خانه / بورس و سهام / چرا دولت یازدهم هیچ اقدامی برای تک نرخی کردن ارز انجام نداد

چرا دولت یازدهم هیچ اقدامی برای تک نرخی کردن ارز انجام نداد

مظاهری با بیان اینکه تاثیر مذاکرات هسته‌ای بر روی نرخ ارز یک پارامتر دسته دوم است، گفت: نظام چند نرخی ارز باعث فساد است و دولت هنوز هیچ حرکتی در این زمینه انجام نداده است.

طهماسب مظاهری رئیس اسبق بانک مرکزی در گفتگو با تراز، با بیان اینکه با گذشت بیش از یک سال و نیم از عمر دولت یازدهم همچنان شاهد نظام چند نرخی ارز هستیم، اظهارداشت: نظام چند نرخی ارز باعث فساد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دولت چند نرخی ارز را قبول ندارد می‌گوید، ارز باید تک نرخی شود، افزود: اما هم امروز چند نرخ ارز در بازار داریم و هم نظام های کنترلی چند نرخی را نداریم و با گذشت بیش از یک سال و نیم از عمر دولت هنوز هیچ حرکتی در این زمینه انجام نشده که این ناشی از تجربه کم دولت است.

مظاهری در مورد اینکه اگر توافق هسته‌ای به دست بیاید، چقدر بر روی ارز تاثیر دارد،  گفت:  تاثیر توافق بر ارز یک پارامتر دسته دوم یا سوم است، که نرخ ارز خیلی بیش از حدی که تاثیر در اقتصاد داشته باشد، اکنون جنبه­ ی روانی پیدا کرده است.

به گفته وی، چون در یک دوره به خصوص در دولت نهم و دهم ارز تبدیل به یک ابزاری برای حفظ ارزش دارایی مردم شد و مردم برای اینکه نه بانک­ها سود می‌دادند و نه زمینه سرمایه گذاری وجود داشت، ترجیح دادند ارز و طلا بخرند تا دارای خود را حفظ کنند.

رئیس اسبق بانک مرکزی بیان کرد: نرخ ارز یک نرخ مثل بقیه ­ی نرخ­ها است یا اینکه نرخ ارز یک نرخ کالا و خدمات است مانند مثل شاخص بورس ولی اثرش در حد خودش و بزرگنمایی نباید کرد.

مظاهری گفت: شاخص بورس هم موثر است و زیاد و کم می‌شود؛ نرخ ارز بیش از حد بزرگنمایی شده، چون الان از نظر روانی معنی دار شده و حساسیت روی آن است و باید به اثر واقعی محدود شود و بعد از آن هم مدیریت صحیح­تری برای انجام داد

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*