خانه / آخرین اخبار / چه کسانی در پنج ماهه اول سال ۳۷۹ درصد در بورس سود کردند !!!

چه کسانی در پنج ماهه اول سال ۳۷۹ درصد در بورس سود کردند !!!

یک عده سهامدار که از این تفاهم نامه خبر نداشته اند سهمشان را که رشد قیمتی ۵۰ درصدی را در این اوضاع نابسامان بورس تجربه کرده است، در بی خبری و در قیمت ۵۵۰ تومان فروخته اند. در حالی که به مانند آقای توکل هرندی و شرکت مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران که هر دو عضو هیئت مدیره هستند، خبر نداشته اند که شرکت قرار است ۱۲ روز دیگر تفاهم نامه خود را با شهرداری مشهد به بازار ارسال کرده و از آن قیمت ۲۰۰ درصد دیگر نیز رشد کرده

در حالی که بازار سرمایه حال و روز خوشی نداشته و این روزها اکثریت فعالان بازار کاسه چه کنم برای ضررهایی که حتی پس از توافق به آنها تحمیل شده، در دست دارند، برخی شرکت ها نیز وجود دارند که در همین مدت بازدهی های خیره کننده ای نصیب سهامداران خود کرده اند.

به گزارش بورس نیوز، یکی از شرکت های مذکور شرکت قند شیرین خراسان است که از ۲۴ خرداد ماه که گزارش عملکرد ۶ ماهه منتهی به اسفند ماه خود را برای سال مالی منتهی به شهریور ۹۴ به سامانه کدال ارسال نموده، استارت رشد خیره کننده قیمت سهام خود را زده و تا انتهای معاملات امروز بیش از ۳۷۹ درصد رشد قیمت را در کمتر از ۵ ماه تجربه کرده است!

اما نکته حائز اهمیت در این بین اینجاست که اکثر معاملات این سهم در این مدت توسط ۳ کد معاملاتی صورت گرفته است و در واقع از بین فعالان بازار کسی این سود هنگفت و فضایی را دشت نکرده است!

شرکت مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران به عنوان لیدر و حقوقی سهم از قیمت ۳۱۵ تومان که شروع به خرید این سهم از کارگزاری بانک “ا. ن” به صورت بلوکی و با چک مدت دار کرده، روی قیمت ۱۵۳۹ تومان نیز همچنان خریدار اصلی سهم بوده و با وجود رشد ۵ برابری قیمت، در صف خرید هر روزه سهم در سرخط است و طی مدت اخیر تعداد سهام خود را از یک میلیون و ۸۰۰ هزار سهم به ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار سهم و درصد مالکیت خود را از ۴ به ۱۲ درصد رسانده است.

در این میان اما معاملات حجیم دو کد معاملاتی حقیقی دیگر نیز به شدت جلب توجه می کند! این دو کد که احتمالاً هر دو مربوط به یک شخص بوده و به احتمال فراوان با شرکت مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران نیز هماهنگ هستند در جدول آخرین سهامداران عمده شرکت که در عکس زیر مشاهده می کنید به خوبی مشخص هستند.

حاج مصطفی توکل هرندی و مهندس جواد توکل هرندی در حالی در مجموع بیش از ۳ میلیون و ۳۵۰ هزار سهم این شرکت را در تملک خود دارند که بالغ بر یک میلیون و ۳۵۰ هزار سهم از آن را در تاریخ های ۳۱ خرداد و دوم تیر سال جاری و در قیمت ۳۲۰ تومان خریداری کرده اند، که هنوز نه خبری از رشد یکپارچه شرکت های قندی در بازار پیچیده بود و نه هنوز شفاف سازی “قشرین” برای واگذاری حق انتفاع زمین های شرکت برای عموم اطلاع رسانی گردیده بود. جالب اینجاست که پس از دوم تیر که خریدهای آقای هرندی تکمیل می شود سهم تا تاریخ ۱۸ شهریور که سهم پس از تعدیل منفی سنگین و اعلام زیان ۱۵۴ تومانی به ازای هر سهم با رشد ۴۵ درصدی بازگشایی می شود سهم در صف خرید قفل بوده و معاملات بسیار اندکی روی سهم صورت گرفته است.

در عکس هایی که در ادامه می بینید به خوبی مشخص است که مهندس جواد توکل هرندی عضو هیئت مدیره قند شیرین خراسان و قند ثابت خراسان به نمایندگی از موسسه خیریه بیت الرضا (ع) می باشد! موسسه ای که در طول دوران چندین ساله ای که سهامدار این شرکت بوده، به اندازه ای که جناب آقای توکل هرندی در این مدت اندک چندین ماهه سود کرده است، سودی نبرده اند. زیرا این شرکت در ۱۰ سال اخیر ۵ سال زیان سنگین عملیاتی داشته و تنها در ۵ سال سود اندکی بین سهامداران خود تقسیم کرده است.

اما نکته مهم که در عکس بعدی به خوبی مشخص است امضای جواد توکل هرندی به نمایندگی از قند شیرین خراسان زیر تفاهم نامه این شرکت با شهرداری مشهد است که در تاریخ ۲۲ شهریور ماه (در سربرگ تفاهم نامه مشخص است) امضا شده ولی با فاصله ای ۸ روزه و در حالی که سهم نمادش طی این مدت باز بوده در تاریخ اول مهر ۱۳۹۴ روی کدال منتشر شده است!

در حالی که سهم پس از اینکه دو هفته بسته بوده با ارایه اطلاعات عملکردی خود و اعلام زیان سنگین معادل با ۱۵۰ درصد از سرمایه اسمی شرکت و در میان تعجب همگان با ۴۵ درصد رشد قیمت در ۱۸ شهریور ماه بازگشایی گردیده و یک عده سهامدار که از این تفاهم نامه خبر نداشته اند سهمشان را که رشد قیمتی ۵۰ درصدی را در این اوضاع نابسامان بورس تجربه کرده است، در بی خبری و در قیمت ۵۵۰ تومان فروخته اند. در حالی که به مانند آقای توکل هرندی و شرکت مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران که هر دو عضو هیئت مدیره هستند، خبر نداشته اند که شرکت قرار است ۱۲ روز دیگر تفاهم نامه خود را با شهرداری مشهد به بازار ارسال کرده و از آن قیمت ۲۰۰ درصد دیگر نیز رشد کرده و در حالی که قیمتش به ۱۵۳۹ تومان رسیده همچنان شاهد صف پرتقاضای خرید باشد.

یکی از نکات جالب دیگر در این خصوص ارسال اشتباه شفاف سازی “قشرین” که حاوی تفاهم نامه با شهرداری بوده است در نماد “قثابت” در تاریخ یک مهر است! در واقع جناب توکل هرندی به قدری ذوق زده از ارسال این تفاهم نامه که ۸ روز قبل توسط خود ایشان امضا شده، بوده اند که اشتباهاً تفاهم نامه را تحت نام شرکت قند ثابت خراسان که در آنجا نیز عضو هیئت مدیره هستند روی کدال می فرستند! به گونه ای که با مراجعه به سایت کدال مشخص است که این شفاف سازی ابتدا در ساعت ۹:۴۵ دقیقه روز اول مهر ماه به اشتباه در نماد “قثابت” و سپس در ساعت ۱۰:۱۷ دقیقه در نماد “قشرین” به بازار ارسال شده است. از آن تاریخ به بعد نیز تا به امروز سهم تقریباً هر روز صف خرید سنگین داشته و در حالی که بقیه سهامداران در کل بازار در حال ضرر دادن هستند قیمت سهم از ۶۷۰ تومان در اول مهر در میانه معاملات امروز که چهارم آبان ماه است بالغ بر ۱۲۵ درصد رشد قیمت داشته است!

در ادامه به صورت اجمالی نگاهی بنیادی به شرکت شده است تا مشخص باشد که رشد قیمتی سهم تنها به خاطر تفاهم نامه ذکر شده و فروش حق انتفاع زمین های شرکت بوده و ربطی به وضعیت اسف بار سودآوری شرکت ندارد. بلکه برعکس وضعیت بد بنیادی شرکت بهانه ای شده تا هیچ یک از فعالان بازار به غیر از ۳ کد معاملاتی ذکر شده یعنی آقایان مصطفی و جواد توکل هرندی و شرکت مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران به خریداری سهام این شرکت در رشد بی سابقه اخیرش معطوف نشده و آقایان با استفاده یا بهتر بگوییم سوء استفاده از اطلاعات نهانی چنین بازدهی خیره کننده ای را برای خود به ارمغان بیاورند.

جالب اینجاست که طبق اطلاعات واصله کدهای مصطفی و جواد توکل هرندی که طی مدت اخیر هر روز بخشی از سهام خود را به صف خرید عرضه می کردند، طی معاملات روز چهارشنبه هفته گذشته ۲۹ام مهر ماه بخش اعظم سهام خود را فروخته اند و تقریباً سهمشان در شرکت را پس از کسب سود حدود ۳۰۰ درصدی بسیار کم کرده اند. اما خریدار حقوقی سهم یعنی شرکت مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران همچنان در حال خرید در قیمت های فعلی نیز بوده و به نوعی تمامی شناور بازار را همراه با سهم های آقایان توکل هرندی به مالکیت خود در آورده است. البته اصطلاح زدن سهم از کد حقیقی به حقوقی هم که در بین فعالان بازار کاملا مشخص است با چه اهدافی صورت می گیرد!

سوال از بخش نظارت سازمان بورس

بزرگترین پرسش اینکه آیا خرید سهم توسط هیات مدیره شرکت که دارنده اطلاعات نهانی است مجاز است ؟ که قطعا پاسخ خیر است ، خوب پس چرا بدون جلوگیری از معاملات این افراد سهم به رشد خود ادامه داده است.

به نظر می رسد نقش نظارتی سازمان بورس که تنها شرکت را پس از ۲ هفته بسته بودن نماد و انتشار دو شفاف سازی بسیار ناشفاف که در آنها حتی به ارزش تقریبی زمین ها نیز اشاره نشده، به حال خود رها نموده است باید بسیار پر رنگ تر از این باشد. زیرا برای هیچ یک از فعالان بازار واقعاً مشخص نیست که از این واگذاری به چه میزان وجه نقد وارد شرکت شده و سود در حساب های شرکت خواهد نشست. زیرا عملاً شرکت با پیش بینی سال مالی جدید خود که به بازار ارسال نمود تا پایان شهریور ۹۵ بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان زیان از عملیات خود در حساب هایش شناسایی خواهد کرد و باید برای بازار روشن شود که این حق انتفاع از زمین هایی که مالکیت آن متعلق به بنیاد مستضعفان بوده، واقعاً به چه میزان ارزش داشته و پوشاننده وضعیت نامساعد عملیاتی شرکت در این دو سال خواهد بود یا خیر!؟ زیرا شنیده شده کم آبی در کل کشور و به ویژه منطقه خراسان در سالیان اخیر باعث شده از ارزش زمین ها و مزارع شرکت تا حد زیادی کاسته شده و حتی شرکت های تولید کننده قند و شکر در آن منطقه که دیگر قادر به کشت چغندر در آن منطقه نیستند، به واردات چغندر از دیگر مناطق روی آورده اند و برای همین شرکت قصد فروش این زمین ها را داشته است.

سوال از شرکت مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران به مدیریت آقای علیرضا عسگری مارانی

در حالی که این روزها بورس به زعم اکثر کارشناسان به شدت تشنه نقدینگی است و پرتفوی حدود ۱۵۰۰ میلیاردی شرکت سرمایه گذاری ملی ایران، اکثر سهمایش به حال خود رها شده اند، چرا باید نقدینگی کل شرکت سرمایه گذاری صرف معاملات این سهم کوچک با سرمایه ۵ میلیارد تومان شود.

آیا باز هم شاهد تئوری نمایندگی و تضاد منافع بین سهامداران و مدیران در این شرکت هستیم و منافع خاص پشت پرده معاملات و رشد قیمتی عجیب و غریب قشرین است یا داستان دیگری پشت پرده وجود دارد!؟ اگر چنین نیست بسیار خوشحال خواهیم شد تا پاسخ این مجموعه را بشنویم و منتشر کنیم تا اذهان فعالان بازار روشن شود .

  زیرا ارزش بازار ۷۶ میلیاردی “قشرین” در مقابل حجم پرتفوی ۱۵۰۰ میلیاردی “ونیکی” عدد مهمی به حساب نمی آید که این حجم از نقدینگی به بهانه مصالح و منافع شرکت و سهامداران خرج این معاملات شده باشد. معاملات اندک و روی درصدهای منفی روی خود سهام شرکت سرمایه گذاری ملی ایران با نماد “ونیکی” شاهدی بر این ادعا است. در عکس زیر تصویری از ترازنامه شرکت سرمایه گذاری ملی ایران را مشاهده می کنید. کل وجه نقد درون شرکت در صورت های مالی ۹ ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ۹۴ تنها ۲٫۵ میلیارد تومان است! یعنی عملاً شرکت نقدینگی برای خرید “قشرین” را یا از وام یا از فروش سهام دیگر خود در بورس تأمین کرده است. یعنی این فشار بالا رفتن تعداد سهم روی دوش سهامداران دیگر سهم های بورسی بوده است!

نگاهی اجمالی به وضعیت بنیادی “قشرین”

شرکت قند شیرین خراسان که به تهیه شکر و قند از چغندر و تصفیه شکر خام اشتغال دارد. با توجه به کاهش شدید قیمت فروش محصولات و افزایش قیمت خرید مواد اولیه از داخل و خارج از استان و عدم تصفیه و تبدیل ۱۵۰۰۰ تن شکر خام و فروش نرفتن زمین تربت حیدریه شرکت در این دوره مالی و همچنین دریافت وام جدید به علت تأمین کاهش شدید سرمایه در گردش و به تبع آن افزایش هزینه های مالی با زیان عملیاتی شدیدی مواجه گردیده است. ضمناً شرکت متعهد است مبلغ ۱۴ میلیارد ریال دیگر بابت پاداش تولید به چغندرکاران طرف قرارداد پرداخت نماید که زیان شرکت را به احتمال زیاد بیشتر نیز خواهد کرد. به گونه ای که خود شرکت پیش بینی نموده در پایان سال مالی جاری که پایان شهریور ماه است ۷۷ میلیارد زیان خالص محقق کند. این در حالی است که کل سرمایه شرکت ۵۰ میلیارد ریال بوده و زیان احتمالی امسال شرکت کل سرمایه ثبتی شرکت را از میان خواهد برد.

نکات با اهمیت

  1. نسبت به مدت مشابه سال قبل تولید شرکت ۶۱ درصد و مقدار فروش شرکت نیز ۶۶ درصد کاهش را نشان می دهد.
  2. بخش اصلی درآمدهای شرکت، درآمد حاصل از شکر تهیه شده از چغندر می باشد که معادل ۶۸ درصد فروش شرکت می باشد. این شرکت در ۹ ماهه سال گذشته شکر تهیه شده از چغندر را کیلویی ۱۸۸۰ تومان به فروش رسانده و این مبلغ برای ۹ ماهه سال جاری معادل ۱۹۶۲ تومان بوده است.
  3. مصرف چغندر برای سال جاری معادل ۹۰ هزار تن بوده که بابتش به ازای هر کیلو ۳۲۲ تومان پرداخت شده این در حالی است که در سال گذشته قیمت چغندر به ازای هر کیلو ۲۰۲ تومان بوده است.
  4. در زمینه تولید شکر حاصل از چغندر، شرکت تقریباً با ظرفیت کامل کار می کند اما در زمینه تولید قند با یک درصد ظرفیت کار می کند.
  5. شرکت حدود ۱۸ میلیارد تومان تسهیلات کوتاه مدت و ۷۰۰ میلیون تومان تسهیلات بلند مدت دارد که سالانه نزدیک به ۴ میلیارد تومان هزینه مالی به شرکت تحمیل می کند.

به دلیل مشکلات تأمین چغندر در استان خراسان به سبب کمبود آب، عملاً شرکت مجبور است چغندر خود را از استان های دیگر تأمین کند. بنابراین بهای تمام شده تولید شرکت به شدت افزایش می یابد که منجر به کاهش شدید در حاشیه سود می شود. این مهم باعث می گردد در شرایط رکودی با توجه به سرمایه در گردش پایین شرکت و هزینه مالی سنگین فعالیت عملیاتی برای شرکت سودده نباشد. چنانچه سیاست های کمک به صنعت از سوی دولت وجود نداشته باشد شرکت به راحتی مشکلات سود سازی اش ادامه دار خواهد بود و زیان ده باقی خواهد ماند.

لازم به ذکر است شرکت مالک زمین های عمدتاً زراعی زیادی در استان خراسان می باشد که با تبدیل این املاک و زمین ها به وجه نقد و بهبود سرمایه در گردش می تواند احیا شود البته اینکار با توجه به رکودی که بر بازار املاک و مستغلات حاکم می باشد حداقل در مقطع فعلی بسیار بعید به نظر می رسد. البته کم آبی در سالیان اخیر باعث شده از ارزش زمین ها و مزارع شرکت تا حد زیادی نیز کاسته شود. به نظر می رسد برای سال آتی با حفظ شرایط سال جاری ادامه زیان دهی را در شرکت شاهد باشیم.

روند سودآوری در ۱۰ سال گذشته

علاوه بر این شرکت قند شیرین خراسان در سال های گذشته نیز نسبت به سرمایه خود از سودآوری مناسبی برخوردار نبوده و مبلغ کمی نیز از سود خود را میان سهامداران تقسیم نموده است، به گونه ای که در ۱۰ سال اخیر شرکت تنها در ۵ سال موفق به کسب سود شده و در بقیه سال ها زیان ده بوده است. به گونه ای که در سال های ۱۳۸۴، ۱۳۸۵، ۱۳۸۶، ۱۳۹۲و ۱۳۹۳ به ترتیب ۱۹۰ریال، ۲۴۰ ریال، ۱۳۰ ریال، ۱۲۰ریال و ۱۲۰ریال به ازای هر سهم سود در مجامع سالیانه این شرکت تقسیم شده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*