خانه / بورس و سهام / رشد درآمد “ونفت” با اجرای طرح های توسعه ای

رشد درآمد “ونفت” با اجرای طرح های توسعه ای

اجرای این پروژه ها آثار مثبتی بر روند سودآوری شرکت خواهد داشت، بطوریکه می توان گفت منجر به جبران زیان شش ریالی “ونفت” طی دوره سه ماهه سال مالی جاری و تحقق سود خواهد شد. از این رو امیدواریم با تأمین منابع مالی لازم جهت اجرای آنها موفق به بهره برداری پروژه های مذکور شویم.
شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت طرح های توسعه ای همچون ساخت مخزن و تأمین بنزین برای فرودگاه ها را در برنامه کاری خود طی سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 92 در نظر دارد، به گونه ای که بخش عمده ای از درآمدهای “ونفت” از محل اجرای این پروژه ها و فعالیت در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی تحقق خواهد یافت.

معاونت سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: اجرای این پروژه ها آثار مثبتی بر روند سودآوری شرکت خواهد داشت، بطوریکه می توان گفت منجر به جبران زیان شش ریالی “ونفت” طی دوره سه ماهه سال مالی جاری و تحقق سود خواهد شد. از این رو امیدواریم با تأمین منابع مالی لازم جهت اجرای آنها موفق به بهره برداری پروژه های مذکور شویم.

بهرامی به هزینه برآوردی 300 میلیون دلاری جهت اجرای طرح های توسعه ای “ونفت” اشاره کرد و گفت: این شرکت در نظر دارد بخشی از این هزینه ها را از طریق فروش دارایی های غیر مولد خود تأمین کند. از این رو این امر در صورت وجود متقاضی مناسب انجام می پذیرد و درآمدهای حاصل از آن نیز شناسایی خواهد شد.

وی در خصوص پرتفوی بورسی و غیر بورسی “ونفت” ابراز داشت: ارزش بازار پرتفوی بورسی حدود 27 هزار و 595 میلیون ریال است، حال آنکه ارزش بازار پرتفوی غیر بورسی مبلغی حدود 514 هزار و 233 میلیون ریال را به خود اختصاص می دهد. برهمین اساس می توان گفت بخش عمده ای از درآمدهای “ونفت” از محل پرتفوی غیر بورسی و فعالیت در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی محقق می شود.

این مقام مسئول در ارتباط با وضعیت پرتفوی بورسی بیان کرد: این پرتفوی شامل سرمایه گذاری در 24 شرکت بوده و بیشترین وزن آن به شرکت هایی از جمله هلدینگ خلیج فارس، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و پتروشیمی خارک اختصاص دارد که تمامی این شرکت ها از لحاظ عملیاتی و سودآوری در وضعیت مناسبی به سر می برند.

معاونت سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت پیرامون آثار احتمالی رونق گرفتن فعالیت های حوزه نفت، گاز و پتروشیمی و اثرات کاهش تحریم های اعمالی، بر وضعیت سودآوری شرکت های پتروشیمی بیان کرد: این شرکت ها حتی در شرایط تداوم تحریم های اعمالی بر کشور نیز قادر به ادامه فعالیت و سوددهی هستند. چراکه همواره تقاضای مناسب برای محصولات تولیدی فعالان این گروه در بازارهای بین المللی وجود دارد برهمین اساس می توان گفت مشکل عمده این شرکت ها در خصوص حمل و نقل تولیدات به کشورهای مقصد است که اجرای طرح های توسعه ای “ونفت” همچون مخازن سازی می تواند به برطرف شدن این موانع کمک کند.

بهرامی افزود: در صورت کاهش تحریم های اعمالی و بهبود روابط بین المللی به طور قطع وضعیت سودآوری شرکت های پتروشیمی بیش از پیش بهتر خواهد شد. همچنین با بهبود شرایط تحریم ها بهره برداری از بخش های مختلف طرح های پارس جنوبی که از سنوات گذشته آغاز شده و مراحل اجرای آن طی سال های اخیر با موانعی همراه شده، چندان دور از ذهن نخواهد بود. تحقق این امر یکی از اتفاقات مهم در صنعت پتروشیمی کشور به حساب می آید.

وی در خاتمه پیرامون کاهش نرخ ارز و آثار آن بر شرکت های پتروشیمی تصریح کرد: نرخ ارز در نظر گرفته شده در بودجه کل کشور بیش از سه هزار تومان بوده که به نظر می رسد این امر در کنار کسری بودجه دولت و قصد دولت جدید مبنی بر جبران این کسری از محل درآمدهای ارزی حاصل از صادرات مانع از افت با اهمیت قیمت ارز در کشور می شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*