خانه / آخرین اخبار / افزایش ۴۳ درصدی قیمت آرد گندم

افزایش ۴۳ درصدی قیمت آرد گندم

علی قنبری مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی در پاسخ به این سوال که چرا در حالی که آقای نوبخت سخنگوی دولت افزایش قیمت نان را به دلیل جبران هزینه‌های کارگری و انرژی عنوان کرده، اما قیمت هر کیلو آرد ماه گذشته، در سکوت ۲۰۰ تومان افزایش یافته است، گفت:

پس از اجرای مرحله اول قانون هدفمندی یارانه‌ها در دی ماه ۱۳۸۹، به‌رغم افزایش هزینه‌ها، نرخ‌های تعیین شده برای آرد و نان در مدت زمان حدود ۳۰ ماه ثابت مانده و تغییری نکرده بود با افزایش سالانه نرخ خرید تضمینی گندم و افزایش قیمت تمام شده گندم برای دولت نرخ فروش آن نیز ثابت مانده بود و مابه‌التفاوت قیمت تمام شده و قیمت فروش گندم به مراتب بیشتر از ردیف بودجه سال ۹۳ بود. قنبری تصریح کرد: با مصوبه اخیر هیات وزیران نرخ فروش آرد گندم از ۴۶۵۰ ریال در هر کیلوگرم به ۶۶۵۰ ریال افزایش یافت و به منظور جبران و تعدیل افزایش قیمت گندم و همچنین افزایش هزینه‌های دو سال اخیر کارخانه‌های آسیابانی و نانوایی‌ها شامل افزایش دستمزدها، قیمت انرژی طی سه سال گذشته، قیمت انواع آرد و نان نیز حداکثر به میزان ۳۰ درصد نسبت به قیمت‌های رسمی سال ۹۲ افزایش یافت.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی گفت: در حال حاضر هم به‌رغم افزایش قیمت اخیر، دولت به ازای هر کیلوگرم فروش گندم برای آرد خبازی یارانه می‌پردازد تا نان مصرفی مردم با قیمت مناسب تامین و تولید شود.
وی افزود: همچنین در هر استان کارگروهی به ریاست استاندارد و عضویت سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط از جمله ادارات کل صنعت معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، شرکت غله و خدمات بازرگانی، تعزیرات و اتحادیه نانوایان استان تشکیل و نسبت به تعیین قیمت‌های انواع آرد و نان و سایر محصولات جانبی و نظارت بر امور مربوط اقدام شده است. این اقدام هم در قالب اخبار و گزارش‌های متعدد از طریق رسانه‌های خبری اطلاع‌رسانی همگانی شده و در سکوت اتفاق نیفتاده است. وی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان کیفیت نان هیچ گونه تغییری نکرده است و مرجع رسیدگی‌کننده به این موضوع کیست، گفت: موضوع «قیمت» و «کیفیت» دو مقوله جدا از هم بوده و ارتقای کیفیت به مواردی همچون سطح مهارت نانوایان، رعایت مراحل تخمیر و پخت، ماشین آلات پخت نان، آموزش نانوایان و نظارت بر فرآیند پخت نان بستگی دارد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*