خانه / بورس و سهام / بهانه جدید بورس تهران برای سقوط

بهانه جدید بورس تهران برای سقوط

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه ۹۴٫۰۵٫۲۴ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۲۷۵ واحد کاهش به رقم ۴۶۴۲۵ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۸۳۱ واحد کاهش عدد ۱۳۸۹۲۰ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۱۵۴ واحد کاهش به رقم ۲۵۸۸۵ واحد رسید.

همچنین در این روز “بترانس” با ۳ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “تاپیکو” با ۷۵ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۸ واحد کاهش به رقم ۷۷۳ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۰۶۱ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۴۴۹ میلیارد ریال رسید.

اولین روز از معاملات روز جاری با افت بیش از ۳۸۹ واحدی شاخص کل همراه شد روندی که مهمترین دلیل پیدایش آن نبود نقدینگی در بازار به تبع اعتماد از دست رفته در بورس می باشد.

بر اساس گزارش بورس نیوز، شرایط رخوت انگیز فعلی به وجود آمده در بازار سرمایه در حالی با توجه به توافق هسته ای بدست آمده و شروع برداشته شدن برخی تحریم ها سازگاری و انطباق منطقی با بورس ندارد که از سوی دیگر بنظر می رسد گزارشات سه ماهه اغلب شرکت ها که از طریق سایت کدال منتشر شده موید چنین روندی از سهام اغلب شرکت ها می باشد چرا که عدم وجود نقدینگی در شرکت ها و صنایع سود اغلب آنها را نسبت به مدت مشابه سال قبل دستخوش تغییرات منفی قابل توجهی قرار داده است.

بر این اساس آنچه که مسلم است، بازار سرمایه این روزها نیازمند محرکی قوی تر از خبر می باشد چرا که بی اعتمادی و نا اطمینانی به وجود آمده در بورس احتیاج به شواهد عینی برای بازگشت دارد و دیگر گفته ها و اخبار تأثیری بر روند بازار نخواهد داشت.

از سوی دیگر با این حجم و ارزش معاملات بنظر می رسد که اگر تغییر روندی را شاهد باشیم تنها در حد یک نوسان کوتاه مدت واگذار است و این بازار تا زمان افزایش معنی دار ارزش و حجم معاملات سهام که نشانگر ورود نقدینگی جدید به بازار است نوساناتی از این دست را شاهد خواهد بود.

همچنین برخی از کارشناسان و تحلیلگران معتقدند نزدیک شدن به پایان سال مالی کارگزاران و تسویه اعتبارات مشتریان در این روند بی تأثیر نیست که البته این گفته بیشتر بهانه است تا دلیل چرا که در صورت وجود نقدینگی در بازار و با توجه به اخبار مثبت اقتصادی و سیاسی موجود شاید بتوان گفت که شرایط و قیمت های فعلی بهترین زمان برای خرید سهام می باشد پس اگر اعتقاد و اعتماد بود سهام عرضه شده قطعاً جمع آوری می شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*