خانه / بورس و سهام / “فسرب ” ملی سرب و روی ایران شفاف‌سازی کرد

“فسرب ” ملی سرب و روی ایران شفاف‌سازی کرد

فارس ، 23 مردادماه کارخانه سرب و روی زنجان به دستور استاندار زنجان و پس از اعتراض مردم این شهر درباره انتقال آن از این استان، تعطیل اعلام شد.

اکنون بهزاد لازمی مدیرعامل و عضو هیأت مدیره شرکت سرب و روی ایران در اطلاعیه‌ای خطاب به مالمیر مدیر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار آورده است: پیرو وقایع اخیر در خصوص تعطیلی کارخانه شرکت ملی سرب و روی ایران موارد ذیل جهت اطلاع سهامداران به استحضار می‌رسد.
شرکت ملی سرب و روی ایران در حال حاضر تنها تولید کننده مجاز فلز سرب از ماده معدنی در ایران است که براساس آخرین تکنولوژی و استانداردهای روز دنیا (کوره کالدو) طراحی، ساخته و نصب شده و در طراحی آن که عملاً از کارخانجات مشابه در اروپا الگوبرداری شده، کلیه استانداردهای لازم در نظر گرفته شده است.
در کشور سوئد کارخانجات تولیدی سرب (گروه بولیدن) با استانداردهای مشابه، در نزدیکی شهرها و یا بعضاً در داخل آن احداث شده است. این مهم موید رفع آلاینده‌های احتمالی در هر صورت و با بکارگیری تدابیر فنی و تکنولوژیکی است.
با توجه به اعلام مصوبه نهادهای مسئول استان براساس تقویم زمانی جابجایی کارخانه سرب و روی، از تاریخ 92.05.22 به مدت یک‌سال جهت انتقال کارخانه مهلت در نظر گرفته شده است که در صورت عدم انجام اقدامات لازم در این زمان از سوی مدیران شرکت، باید نسبت به تعطیلی واحد سرب کارخانه اقدام صورت می گرفت.
لذا تعطیلی موقت شرکت از سوی استانداری در تاریخ 92.05.23 و درست یک روز پس از ابلاغ مهلت، مغایر با مصوبه نهادهای مسئول بوده است.
ذکر این نکته ضروری است که اقدام به تعطیلی موقت کارخانه در مورخ 1392.05.23 از سوی استانداری در حالی صورت گرفته است که هم‌اکنون چندین کارگاه تولید سرب از کنسانتره با تکنولوژی‌های آلاینده و غیرمجاز در کشور وجود داشته که طی همراهی با وقایع هفته اخیر و تحرکات منطقه‌ای چند روز گذشته، به امید اخذ سهمیه خاک پرسرب از معدن و یا خرید کنسانتره سرب بیشتر، با این استراتژی سعی در حذف نمودن بزرگترین تولید کننده مجاز سرب کشور هستند.
لذا انتظار می‌رود مسئولان با تمامی کارخانجاتی که یا آلاینده هستند و یا در مظان این اتهام قرار دارند، از جمله کارخانجات موجود در شهرک روی زنجان که فاصله کمتری با شهر داشته و به اذعان کارشناسان به واسطه داشتن کیک‌هایی با حجم 8 برابر شرکت سرب و روی از درجه آلایندگی به مراتب بیشتری برخوردارند و متأسفانه به دلایل نامشخص از سوی مسئولان توجهی به آلایندگی آنها نمی‌شود، با وحدت رویه برخورد نموده و با تصمیمات مقطعی و عجولانه موجب صدمه به بدنه صنعت کشور، ضربه به اعتبار تولیدکنندگان و تضییع حقوق سهامداران را فراهم نیاورند و ضمن تأمین آرامش و سلامتی مردم استان با تصمیماتی کارشناسانه و علمی به دور از مناقشات، به منافع و مصالح مردم توجه بیشتری کند.
از آنجایی که مسئله محیط زیست و جلوگیری از هرگونه مخاطره برای سلامتی و زندگی مردم از دغدغه‌های مدیران شرکت بوده است، طی سال‌های اخیر مسئولان شرکت تمامی توان خود را در راستای عدم آلایندگی تولید او اجرای مصوبات جلسات مشترک با نهادهای مرتبط به کار گرفته‌اند و همچنین در جهت مسئولیت اجتماعی خود اقدامات قابل توجه و متعددی را در خصوص اطمینان ‌بخشی نیست به عدم آلایندگی و رعایت سطح استاندارد ارائه شده از سوی محیط زیست انجام داده‌اند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– احداث سه حلقه چاه مونیتورینگ در نقاط مختلف کارخانه جهت پایش دوره‌ای مقادیر فلزات سنگین در حوزه منابع آب زیرزمینی.
– نصب سیستم غبارسنج آنلاین در مسیر دودکش اصلی کارخانه سرب که توسط سازمان حفاظت محیط زیست به صورت مداوم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
– ایجاد حوضچه جمع‌آوری آبهای سطحی در انتهای مسیر کانال هدایت آبها جهت عدم اجازه خروج روان آبهای سطحی از محدوده کارخانه و ایجاد سیستم پمپاژ و بازگشت آب به خط تولید کارخانه سرب.
– احداث سیستم هدایت و جمع‌آوری آبهای سطحی در محدوده پیرامونی دپو فیلتر کیک‌های کارخانه روی و عدم پراکندگی و خروج آبهای سطحی به زمین‌های مجاور کارخانه.
– جمع‌آوری ضایعات پراکنده در کارخانه جهت ارائه و پاکسازی محوطه کارخانه.
– وجود سیستم آب و گاز در مسیر خروجی کارخانه سرب جهت ایجاد سیکل بسته غبار و آب و عدم اجازه خروج آلاینده‌های محیطی به خارج از خط تولید.
درخصوص بحث‌های مربوط به انتقال کارخانه نیز به اطلاع می‌رساند تأخیر قابل ملاحظه نهادهای مرتبط در اجرای مصوبات جلسه مورخ 88.09.11 استانداری (با موضوع انتقال محل شرکت سرب و روی) مبنی بر واگذاری زمین جایگزین (که پس از 2 سال انجام شد)، تغییر کاربری زمین فعلی(به عنوان منبع اصلی تأمین هزینه‌های انتقال کارخانه که هنوز انجام نشده است) و صدور مجوزهای لازم، منجر به اطاله زمان و افزایش قابل ملاحظه هزینه انتقال برای شرکت شده است که با توجه به بررسی‌های فنی و اقتصادی در حال حاضر تحت تاثیر افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و نرخ ارز، هزینه فرصت، میزان سرمایه‌گذاری اولیه و مشکلات مربوط به تأمین ماده معدنی و تولید، این انتقال را با مشکلات عدیده وتوجیه‌پذیری فنی و اقتصادی آنرا با تردید جدی مواجه ساخته است به هر حال اولویت مدیران شرکت در حال حاضر حل این مشکل و از سرگیری تولیدات است.
ضمن تاکید مدیران شرکت بر شفاف‌سازی و رعایت منافع سهامداران شرکت پیشنهاداتی جهت ارایه به مسئولان امر آماده نموده است که حاصل جلسات متعدد در ماه‌های اخیر است، لذا انتظار می‌رود مسئولان استانی پیشنهادات شرکت را طی جلسات کارشناسی مورد بحث و بررسی قرار داده و این مهم منجر به اخذ تصمیمات منطقی و منصفانه درباره این شرکت شود.
آخرین تصمیمات حاکی از آن است که شرکت ملی سرب و روی ایران ضمن تعطیل نمودن بخش تولید سرب و تولید روی اقدام به بررسی ایرادات احتمالی در بخش تصفیه آب و گار و دیگر واحدها نموده و طی گزارشی اقدامات انجام شده را منعکس و شرایط بازدید کارشناسان بخش‌های ذیربط را فراهم نماید. لذا این شرکت با توجه به اینکه هیچگونه گزارش و یا تائیدیه‌ای مبتنی بر آلایندگی خود از نهادهای قانونی ذیربط دریافت ننموده است (پایش‌های دوره‌ای سه ماهه توسط شرکت‌های معتمد محیط زیست)، از کلیه مسئولان نهادهای مرتبط اکیداً درخواست می‌نماید نسبت به بررسی و اعلام نظر کتبی و قانونی در اسرع وقت اقدام نمایند.
مدیریت شرکت نیز با توجه به شرایط موجود، همزمان با پیگیری عملیات انتقال کارخانه، در جهت رفع ابهامات احتمالی اقدام به عملیاتی نمودن تعمیرات برنامه‌ریزی شده قبلی در سطح کارخانه نموده است و جهت شفاف‌سازی هرچه بیشتر موضوع عدم آلایندگی مجموعه سرب و روی، طبق ابلاغ استانداری موقتاً از تاریخ 92.5.23 واحدهای تولیدی مذکور را تعطیل نموده است.
بدیهی است مدیران شرکت در جهت شفاف‌سازی اطلاعات بازار، هرگونه تغییر تاثیرگذار بر عملکرد شرکت از جمله تغییر در تناژ تولید برآوردی را در اسرع وقت اطلاع‌رسانی خواهند کرد.
لذا با توجه به آنچه بیان شد، این شرکت از آن سازمان بورس و همچنین از سهامداران گران‌قدر استدعا دارد نسبت به حمایت از مسیر برنامه‌ریزی شده شرکت در جهت جلوگیری از ایجاد ضرر و زیان و تضییع حقوق ایشان توجه لازم را مبذول فرمایند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*