خانه / بورس و سهام / آخرین وضعیت سودآوری شرکت البرز بالک “دبالک”

آخرین وضعیت سودآوری شرکت البرز بالک “دبالک”

در آستانه عرضه اولیه ۱۰ درصد از سهام شرکت البرز بالک نشست خبری طی بعداز ظهر روز جاری در محل استقرار شرکت سرمایه گذاری البرز برگزار شد تا مدیران این مجموعه به تشریح وضعیت “دبالک” بپردازند.

براساس گزارش خبرنگار اعزامی بورس نیوز، در این جلسه مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری البرز به عنوان سهامدار عمده “دبالک”، مدیر عامل شرکت البرز بالک، مدیر مالی شرکت سرمایه گذاری اعتلاء البرز، معاونت مالی و اقتصادی “دبالک” و نیز برخی از اصحاب رسانه حضور داشتند.

در ابتدا مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری البرز عنوان کرد: “والبر” به عنوان هلدینگ گروه دارویی اکثر زیرمجموعه های غیربورسی خود را در بورس عرضه کرده است. به گونه ای که شرکت هایی همچون پخش البرز به عنوان اولین مجموعه توزیع کننده مواد دارویی، کی بی سی، سرمایه گذاری اعتلاء البرز توسط “والبر” در بورس عرضه شده و در نهایت ۱۰ درصد از سهام شرکت البرز بالک به عنوان یکی از سه بزرگترین تولیدکننده مواد دارویی فردا در فرابورس عرضه خواهد شد.

وجود فاصله معنادار میان عملکرد “والبر” و سایر شرکت های دارویی

رضوانی فر به عملکرد ۹ ماهه سال مالی جاری شرکت سرمایه گذاری البرز اشاره کرد و گفت: مقدار فروش “والبر” طی ۹ ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته در حالی ۲۵ درصد رشد یافته که صنعت دارو به جز گروه سرمایه گذاری البرز و زیرمجموعه های آن با رشد ۱۲ درصدی همراه بوده است. علاوه بر این سود عملیاتی این مجموعه نیز طی دوره مذکور ۱۶ درصد افزایش یافته حال آنکه صنعت با در نظر گرفتن “والبر” چهار درصد افت داشته است. سود خالص این مجموعه نیز در حالی با رشد ۱۶ درصدی همراه بوده که صنعت به استثناء گروه سرمایه گذاری البرز با کاهش ۲۵ درصدی مواجه شده است.

براین اساس می توان گفت فاصله معنا داری میان عملکرد “والبر” و زیرمجموعه های آن نسبت به سایر شرکت های دارویی وجود دارد.

وی به وضعیت عملیاتی و سودآوری شرکت البرز بالک اشاره کرد و در این خصوص ابراز داشت: صنعت دارو بازار ۹ هزار میلیارد تومانی در اختیار دارد که حدود ۶۰۰ میلیون دلار از آن به ارزش بازار مواد اولیه اختصاص دارد.

در اختیار داشتن سبد متنوع محصولات تولیدی “دبالک”

در این راستا شرکت البرز بالک که نسبت به متوسط صنعت دارو مجموعه ای نو پا به شمار می رود و طی سال ۸۲ به بهره برداری رسیده از پتانسیل های متعددی برخوردار است. به گونه ای که می توان گفت این مجموعه با در اختیار داشتن سبدی متنوع از محصولات تولیدی، مواد اولیه مورد نیاز تولید داروهایی در حوزه قلب و عروق، ضد درد، آنتی بیوتیک ها را فراهم می کند.

تولید و عرضه دو محصول جدید در سال ۹۴

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری البرز افزود: شرکت البرز بالک با تحقق فروش ۸۵ میلیارد تومانی طی سال ۹۳ نسبت به ۸۲ شرکت تولیدکننده مواد اولیه مورد نیاز تولید دارو بسیار مناسب عمل کرده و به دلیل نوپا بودن این مجموعه از پتانسیل های متعددی برای رشد و توسعه فعالیت های خود برخوردار است.

انجام مذاکراتی با شرکت های خارجی هم گروه برای تولید و عرضه

به گونه ای که “دبالک” در نظر دارد دو محصولا جدید آنتی بیوتیک طی سال ۹۴ تولید و به بازار عرضه کند که آثار مثبت ناشی از این امر در بودجه سال ۹۴ مجموعه لحاظ نشده است. همچنین در حال انجام مذاکراتی با چند شرکت خارجی تولیدکننده دارو هستیم تا پس از قطعی شدن این امر در دو مرحله واردات تولیدات شرکت های خارجی طرف قرارداد انجام گیرد و در مرحله بعد محصولات با برند شرکت های مذکور تولدی شود.

رضوانی فر با اشاره به اینکه مزیت های نسبی فراوانی در صنعت دارو وجود دارد، در این خصوص اظهار داشت: توسعه بازارهای مقصد برای صادرات محصولات، افزایش ظرفیت تولید دارو، سرمایه گذاری معنادار در تولید مواد اولیه با استفاده از دانش فنی کارشناسان و متخصصان داخلی از جمله مزیت ها و پتانسیل های موجود در این صنعت به شمار می روند.

امکان تولید شش هزار تن مواد اولیه در سال توسط “دبالک”

در ادامه مدیر عامل شرکت البرز بالک نیز با بیان اینکه تملک حدود ۹۷ درصدی سهام شرکت توسط “والبر” به عنوان یکی از نقاط قوت مجموعه به شمار می رود، در خصوص وضعیت عملیاتی و سودآوری دبالک اضافه کرد: این مجموعه از توانایی تولید مواد اولیه تا شش هزار تن درسال برخوردار است و امکان افزایش این مقدار طی سال های آتی در این مجموعه وجود دارد.

بابک مصباحی افزود: در شرکت تولیدی شش پلنت جداگانه وجود دارد که تولید آنتی بیوتیک و تولید مواد اولیه هرمونی یکی از اصلی ترین حوزه فعالیت و پلنت “دبالک” به شمار می رود و از این بابت از مزیت رقابتی دارا می باشد.

علاوه بر این تعداد محصولات متنوع براساس پلنت های جداگانه این امکان را فراهم می کند تا بطور همزمان همه واحدهای تولیدی به فعالیت بپردازند. براین اساس، این مجموعه ۱۴ محصول تولید می کند که حدود پنج محصول طی شش ماهه اول به فروش رسیده و پنج محصول نیز طی نیمه دوم امسال عرضه خواهد شد. همچنین همانطور که عنوان شد تولید محصولات جدید در دست اقدام است که تولید دو محصول آنتی بیوتیک طی سال ۹۴ یکی از مهمترین برنامه های “دبالک” می باشد و آثار مثبت ناشی از این امر در بودجه سال ۹۴ لحاظ نشده است.

پوشش ۹۶ درصدی بودجه برآوردی طی عملکرد ۱۱ ماهه امسال

وی به عملکرد ۱۱ ماهه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۳ شرکت اشاره کرد و گفت: این مجموعه طی دوره مذکور موفق به پوشش ۹۶ درصد از بودجه برآوردی خود شده که با توجه به عملکرد مناسب شرکت اعلام تعدیل مثبت سود برآوردی سال مالی جاری چندان دور از ذهن نخواهد بود.

وجود متقاضی کافی برای محصولات از سوی شرکت های دارویی

مدیر عامل شرکت البرز بالک در خصوص بازار فروش محصولات تولیدی نیز گفت: محصولات تولیدی “دبالک” از تقاضای کاقی در بازار فروش برخوردار است به گونه ای که علاوه بر شرکت های زیرمجموعه “والبر” مجموعه هایی همچون پارس دارو، آفا شیمی و … متقاضی تولیدات شرکت هستند و از این رو می توان گفت تقاضا در همه بخش ها وجود دارد.

تعیین رشد سالانه ۲۰ درصدی مقدار فروش

در ادامه معاونت مالی و اقتصادی شرکت البرز بالک با بیان اینکه مجموعه بدهی مالیاتی ندارد، در خصوص عملکرد امسال “دبالک” گفت: این مجموعه تاکنون موفق به تحقق سود ۷۳۰ ریالی از سود برآوردی ۸۶۴ ریالی شده است و با توجه به وجود متقاضی کافی برای محصولات رشد مقدار فروش تولیدات به طور میانگین سالانه ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است.

رضوانی فر همچنین در پاسخ به این سوال که آیا برنامه ای در راستای واگذاری سایر زیرمجموعه های “والبر” در نظر گرفته شده، بیان کرد: واگذاری شرکت زیرمجموعه سبحان آنکولوژی طی سال ۹۴ یکی از برنامه های آتی “والبر” طی سال آینده به شمار می رود.

مدیر مالی شرکت سرمایه گذاری اعتلاء در خاتمه در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر برنامه های “دبالک” برای اجرای برنامه افزایش سرمایه، گفت: این مجموعه به منظور تأمین سرمایه در گردش خود برنامه افزایش سرمایه به مبلغ سه میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران برای سال آینده در نظر دارد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*