خانه / بورس و سهام / رکود شدید در بازار فولاد / کاهش قیمت فولاد برای اولین بار در تاریخ

رکود شدید در بازار فولاد / کاهش قیمت فولاد برای اولین بار در تاریخ

عضو انجمن فولاد با اشاره به رکود موجود در بازار فولاد، گفت: تولیدکنندگان فولاد درخواستی برای افزایش قیمت محصولشان ندارند و تقاضایی به دولت ارائه نکرده‌اند.

رضا شهرستانی در گفت‌‌وگو با  فارس اظهار داشت: با افزایش حقوق و دستمزد کارگران و اضافه شدن یک درصد مالیات بر ارزش افزوده طی سال جاری، قیمت تولید هر کیلوگرم فولاد در کشور ۳۰ تومان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: این در شرایطی است که قیمت فولاد در ایران ۶۰ تومان به ازای هر کیلو کاهش داشته و بازار با رکود روبرو است.

به گفته عضو انجمن فولاد، قیمت فولاد در ابتدای هر سال روند افزایشی پیدا می‌کرد و امسال برای اولین بار در تاریخ صنعت فولاد، قیمت این محصول در کشور کاهشی بوده است.

شهرستانی با اشاره به اقدام اخیر وزارت صنعت برای اعمال تعرفه واردات در پی درخواست تولیدکنندگان داخلی، اظهار داشت: از ابتدای سال برای واردات بیلت (شمش) تعرفه ۱۰ درصدی، تختال تعرفه ۱۵ درصدی و فولاد طویل تعرفه ۲۰ درصدی اعمال شده است، اما با توجه به رکود بازار، این مسئله تأثیری در عرضه محصولات فولادی در کشور نداشته و نتوانسته قیمت فولاد را تثبیت کند و یا افزایش دهد.

وی پیش‌بینی کرد، وضعیت فعلی بازار فولاد تا ۸ ماه آینده و تا زمان نهایی شدن مذاکرات هسته‌ای ادامه داشته باشد.

شهرستانی با اشاره به تعدیل نیرو در برخی کارخانه‌های فولادی، گفت: در حال حاضر شرکت‌های فولادی با انباشت تولید روبرو هستند و در زیان‌دهی قرار دارند.

عضو انجمن فولاد تصریح کرد: حتی حذف ارز مبادله‌ای برای واردات فولاد و استفاده از ارز آزاد نیز تأثیری بر وضعیت بازار داخلی نداشته است.

وی تأکید کرد: در چنین شرایطی تولیدکنندگان فولاد هیچ درخواستی برای افزایش قیمت محصولات فولادی به دولت ارائه نکرده‌اند.

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*