خانه / بورس و سهام / سیاست های دولت اگر مخرب نباشد منفعت هم ندارد

سیاست های دولت اگر مخرب نباشد منفعت هم ندارد

تا زمانی که نرخ بالای سود بانکی در سیستم بانکی کشور موجود باشد هیچ بخش اقتصادی نمی تواند به عنوان رقیب بازار بانکی مطرح باشد.در صورت برداشته شدن تحریمهای اقتصادی و کاهش چشمگیر نرخ سود بانکی، می توان انتظار داشت انتهای سال ۹۴ نقطه عطف بازار باشد.

در چند روز گذشته شاهد حمایت سهام بانکها توسط صندوق های بازارگردانی این بانکها و یا شرکتهای زیرمجموعه آنها هستیم که در واکنش به درخواست وزیر اقتصاد از بانک ها صورت گرفته است. این امر کمک شایانی به نقدشوندگی سهام برخی بانکها نموده اما به هیچ وجه انتظارات فعالان بازار در خصوص حمایت از بازار سرمایه را پاسخ نمی دهد و بورس تهران برای بهبود اوضاع نیازمند سیاستهای اقتصادی صحیح، به موقع و در مقیاس کلان می باشد.

 هنوز مدت زمان زیادی از مصاحبه وزیر نفت و ادعای اعلام آمادگی بخش خصوصی برای استفاده از خوراک ۲۵ سنتی نگذشته است که با وجود غیر اجرایی بودن چنین نرخی، نشان از چگونگی موضع دولت در برابر شرکتهای پتروشیمی به عنوان بخش مهمی از بازار دارد.

همچنین با بازنگری سیاستهای دولت در خصوص شرکتهای واگذار شده در دولت قبل در راستای اصل ۴۴ می توان به وضوح مشاهده نمود که این سیاستها اگر مخرب نباشد تا کنون به نفع شرکتهای بورسی نیز نبوده است.لذا اخبار آمدن رییس جمهور به تالار حافظ نیز تنها دارای تاثیرات هیجانی کوتاه مدت خواهد بود، چراکه در عمل دولت هنوز برنامه ای را برای خروج از رکود اجرا نکرده است.

بهبود شرایط بازار نیازمند روشن شدن دو مسئله مهم و اساسی می باشد: نخست اطمینان از لغو تحریمهای اقتصادی جهانی از سیستم بانکی کشور و همچنین زمان آن. دوم انتظار برای کاهش چشمگیر در نرخ سود پرداختی به سپرده های سیستم بانکی و موسسات اعتباری.
تا زمانی که نرخ بالای سود بانکی در سیستم بانکی کشور موجود باشد هیچ بخش اقتصادی نمی تواند به عنوان رقیب بازار بانکی مطرح باشد.در صورت برداشته شدن تحریمهای اقتصادی و کاهش چشمگیر نرخ سود بانکی، می توان انتظار داشت انتهای سال ۹۴ نقطه عطف بازار باشد.
نکته دیگر در خصوص بازار حذف تدریجی رانت از معاملات بورس تهران است که پس از رکود موجود و نرخ سود سپرده بالا به عنوان متهم ردیف سوم از سوی اینجانب مطرح می باشد. به گونه ای که به طور ضمنی پس از حذف معاملات گروهی و افزایش حجم مبنا و همچنین افزایش جرایم تخلفات بورس ریسک فعالیت برای سفته بازان، بالاتر رفته و از حجم فعالیت این گروه کاسته شده است.

با گذشت زمان و تغییر قشر سنتی بازار انتظار می رود فعالان بازار با شرایط جدید انطباق بیشتری پیدا کنند و مسئولیتهای سرمایه گذاری در شرکتها به دست نیروهای دانش محور بیفتد که این امر ثبات بازار را در بلندمدت به همراه خواهد داشت.

امین علماء

کارشناس بازار سرمایه

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*