خانه / بورس و سهام / تحقیق دیوان محاسبات از هلدینگ خلیج‌فارس

تحقیق دیوان محاسبات از هلدینگ خلیج‌فارس

فارس،  حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیته 5 نفره بررسی میزان تحقق بودجه سال 92 در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به برگزاری نخستین جلسه این کمیته در روز جاری اظهار داشت: باید به رئیس جمهور و دولت بگوییم که با همت و اراده قوی می‌شود، قانون بودجه ۹۲ به خصوص بخش درآمدی را اجرایی کرد.

وی افزود: با وضعیت کنونی در بخش درآمدها و عدم انگیزه‌ای که در بین کارکنان دولت وجود دارد، ما در بخش درآمدها مشکل جدی خواهیم داشت.

حاجی‌دلیگانی ادامه داد: در حال حاضر همه توجه دولت و دستگاه‌ها به درآمدهای نفتی است، در حالی که نباید از سایر بخش‌های درآمدی غفلت کنیم.

وی در ادامه گفت: بر اساس بررسی‌های کمیته از محل دریافت سود سهام شرکت‌های دولتی در قانون امسال پیش‌بینی شده که 13 هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشیم که در 5 ماه گذشته فقط 3 هزار و 500 میلیارد آن که تنها شامل 15درصد می‌شود، محقق شده است.

این نماینده مجلس همچنین گفت: ‌بر اساس بررسی‌های کمیته در خصوص واگذاری سهام هلدینگ خلیج فارس که در بودجه 92 آمده است، تنها 1600 میلیارد تومان از محل واگذاری سال 91، امسال به خزانه واریز شده است و دولت هم به عنوان درآمدهای سال 91 محسوب کرده و حداقل 9500 میلیارد تومان فروش تکلیفی بوده که در این جهت کاری صورت نگرفته است.

وی تاکید کرد: توضیحات نمایندگان دولت هم در این مورد کافی نبود که این موضوع نشان از عدم اقدام و پیگیری دولت داشت، بر این اساس قرار شد که دیوان محاسبات موضوع را به طور دقیق بررسی کند و کل میزان سهام واگذار شده قطعی مربوط به هلدینگ خلیج‌فارس را بررسی و در جلسه بعد ارائه ‌دهد.

حاجی دلیگانی همچنین گفت:‌ در بخش درآمدهای مالیاتی حاصل از واردات خودرو هم با وجود اینکه درصدهای دیگری غیر از درصدهای سال گذشته برای واردات خودرو در قانون بودجه 92 آمده هنوز گمرگ بر اساس قیمت‌ها و نرخ مالیاتی سال 91 اقدام می‌کند و از این جهت هم نوعی بی‌توجهی به قانون شده که یکی از علل کاهش درآمدهای مالیاتی، مالیات حاصل از واردات خودرو به کشور است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*