنان به دنبال کاهش قیمت مس مسیر نزولی خود را ادامه میدهد و امروز نیز در قیمت ۱۸۲ تومان با فروش ۱۲ میلیونی به کار خود پایان داد.

شرکت فولاد آلیاژی ایران در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را میلغ ۳۵۸ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۵ درصدی گزارش شده است؛ شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۵۴ ریال سود کنار بگذارد و ۴۳ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

گردهمایی بزرگان فولاد ایران و جهان امسال نیز برگزار خواهد شد. گروه صنعتی  سارایه اسپانیا را می‌توان از بزرگان این صنعت در دنیا دانست که در پنجمین دوره این همایش نیز حضور خواهد داشت. «الیاس گونزالس  » (Elias Gonzalez Gil)  ،مدیر عامل این شرکت همانند دور قبل یکی از سخنرانان این همایش محسوب می‌شود که در پنجمین دوره در مورد تکنولوژی‌های نوین تولید فولاد سخنرانی خواهد کرد  .

این روزها بازار محصولات فولادی حال و روز خوشی ندارد. کاهش متناوب قیمت انواع فولاد در بازارهای غیررسمی به بخش جدایی‌ناپذیر مبادلات روزانه آهن فروشان و عرضه کننده‌های فولاد بدل شده است و به درستی هم مشخص نیست چه زمانی از آهنگ ریزشی بازار کاسته و ثبات و بهبود نرخ این محصولات جایگزین روند قبلی خواهد شد  در حال حاضر شاخص‌ترین محصولی که قیمت آن روزانه چند درصد کاهش می‌یابد میلگرد است که ریزش آن به خصوص در مورد تولید نوردکاران بخش خصوصی شیب تندتری دارد. این محصول به دلیل تعدد زیاد تولیدکننده‌های آن بازار رقابتی‌تری به نسبت دیگر محصولات فولادی ساخت داخل دارد و تثبیت قیمت آن به معنی مقاومت عرضه‌کننده‌ها در برابر شرایط ریزشی بازار، کار به نسبت مشکلی است؛ در حالی که تیرآهن و ورق، بازار بسیار منسجمی داشته و نوسانات کاهشی آن در مقایسه با دیگر آهن‌آلات به طور معمول نشان داده که کمتر است  .

در گروه بانکی، شاهد معاملات نسبتا مثبت و کم حجم در اکثر نمادها بودیم ، در این گروه وپست با افزایش تقاضا به قیمت ۱۵۱ تومان رسید و با صف خرید به کار خود پایان داد.

در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران که با حضور جمع کثیری از مدیران عالی کشوری و مدیران عالی سازمان‌ها و شرکت‌های صنعتی و تولیدی در محل سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، تندیس و لوح قهرمان صنعت به مدیرعامل بانک صادرات ایران اهدا شد.

در گروه پالایشی، شاهد معاملات منفی و کم حجم در بیشتر نمادها بودیم بطوریکه شسپا باز هم با کاهش قیمت روبرو شد و به قیمت ۱۰۵۳ تومان رسید .

شرکت نفت سپاهان در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۲۸۱۵ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۱۹۶۸ ریال سود کنار بگذارد و ۷۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . 

آخرین تحولات مربوط به پالایشگاه ها نشان می دهد مسئولان وزارت نفت یکی از دو سناریوی روی میز را به شرکتها ابلاغ خواهند کرد اما درصورت عدم بازگشایی نماد این گروه تا ۱۵ بهمن باید منتظر ادامه توقف نماد به دلیل لزوم ارایه بودجه ۹۴ بود .

سناریوی اول اجرای طرح کیفی سازی محصولات این شرکت ها و تعیین قیمت منصفانه خوراک با فرمول مشخص و روشن است . دومین سناریو تاخیر حداقل یک ساله و حداکثر ۳ تا ۵ چندساله اجرای کیفی سازی است. موضوعی که در گزارش عملکرد ۱۲ ماهه منتهی به۳۱شهریور ۹۳ هیئت مدیره شرکت نفت و گاز پارسیان هم قید شده است .

واردات نفت هند از ایران در ماه می نسبت به آوریل ۱۳٫۵ درصد افزایش یافت . برنامه ورود نفتکشها حاکی از اینست که هند به عنوان بزرگترین مشتری نفت ایران پس از چین در ماه گذشته روزانه حدود ۲۲۵ هزار و ۲۰۰ بشکه نفت از ایران وارد کرد که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۰٫۶ درصد کاهش نشان می‌دهد .

انتظار میرود خریداران آسیایی در شش ماه منتهی به ژوئن روزانه حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کنند زیرا واردات چین از ایران نسبت به دوران قبل از اعمال تحریمها در سال ۲۰۱۲ بیشتر شده است.

واردات نفت هند از ایران در ماههای ژانویه تا می امسال نسبت به سال گذشته حدود ۳۸ درصد افزایش یافته است زیرا این پالایشگاهها واردات خود را در سه ماهه اول ۲۰۱۴ افزایش داده‌اند تا به هدفگذاری خرید روزانه ۲۲۰ هزار بشکه از ایران در سال مالی منتهی به ۳۱ مارس ۲۰۱۴ برسند . ایران حدود ۶٫۵ درصد تقاضای نفت هند را در ماه می تامین کرده است. این در حالیست که ایران در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹، ۱۶٫۴ درصد نفت هند و در سال ۲۰۱۳ ، ۵٫۷ درصد تقاضای این کشور را تامین کرده بود. ایران در ماه می ششمین تامین کننده نفت هند بود که نسبت به جایگاه هشتم در آوریل دو پله صعود کرده است .

هند در مجموع در ماه می روزانه حدود سه میلیون و ۹۲۰ هزار بشکه نفت وارد کرد که نسبت به ماه قبل ۵٫۷ درصد کاهش نشان می‌دهد .

در گروه لیزینگی، برخی نمادها از جمله ولغدر، ولبهمن، ولصنم با اقبال خوبی همراه شدند و توانستند در آستانه قیمت معامله شوند .

شرکت لیزینگ ایران در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۴۲۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل همراه بوده است شرکت در دروه ۹ ماهه خود به ازای هر سهم ۳۱۵ ریال سود محقق کند و ۷۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه دارویی، حجم معاملات پایین و روند معاملات متعادل بود ، دیران در گزارش ۹ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۱۰۹۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت تغییری نداشته است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۸۱۳ ریال سود کنار بگذارد و ۷۴ درصداز پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه سیمانی، همچنان معاملات منفی و کم حجم ادامه دارد . سپاها به قیمت ۱۲۸ تومان و ستران به قیمت ۳۰۱ تومان رسیدند

عبدالرضا شیخان در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، در رابطه با قطع شدن گاز کلیه کارخانه های سیمانی و پلمپ مخازن مازوت و جبران هزینه های ثابت مرتبط تولید کلینکر در قبوض آتی گار و یا خریدهای آتی مازوت اظهار داشت : این تصمیم با پیشنهاد انجمن صنفی سیمان و موافقت وزارت نفت و در راستای منافع ملی و جلوگیری از بی کیفیت شدن کلینکر و کمک به صنعت گرفته شده است .

وی در برابر این نکته که تصمیم فوق موجب افت قیمت سهام شرکت های سیمانی شده و برخی سهامداران نگران عدم ایفای تعهدات و تکرار این روال برای سال های آینده شده اند، توضیح داد : اولا افت قیمت سهام شرکت های سیمانی ناشی از این موضوع نبوده بلکه به دلیل قرار گرفتن در فصل زمستان هست . دوما این توافق نامه با امضاء وزیر نفت همراه است . سوما شرکت های سیمانی طی یک ماه هزینه ایی بابت سوخت نمی دهند و در برابر عدم تولید هر تن کلینکر (به ازای هر تن کلینگر ۱۰۰ مترمکعب گاز یا مازوت مصرف می شود)، ۷ دلار به نرخ مبادله ایی در قبوض آتی و یا خریدهای آینده سوخت لحاظ خواهد شد. یعنی شرکت های سیمانی از وزات نفت بستانکار می شوند ولی بابت آن پولی را به طور مستقیم دریافت نمی کنند . چهارما برای سال آینده برنامه دیگری مدنظر است که مسلما” به نفع صنعت خواهد بود .

در گروه غذایی نیز حجم معاملات پایین بود ، شرکت بیسکوئیت گرجی در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۸۹ ریال اعلام نموده است که نسب به پیش بینی قبلی با تعدیل مثبت ۵۸ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۶۴ ریال سود کنار بگذارد و ۷۲ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. شرکت در خصوص این تعدیل اعلام نموده است :

۱   افزایش در درامد های متفرقه به علت فروش دارایی ثابت و اجاره دفتر مرکزی و … بوده است

۲  با توجه به اینکه کل سود ناشی از فروش های صادراتی شرکت است و پیش بینی می شود در سه ماهه اخر سال همین روند ادامه داشته باشد ذخیره مالیات در نظر گرفته نمی شود  .

۳- تغییرات در بهای تمام شده و هزینه های توزیع و فروش با توجه به عملکرد ۹ ماهه واقعی ناشی شده است .

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*