خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۳

شاخص کل بورس ۲۴۸ واحد صعود کرد و به رقم ۶۵،۸۴۶ واحد رسید . که نمادهای همراه با ۱۰۰ واحد ، فملی با ۲۵ واحد و فاراک با ۱۱ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وصندوق با ۲۲ واحد و دارو با ۱۳ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۶۴ میلیارد تومان رسید که نماد همراه با ۱۷ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس ۹ واحد صعود کرد و به رقم ۷۴۷ واحد رسید .نمادهای مارون ، ذوب و وگردش بیشترین تاثیر مثبت  را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۷۴ میلیارد تومان رسید که نماد ثتران با ۹,۵ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

فلزات اساسی، دلار و سکه

 

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان افزایش یافتند ، بر این اساس مس به قیمت ۵۶۹۵ دلار ، آلومنیوم ۱۸۷۰ دلار ، روی ۲۱۴۶ دلار و سرب ۱۸۴۸ دلار برای هر تن معامله شدند . دلار امروز در محدوده ۳۴۵۴ تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت ۱۰۲۱ هزار تومان رسید

 

 

مهمترین اخبار سیاسی

 

امروز چهارشنبه، مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت خارجه کشورمان برای انجام گفت‌وگوهای دوجانبه درباره مباحث خلع سلاح و همچنین انجام هماهنگی‌های لازم در خصوص همکاری‌های دو کشور در مذاکرات هسته‌ای راهی مسکو شد. در این دور از گفت‌وگوها طرفین به مشورت در خصوص مباحث مهم خلع سلاح از جمله تبادل نظر پیرامون کنفرانس آینده معاهده NPT و اجرای دیگر معاهدات ممنوعیت سلاح‌های کشتار جمعی و نحوه پیگیری ابتکار ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی در منطقه خاورمیانه خواهند پرداخت. دو طرف همچنین در جریان ملاقات هیأت ایرانی با مقامات و کارشناسان شرکت کننده روسیه در مذاکرات هسته‌ای، آخرین وضعیت این مذاکرات را مرور کرده و نحوه همکاری مؤثر دو کشور در مذاکرات را بررسی خواهند کرد.

وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا دیروز برای ادای توضیح در مورد برنامه هسته‌ای ایران و روند مذاکرات این کشور و گروه موسوم به ۱+۵، راهی کنگره شد. در خبری داشتیم ، خبرگزاری آسوشیتدپرس از وین به نقل از دیپلمات های غربی گزارش داد: ایران و آمریکا در حال بحث درباره پیشنهادی برای توافق هسته ای هستند که به موجب آن ایران بخش زیادی از سانتریفیوژهای خود را حفظ خواهد کرد .براساس این گزارش، دو دیپلمات به آسوشیتدپرس گفتند: در حالی که زمان مذاکرات در حال پایان یافتن است، آمریکا و ایران در حال بحث بر روی طرحی برای توافق هستند که به ایران اجازه می دهد بخش زیادی از فناوری غنی سازی اورانیوم خود را حفظ کند اما توان بالقوه تولید سلاح را کاهش دهد .

 

مهمترین اخبار اقتصادی

 

قیمت نفت در پایان معاملات روز سه شنبه (١۴ بهمن ماه) در حالی بالا رفت که افت ارزش دلار موجب افزایش قیمت بسیاری از کالاها شد و در نهایت، افزایش قیمت نفت را در چهار روز گذشته به ١٩ درصد رساند. با این وجود که ذخیره سازی نفت آمریکا در هفته گذشته نیز افزایشی چشم گیری داشت، اما سرمایه گذاران بر این باور هستند که قیمتهای نفتی پس از هفت ماه افت به کف خود رسیده اند. بازرگانان نفتی اظهار می کنند که افزایش قیمت نفت به دلیل اعلام برنامه های بی پی برای کاهش ١٣ درصدی هزینه های خود در سال ٢٠١۵ رخ داد. برنامه بی پی پس از طرحهای مشابه شرکتهای نفتی دیگر اعلام شد. قیمت نفت برنت در پایان معاملات روز سه شنبه (١۴ بهمن ماه) سه دلار و ١۶ سنت یا ۶ درصد افزایش یافت و به ۵٧ دلار و ٩١ سنت برای هر بشکه رسید. در طول معاملات دیروز، قیمت این نفت تا مرز ۵٩ دلار هم بالا رفت. قیمت نفت دبلیو تی آی آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز (سه شنبه، ١۴ بهمن ماه) سه دلار و ۴٨ سنت یا هفت درصد بالا رفت و در نهایت در سطح ۵٣ دلار و پنج سنت تثبیت شد.

در خبری دیگر از این حوزه، نخست وزیر لهستان روز سه شنبه (١۴ بهمن ماه) علیرغم تصمیم شرکت آمریکایی شورون برای توقف عملیات شیل گس (تولید گاز از سنگهای رسی)، از ادامه دادن عملیات حفاری برای کشف این نوع گازها خبر داد. شرکت شورون پیش از این اعلام کرده بود که این شرکت تصمیم گرفته است فعالیتهای مربوط به حفاری شیل گس را در لهستان متوقف کند زیرا انجام این فعالیتها در لهستان دیگر به سود این شرکت نیست. شرکتهای اکسون موبیل، توتال و ماراتن اویل ظرف ٣ سال گذشته حفاریهای شیل گس را در لهستان متوقف کرده اند.

تحلیلگران انرژی موسسه مطالعاتی و مشاوره آی‌اچ‌اس نیز روز سه‌شنبه از توقف رشد تولید نفت آمریکا در نیمه دوم سال ٢٠١۵ و کاهش آن در سال ٢٠١۶ خبر دادند. به گزارش خبرگزاری رویترز، تحلیلگران انرژی موسسه آی‌اچ‌اس روز سه‌شنبه (١۴ بهمن ماه) در گزارشی اعلام کردند که با کاهش قیمتهای نفت و غیراقتصادی شدن بخش عمده چاههای نفتی در آمریکا، رشد تولید نفت این کشور در نیمه دوم امسال متوقف می‌شود و در سال ٢٠١۶ نیز کاهش می‌یابد. عرضه بیش از حد نفت در جهان سبب افت ۶٠ درصدی قیمتهای این محصول از ماه ژوئن پارسال تاکنون، کاهش فعالیتهای حفاری و همچنین توقف رونق پنج ساله نفتی آمریکا شده است، رونقی که تولید نفت این کشور را به حد نصاب تازه ای رساند.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی از ساماندهی معاملات ارز خبر داد. ایشان با بیان اینکه مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها برای اولین بار تهیه و ابلاغ شده است، تصریح کرد: سیاستهای بانک مرکزی در راستای متشکل نمودن بازار ارز کشور و ساماندهی معاملات ارز در شبکه صرافی های مجاز  تدوین شده است . وی در این باره افزود: یکی از بندهای حائز اهمیت در این مقررات حاصل میانگین وزنی خرید و فروش ارزها بر اساس اطلاعات ارسالی از سوی صرافان در سیستم سنا بوده که به صورت پایلوت انجام گرفته  و در اسرع وقت در سایت کانون قرار خواهد گرفت و این تحول بزرگی در بازار ارز کشور به شمار می رود.

در حوزه مسکن نیز، مدیر عامل بانک مسکن از ارائه پیشنهاد ایجاد بانک تخصصی منطقه ای در این حوزه به بانک مرکزی خبر داد. وی در این باره گفت : یکی از نهادهای مالی که می تواند هم مکانیسم تجهیز منابع را تقویت کند و هم این‌که تخصیص تسهیلات را به شکل منطقه‌ای پوشش دهد ایجاد موسسه اعتباری تخصصی مسکن است. به‌عبارت دیگر یک بانک کوچک تخصصی در هر منطقه راه‌اندازی می‌شود. مدیرعامل بانک مسکن با بیان این‌که بانک مرکزی در حال بررسی پیشنهاد ما در رابطه با تاسیس این بانک‌های کوچک است از آماده بودن سازوکارهای قانونی مربوطه به این موسسات خبر داد و ابراز امیدواری کرد در یک فرصت معقول این پیشنهاد عملیاتی شود.

معرفی ایران بعنوان دومین اقتصاد بزرگ منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی از سوی صندوق بین الملل پول دیگر خبر اقتصادی امروز بود. صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین بررسی خود از وضعیت اقتصادی منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی، ایران را به عنوان دومین اقتصاد بزرگ این منطقه معرفی کرد. این نهاد بین‌المللی کل تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۴ را ۴۰۶٫۳ میلیارد دلار برآورد کرده است که به این ترتیب ایران در میان ۳۰ کشور خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی، دومین اقتصاد بزرگ این منطقه به شمار می‌رود. این درحالی‌است که صندوق بین‌المللی پول تولید ناخالص داخلی ۳۸۶٫۲ میلیارد دلاری برای ایران در سال ۲۰۱۵ پیش‌بینی کرده است. بر اساس این گزارش، عربستان سعودی با تولید ناخالص داخلی ۷۵۲٫۵ میلیارد دلاری در رتبه نخست این منطقه قرار گرفته است و امارات با تولید ناخالص داخلی ۴۰۱٫۴ میلیارد دلاری، رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. کل تولید ناخالص داخلی این منطقه در سال گذشته میلادی ۳۴۵۹ میلیارد دلار برآورد شده است که سهم کشورهای صادرکننده نفت از این رقم ۲۵۷۹ میلیارد دلار عنوان شده است. همچنین صندوق بین‌المللی پول، میزان تولید ناخالص داخلی این کشور برای سال ۲۰۱۵ را با توجه به کاهش قیمت نفت کاهش داده و پیش‌بینی کرده است که این رقم به ۲۲۷۶ میلیارد دلار کاهش یابد.

بالاخره پس از مدت ها دولت و مجلس روز گذشته در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۴ در خصوص حذف یارانه پُردرآمدها توافق کردند و قرار شد که یارانه درآمدهای بالای ۲٫۵ میلیلون تومان از سال آینده حذف شود، البته هنوز اختلاف نظر بر سر اینکه آیا درآمد ۲٫۵ میلیون تومان برای سرپرست خانوار یا مجموع اعضای خانوار لحاظ شود، وجود دارد که قرار شد در جلسه صبح امروز تلفیق برسر این موضوع نیز توافق نهایی صورت گیرد.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه خودرویی، رضا شیوا درباره احتمال طرح موضوع ایجاد انحصار در واردات خودرو گفت: اطلاعات ما در شورای رقابت درباره طرحی که درباره خودروهای وارداتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شده، در حد سایت ‎ها و خبرگزاری‌هاست و ما نمی‌دانیم طرح این وزارتخانه دقیقا چیست و با پیگیری از آن ‎ها هم نتوانستیم اطلاعات زیادی کسب کنیم .او اضافه کرد: اما در جلسه امروز با اعضای شورای رقابت، این موضوع را به اعضای شورا اطلاع رسانی می‌کنیم. معاملات امروز این گروه پرتقاضا بود و اکثر نمادهای این گروه به صف خرید رسیدند. خودرو معاملات متعادل و مثبتی داشت. ورنا که پس از معامله ۵ میلیون سهم به صف خرید رسیده بود ، صف خود را عرضه کرد و معاملاتش در قیمت ۱۱۷۰ پایان یافت. خبهمن امروز نیر به صف خرید رسید و حدود ۵۳ میلیون سهم در این نماد معامله شد.

در گروه پالایشگاهی، ونفت امروز نیز پرمعامله بود و ۱۰ میلیون سهم در این نماد معامله شد.

محمد جواد شمس درباره آخرین وضعیت راه اندازی طرح توسعه فاز ۱۲ به عنوان بزرگترین فاز پارس جنوبی، گفت: از ۲۰فروردین ۱۳۹۳ تولید اولیه با ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز شیرین در روز محقق شد و در طول یک سال گذشته ردیف‌های دوم تا پنجم شیرین‌سازی پالایشگاه در مدار بهره بردایر قرار گرفته است .مدیرعامل شرکت پتروپارس با اعلام اینکه ششمین و آخرین ردیف پالایشگاه فاز ۳ ارس جنوبی هم راه اندازی شده و تا پایان هفته در مدار تولید قرار ‌می‌گیرد، تصریح کرد: راه اندازی ۶ واحد در طول یک سال، فراتر از معجزه است که جز با اعتقاد راسخ و باور به «توانستن» محقق نمی‌شد.

در گروه حمل و نقل، معاملات حپترو امروز نیز با صف خرید همراه بود و حکشتی معاملات منفی داشت و از نمادهای تاثیر گذار بر شاخص امروز بود.

در این گروه، معاون امور بندری و مناطق ویژه سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه سازمان، راهبری حمل و نقل دریایی را جزء برنامه های اصلی خود قرار داده است، گفت: مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی هم بر رقابتی شدن و منعطف کردن تعرفه ها تاکید کرده است .وی در پاسخ به این سوال که آیا تعرفه ها در آینده کاهش پیدا می کند یا خیر، اظهار داشت: نمی گویم تعرفه ها را کاهش یا افزایش می دهیم بلکه تعرفه ها را با نگاه اقتصاد ملی و اقتصاد دریا و بندر رقابتی می کنیم . جهاندیده با بیان اینکه قطعا در سال ۹۴ پیچیدگی های تعرفه ها به حداقل خواهد رسید، گفت: تلاش خواهیم کرد با از بین بردن پیچیدگی ها ، موضوع ها را خیلی شفاف بیان کنیم و صفحات کتابچه تعرفه ها کمتر و بندهای آن شفاف تر خواهد شد.

 

در گروه استخراج کانه های فلزی، معاونت مالی و اقتصادی ومعادن خبر مسدود شدن حساب های بانکی کچاد و کگل به دلیل عدم پرداخت بدهی های ناش از بهره مالکانه به دولت را تکذیب کرد و گفت: اگرچه دولت، شرکت های معدنی و صنعتی چادرملو و گل گهر را به مسدود کردن حساب های بانکی در صورت عدم پرداخت بدهی های خود تهدید کرده بود، اما تاکنون چنین موضوعی اتفاق نیفتاده است. در ادامه مدیر مالی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در پاسخ به شایعات منتشر شده مبنی بر مسدود شدن حساب های مالی این مجموعه گفت: در سازو کار تبصره ۱۰ قانون بودجه سال ۹۳ عنوان شده که در صورت عدم پرداخت بدهی های شرکت های معدنی ناشی از حق انتفاع از معادن، دولت می تواند براساس ماده ۴۸ قانون محاسباتی و امور مالیاتی نسبت به مسدود کردن حساب های بانکی مجموعه های مذکور اقدام کند. در حال حاضر مبلغ ۸۹ میلیارد تومان ناشی از هزینه حق بهره برداری از معادن طی سال ۹۳ از سوی شرکت پرداخت شده است. حال آنکه دولت و مقامات ذیربط علیرغم رکود حاکم بر کلیت اقتصاد کشور و بازار فروش محصولات بر پرداخت مابقی بدهی ها توسط “کچاد” اصرار دارند. این در حالی است که این شرکت مطالبات زیادی از فولادی ها همچون فولاد خوزستان، مبارکه و خراسان دارد و این مجموعه ها نیز در پی وضعیت نامناسب بازار فروش محصولات قادر به پرداخت این بدهی ها به “کچاد” نیستند.

در این گروه، کروی پس از عرضه کردن صف خود مجدد به صف خرید رسید. در مجمع فوق العاده ومعادن که روز گذشته برگزاری شده بود با افزایش سرمایه ۲۹ درصدی شرکت موافقت نشد و قرار شد که هفته آینده جلسه بعدی این مجمع برگزار شود، این نماد امروز در قیمت ۱۸۷۷ بازگشایی شد. معاملات کچاد امروز در محدوده صفر تابلو انجام شد و کگل نیز در آستانه صف فروش معاملاتش پایان یافت.

گروه ساختمانی، حجم معامله قابل توجهی داشت و در اوایل بازار اکثر نمادهای گروه صف خرید شدند. ثتران با ۳۶ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات در این گروه را داشت. در نماد ثباغ عرضه زیاد بود و حدود ۲۴ میلیون سهم در این نماد جابه جا شد. معاملات ثنوسا، ثتران و ثامان با صف خرید به پایان رسید.

در گروه سیمانی، اغلب نمادها در بازه مثبت معامله شدند و با صف خرید معاملاتشان پایان یافت. در نماد سیدکو ۵٫۶ میلیون سهم معامله شد و در نهایت در قیمت ۱۵۰ تومان به کار خود پایان داد.

مدیرعامل سیمان فارس و خوزستان و سیمان تامین در خبرها گفت: با توجه به توافق صورت گرفته قبلی انجمن صنفی کارخانه‌های سیمان کشور با وزارت نفت کوره‌های کارخانجات صنعت سیمان کشور از امروز آغاز به کار خواهد کرد. براین اساس، فعالیت کلیه کوره‌های کارخانه‌های صنعت سیمان کشور همانند گذشته راه‌اندازی می‌شود و این مجموعه‌ها همچنان به تولید انواع محصولات سیمانی با کیفیت مطلوب و عرضه محصولات خود به بازارهای داخلی و خارجی ادامه خواهند داد.

 

در سایر نمادها

 

فاراک سود هر سهم سال ۹۴ را ۴۱۷  ریال اعلام نموده که نسبت به پیش بینی قبلی  ۲۵ درصد تعدیل شده است. همچنین در دوره ۳ ماهه به ازای هر سهم ۱۲۱ریال معادل ۲۹درصد را پوشش داده است. همچنین شرکت اعلام نموده است که هزینه های صورت گرفته جهت احداث مجتمع آپارتمانی ۲۹ طبقه واقع در شهرستان بابلسر تا تاریخ ۳۰/۰۹/۱۳۹۳ مبلغ ۵۷۷ر۱۲۴ میلیون ریال بوده که در ترازنامه در سرفصل سرمایه گذاری های کوتاه مدت اعمال شده است.این نماد امروز با حدود ۱۰ درصد رشد در قیمت ۷۶۶۸ ریال بازگشایی شد و در قیمت ۷۳۶۲ ریال با صف خرید به کار خود پایان داد.

حفاری سود هر سهم سال ۹۳ را با ۵ درصد کاهش ۹۰۱ ریال اعلام کرده که در این دوره توانسته ۷۹ درصد این مبلغ را پوشش دهد. این نماد برای چندمین روز متوالی با صف فروش همراه بود و در این مدت هنوز حجم مبنای این سهم معامله نشده است.

تکمبا که حدود ۳ هفته با صف فروش همراه بود و طی این مدت دو بار هم مشمول دستورالعمل گره معاملاتی شده بود در اواخر بازار امروز پس از معامله حدود ۱۴۰ میلیون سهم به صف خرید رسید.

چفیبر در آخرین گزارش خود بر اساس عملکرد ۹ ماهه برای سال ۹۳ مبلغ ۲۱۶ ریال زیان اعلام کرد، همچنین طی این دوره ۱۷۲ ریال زیان شناسایی کرده است. شرکت در گزارش ۶ ماهه خود مبلغ ۵۸ ریال بابت سود هر سهم سال ۹۳ پیش بینی کرده بود که طی گزارش جدید خود وضعیت بد بازار و عدم فروش محصولات تولید شده را دلیل اصلاح پیش بینی خود اعلام کرد. این نماد در قیمت ۳۸۵۲ ریال صف خرید بود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*