خانه / بورس و سهام / برترین صنایع در گزارش 6 ماهه

برترین صنایع در گزارش 6 ماهه

شاخص کل طی روزهای اخیر شاهد افت و خیزهایی بوده که این حرکت نوسانی چندان منطقی به نظر نمی رسد. چراکه نماگر بورس طی چند روز معاملاتی رشد قابل اهمیت حدود 1000 واحدی را طی چند روز معاملاتی تجربه می کند و از روزهای بعد در کمال ناباوری شاهد نزول آن هستیم.

یک کارشناس بازار سرمایه در صندوق سرمایه گذاری مشترک امید ایرانیان با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: آنچه که از روند کنونی بازار سهام می توان دریافت، حرکت دسته جمعی قیمت سهام شرکت های فعال در یک صنعت در مسیر صعودی و در مقابل آن نزول قیمت سهام فعالان گروهی دیگر به همراه لیدر آن گروه است.

یداله هیودی افزود: بازار سهام کشور ما برخلاف سایر کشورها از عمق کمی برخوردار است، بطوریکه فعالان بازار با سرمایه اندک می توانند به راحتی در روند حرکتی سهام فعال اثرگذار باشند و نتایج مثبت یا منفی از معاملات خود در بازار بورس کسب کنند. این در حالی است که روند نوسانی این چنینی بازار سهامی چندان معقول به نظر نمی رسد، زیرا این امر بازدهی مثبت را برای تعداد اندکی از معامله گران و سهامداران به ارمغان آورده و در مقابل آن، بازدهی منفی بسیاری از سرمایه گذاران را رقم زده است.

وی به لزوم حمایت منطقی از سوی فعالان حقوقی بازار بورس اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد حمایت بیشتر از سوی حقوقی های بازار سهام به شکل گیری روندی متعادل در این بازار کمک شایانی خواهد کرد. در صورت تحقق این مهم، کسب بازدهی مثبت توسط بسیاری از معامله گران اعم از حقوقی یا حقیقی چندان دور از ذهن نخواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه با اظهار امیدواری نسبت به چشم انداز بازار بورس در ارزیابی عملکرد شش ماهه نخست سال مالی جاری شرکت ها فعال ابراز داشت: به نظر می رسد شرکت هایی که در عرصه تولید محصولات فعالیت می کنند همچون شرکت های پتروشیمی، فلزات اساسی و سیمانی گزارش های مناسبی را از عملکرد خود در دوره مذکور منتشر کنند بطوریکه با رشد سودآوری همراه خواهند شد.

هیودی در بیان دلایل اظهارات خود تصریح کرد: این شرکت ها طرح های توسعه ای جهت افزایش ظرفیت تولید خود در نظر دارند که بهره برداری کامل از این پروژه ها روند صعودی وضعیت سودآوری آنها را در پی خواهد داشت. علاوه بر این با در نظر گرفتن نرخ ارز مبادله ای به عنوان نرخ تسعیر درآمدهای ارزی در بودجه آنها، به نظر می رسد که نوسانات نرخ ارز مشکل قابل اهمیتی را به وجود نمی آورد.

وی افزود: وضعیت مناسب سودآوری این شرکت ها و در پی آن تقسیم بخش زیادی از سود محقق شده میان سهامداران موجب می شود تا بازدهی مناسبی نصیب سرمایه گذاران در این شرکت ها شود.

این مقام مسئول در خصوص گروه بانکی نیز اظهار داشت: بانکی ها به صورت خدماتی و نه عملیاتی و تولیدی فعالیت می کنند که این امر موجب عدم تقسیم سود نقدی مناسب میان سهامداران آنها می شود و در پی آن سهامداران این گروه تنها فرصت شناسایی سود از طریق رشد قیمتی سهام و نه رشد سودآوری را دارند. از این رو به نظر می رسد گزارش های نیمه اول سال مالی جاری فعالان این گروه چندان مناسب نباشد و تنها صعود قیمت سهام بانکی ها موجب منتفع شدن سهامداران آنها خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه در ارتباط با صنعت خودرو نیز بیان کرد: شکوفایی این صنعت از طریق لغو یا کاهش شدت تحریم ها و در پی آن ورود سرمایه گذاران خارجی به بازارهای داخلی رخ خواهد داد. علاوه بر این در صورت کاهش بهای تمام شده محصولات تولیدی این شرکت ها ناشی از ثبات روند قیمتی نرخ ارز می توان به بهبود عملکرد خودروسازان امیدوار بود. حال آنکه باید دید دولتمردان و مقامات مسئول شرکت های خودروساز چه برنامه هایی جهت تحقق این برنامه ها بکار می گیرند.

هیودی در خاتمه آخرین رقم خالص ارزش روز دارایی های صندوق سرمایه گذاری مشترک امید ایرانیان را مبلغ 252 هزار تومان اعلام کرد و گفت: بازنگری پی در پی ترکیب سبد دارایی های صندوق و سرمایه گذاری بلندمدت در سهام شرکت هایی که در وضعیت بنیادی مناسبی به سر می برند، از برنامه های این صندوق جهت کسب بازدهی مثبت است. همچنان که صندوق سرمایه گذاری مشترک امید ایرانیان موفق به دستیابی بازدهی مثبت پنج درصدی طی یک ماه اخیر شده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*