خانه / آخرین اخبار / از جوک‌های هسته‌ای تا نبرد اینستاگرامی

از جوک‌های هسته‌ای تا نبرد اینستاگرامی

هفته گذشته در شبکه‌های اجتماعی، هفته پر سر و صدایی بود، ماجرای انواع و اقسام جوک‌های بعد از مذاکرات، از یک سو، حاشیه‌های بازی پرسپولیس ـ النصر از سوی دیگر و حاشیه‌های مجموعه «در حاشیه» همه دست به دست هم داده بود که فضای مجازی کشورمان حسابی جنب و جوش پیدا کند.

اینستاگرام را به خاک و خون می کشم

جنگ سایبری گویا در ایران تعریف دیگری پیدا کرده است. اگر در دیگر کشورها مثلا اهداف سیاسی و نظامی پشت پرده این جنگ هاست، در کشور ما هیجانات ورزشی هم به این عوامل افزوده شده است.

بعد از بازی هفته گذشته پرسپولیس و النصر عربستان که از قبل هم مشخص بود به یک بازی جنجالی تبدیل خواهد شد، همان طور که بعضی از روزنامه های ورزشی مثلا تیتر زده بودند این سه امتیاز «واس ماس»، اینستاگرام «مهدی طارمی» و دروازه بان النصر عربستان میدان این نبرد شد. ماجرا از این قرار بود که طارمی بعد از حرکت عجیب نشان دادن «سر بریدن» پس از تک گل این بازی، تصویری از این حرکتش را هم در صفحه اینستاگرامش قرار داد.

همین کار طارمی شروع نبردی خونین (از نوع مجازی اش) در اینستاگرام بود. گویا این عکس، برخی عرب ها را عصبانی کرده بود و به صفحه اینستاگرام بازیکن ایرانی حمله کردند. در طرف مقابل هم تعدادی از طرفدارهای دو آتیشه ایرانی به صفحه اینستاگرام دروازه بان النصر حمله کردند و متاسفانه کامنت های منشوری به همدیگر نثار کردند، دروازه بان النصر هم در آخر مجبور شد صفحه اینستاگرامش را از حالت عمومی خارج کند.

حج عمره را تعطیل کنیم؟

موضوع دیگری که در هفته گذشته در فضای مجازی خیلی سر و صدا کرد، موضوع تعرض ماموران فرودگاه جده به دو نوجوان عمره گزار ایرانی بود. بعد از این که این ماجرا کاملا رسانه ای شد، واکنش کاربران چه در فیسبوک و توئیتر و چه در وایبر و واتس آپ شروع شد. اولین بحث ها تحریم حج عمره بود که حتی کمپینی هم در فیسبوک برای اعلام این طرح راه اندازی شد.

بعد از جدی شدن این طرح، گروهی در مقابل، این کار را نوعی خالی کردن میدان برای سعودی ها عنوان کردند و حتی استدلال هایی را هم که گفته می شد عربستان با درآمد حج ایرانی ها کلی به سود می رسد، با آمار و ارقام رد کردند.

البته این آخر ماجرا نبود. عده ای بخش نظرات یادداشت های فیسبوکی «محمدجواد ظریف» وزیر امورخارجه کشور را برای اعتراض و درخواست برخورد با عربستان از سوی ایران انتخاب کردند. گروه دیگری هم به صفحه اینستاگرام او هجوم برده و اعتراض و درخواست شان را طرح کردند.

امیدواری در حد بنز به مذاکرات هسته ای

حالا که بحث ظریف شد این را هم یادآوری کنم که فکر نکنید ماجرای ظریف ـ متشکریم بعد سیزده به در دیگر تمام شد و ماجرای مذاکرات در فضای مجازی فراموش شد، خیر؛ دقیقا بعد از بیانیه مشترک ایران و ۱+۵ سبک جدیدی از پیامک های وایبری و واتس آپی طنزآمیز در این مورد بشدت فراگیر شد، مثلا یکی این پیام را برای من فرستاده بود: «صبح رفتم نونوایی یه هزاری دادم گفتم یه نون بده. یارو گفت چه خبره آقا مگه میخوای نونواییو بخری» این پیام ها بیشتر با نگاه اغراق آمیز به نتیجه مذاکرات هسته ای ساخته و منتشر می شد.

حاشیه های «در حاشیه» و شوخی با پزشکان

راستی تا فراموش نکردم این را هم بگویم که حاشیه های فضای مجازی «در حاشیه» همچنان ادامه دارد. نکته جالب این حاشیه ها این است که کمتر موردی در فضای مجازی پیدا می شود که در مورد آن اختلاف نباشد که در حاشیه حتما یکی از آنهاست. کاربران فضای مجازی در شبکه های مختلف اجتماعی جدای از کیفیت کار مهران مدیری نسبت به این که اعتراض پزشکان وارد نیست و باید با آنها هم شوخی کرد اشتراک نظر دارند و با شکل و ادبیات مختلف این را مطرح کرده اند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*