خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و سهام / دو کلام حرف حساب

گزارش امروز بازار بورس و سهام / دو کلام حرف حساب

با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه ۹۴٫۰۵٫۱۴ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۹ واحد افزایش به رقم ۴۷۴۰۴ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۸۳ واحد کاهش عدد ۱۴۰۴۰۱ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲ واحد افزایش به رقم ۲۶۴۲۵ واحد رسید.

همچنین در این روز “فملی” با ۳۲ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “شپدیس” با ۲۳ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱ واحد افزایش به رقم ۷۷۷ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۹۰۰ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۸۵۳ میلیارد ریال رسید.

روند تعادلی و البته کسل کننده بورس امروز هم ادامه یافت تا شاخص کل بعد از نوسانات زیاد در نهایت با رشد اندک ۵ واحدی به کار خود پایان دهد، روندی که به جرأت می توان گفت در حال ساختن بزرگترین علامت سؤال های چند سال اخیر بورس در ذهن اهالی تالار است.

بر اساس گزارش بورس نیوز، یکی از مهمترین و البته تأمل برانگیز ترین اتفاقات امروز بازار سرمایه ارزش معاملات در دو بازار بورس بود بطوریکه تا ساعت ۱۰ امروز ارزش معاملات بورس ۱۳ میلیارد تومان و ارزش معاملات فرابورس حدود ۱۵ میلیارد تومان بود و در آخر نیز میزان با کسر معاملات اوراق تفاوت چندان زیادی را با ساعات ابتدایی نکرد.

عملاً می توان گفت که نه تنها پولی وارد بازار سرمایه نشده بلکه همانی هم که بوده از این بازار خارج شده و تمام این اتفاقات در حالی رخ می دهد که امروز نقدینگی سرگردان جامعه رقمی در حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان شده، حال چرا این میزان نقدینگی به هیچ بازاری اعتماد و اطمینان ندارد و ترجیح می دهد در بالشت های مردم پنهان بماند سؤالی است که باید کارشناسان اقتصادی به آن پاسخ دهند.

اینکه هیچ بازاری برای حتی یک سوم این میزان نقدینگی هم قابل اعتماد و اطمینان نسیت نکته مهمی می باشد که مسئولین امر از آن غافل مانده اند.

از سوی دیگر هر روز در حال ایجاد یک رقیب جدید برای بازار سرمایه هستیم مثلاً سود سپرده بانکی را به ۲۰ درصد و نرخ تورم را به ۱۴ درصد می رسانیم، اوراق مشارکت با سود روز شمار ۲۴ درصد و حتی ۲۸ درصد تا زمان سر رسید عرضه می کنیم، نرخ ارز هم که پس از توافق هسته ای به جای کاهش، روند افزایشی گرفت تا همچنان سئوالات وابهامات موجود در ذهن سرمایه گذاران باقی بماند.

بر این اساس چگونه انتظار داریم تا شاهد بازار سرمایه ای پر رونق همراه با گردش پر حجم سهام شرکت ها باشیم؟ این بازار سرمایه با شرایط فعلی حتی توان رقابت با یک فروشگاه زنجیره ای را ندارد چه برسد به بازار پولی.

شاید وقت آن رسیده باشد که اندکی جسورتر و با نگاه بازتر تصمیمات اقتصادی را اتخاذ کنیم، به هر حال سرمایه گذار خصوصاً از نوع خارجی آن نیاز به انگیزه و اعتماد دارد. بنظر می رسد در شرایط فعلی تورم در حد معقول و مناسب مهار شده و نیاز است که از این پس به سراغ سیاست های ضد رکودی برویم تا آثار ورود نقدینگی به کشور از محل توافق هسته ای نمایان شود و سرمایه گذار نیز با انگیزه و امیدواری بیشتر به عرصه سرمایه گذاری در اقتصاد کشور وارد شود.

اینکه بخواهیم برای جلوگیری از ورشکستگی بانک ها نقدینگی را از صنایع به سمت این بازار هدایت کنیم تنها داروی مسکنی است که عوارض و درد ناشی از پیشروی بیماتری را به تأخیر می اندازد، اجازه دهید جذابیت برای سرمایه گذار خارجی برای حضور در اقتصاد و صنایع پر پتانسیل ایجاد شود نه اینکه صنایع سودآور کشور نگاه ملتمسانه به نقدینگی موجود در دستان خارجی ها داشته باشد، سرمایه گذار خارجی باید سبب توسعه اقتصادی شود نه اینکه مشکل اقتصادی را حل کند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*