خانه / آخرین اخبار / واکنش اوپک به افزایش صادرات نفت ایران

واکنش اوپک به افزایش صادرات نفت ایران

وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت: در پی کاهش قیمت نفت که پس از اعلام خبر توافق هسته‌ای ایران صورت گرفت صلاح خبری وزیر نفت الجزایر اظهار کرد: ممکن است برای رسیدگی به وضعیت مذکور خواستار نشست اضطراری اوپک شود. علاوه بر تحولات اخیر مربوط به توافق هسته‌ای ایران، بازار نفت تحت تاثیر بحران بدهی یونان و سقوط اخیر بازار سهام چین هم قرار گرفته است.

وزیر نفت الجزایر به خبرگزاری دولت این کشور APS گفت: با در نظر گرفتن وضعیت جاری بازار نفت به ویژه کاهش قیمت‌ها در صورت نیاز خواستار برگزاری یک نشست فوق‌العاده اوپک خواهیم شد.وزارت نفت عراق هم روز گذشته اظهار کرده بود که این کشور در واکنش به توافق اخیر، برای جبران کاهش قیمت مورد پیش‌بینی نفت، صادراتش را افزایش خواهد داد.

عراق در حال حاضر هم برای جبران کاهش قیمت و تامین مالی مبارزه با داعش، تولیدش را به سطح بالایی افزایش داده و در ماه گذشته بیش از چهار میلیون بشکه در روز تولید داشت. یک سخنگوی وزارت نفت عراق اظهار کرد: توافق هسته‌ای ایران به این کشور اجازه خواهد داد مقدار بیشتری نفت برای جبران بخشی از ضرری که طی سال‌های گذشته متحمل شده است تولید کند. افزایش صادرات ایران حجم نفت عرضه شده به بازار را افزایش خواهد داد و در نتیجه باعث خواهد شد قیمت‌ها کاهش بیشتری پیدا کنند.

به گفته وی، بازار نفت در حال حاضر هم تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که بعضی از آنها خارج از کنترل اوپک هستند. کشورهای تولیدکننده نفت امیدوارند که قیمت‌ها حداقل به ۷۰ تا ۸۰ دلار در هر بشکه برسد. با این همه مقامات کشورهای عربی صادرکننده نفت در اوپک اظهار کردند که هنوز زود است در مورد تاثیر افزایش صادرات نفت ایران به بازار و زمان آن صحبت کنیم.

ایران اعلام کرده است می‌تواند صادراتش را بیش از یک میلیون بشکه به بازار جهانی که در حال حاضر هم با اشباع عرضه روبروست افزایش دهد اما به گفته مقامات غربی، بعید است تحریم‌های ایران تا پایان سال ۲۰۱۵ برداشته شوند و از سوی دیگر افزایش تولید ایران چند ماه زمان خواهد برد.

همچنین توافق هسته‌ای باید از سوی کنگره آمریکا که اکثریت جمهوریخواه آن با تلاش‌های دولت برای توافق با ایران مخالفت ورزیدند تایید شود.

یک مقام عربی که نخواست نامش فاش شود به وال استریت ژورنال اظهار کرد: هنوز اظهارنظر در مورد واکنش اوپک به افزایش صادرات ایران یا تاثیر آن بر قیمت‌ها زود است. باید به خاطر داشت که ما همچنان ناچاریم صبر کنیم و ببینیم این توافق می‌تواند اجرا شود و آیا ایران می‌تواند آنطور که ادعا کرده تولیدش را به سرعت افزایش دهد یا خیر. سایر مقامات عربی اظهار کرده اند که ترجیح می‌دهند منتظر بمانند و واکنش بازارها را بسنجند. اوپک از سال ۲۰۰۸ نشست اضطراری برگزار نکرده است.

منبع: بهار

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*