خانه / بورس و سهام / رشد سهام ساختماني در تقابل با ركود در بازار سنتي

رشد سهام ساختماني در تقابل با ركود در بازار سنتي

محبوبه مغاني: روز گذشته بازار فرابورس ايران در اولين روز كاري هفته شاهد دادوستد 553 ميليون و 876 هزار و 161 سهم و حق‌تقدم به ارزش 2 هزار و 534 ميليارد و 275 ميليون ريال بود که در نتیجه این معاملات شاخص بازار 80/9 واحد رشد كرد.
بر اين اساس شاخص بازار فرابورس ايران فعاليت كاري خود را در سيزدهمين روز ماه جاری در توقف بر رقم 90/746 واحد به پايان رساند.
در اين ميان، نماد معاملاتي شركت‌هاي هلدينگ صنايع معدني خاورميانه، پالايش نفت تهران، پالايش نفت لاوان، پتروشيمي مارون و نفت ايرانول رشد شاخص را سبب شدند که در صورت مثبت بودن معاملات نماد معاملاتي پتروشيمي جم و زاگرس، مي‌توانستيم شاهد رشد بيشتري در شاخص باشيم. در بازار ديروز رييس سازمان غذا و دارو اعلام كرد كه 136 قلم دارو به قيمت سال گذشته بازگشت و در مورد باقي داروها نيز بيمه‌ها قيمت‌گذاري‌هاي جديد را پذيرفتند و سطح پوشش را بالا بردند.
در ضمن تمام داروهاي موجود در كشور با توجه به تغيير نرخ ارز از ارديبهشت امسال مشمول افزايش قيمت شدند و قيمت همگي آنها با تاخير در بيمه‌ها پذيرفته شد؛ به طوري كه بيمه تامين اجتماعي فهرست خود را در شهريور به روز كرد و بيمه خدمات درماني نيز از تيرماه امسال قيمت‌هاي جديد را پذيرفت.
 لذا افزايش 2 برابري قيمت دارو و انتشار گزارش‌هاي 6ماهه آنها منجر شده است تا اين روزها گروه مواد و محصولات دارويي از توجه بالايي در بازار برخوردار باشند. در اين ميان پخش البرز دارو در ميان شركت‌هاي حاضر در اين صنعت از بيشترين افزايش نرخ برخوردار باشند.
از سوي ديگر در گروه پالايشگاهي نيز احتمال افزايش سود انباشته پالايشگاه‌ها در نيمه دوم سال 91 منجر شد تا پالايشگاه‌هاي تهران و لاوان مورد توجه فعالان بازار سرمايه واقع شوند.
در اين ميان در گروه فلزات اساسي سهام هلدينگ صنايع معدني خاورميانه نیز از بيشترين حجم معاملات برخوردار بود.
بنا به گزارش انجمن توليدكنندگان فولاد، ميزان توليد فولاد خام كشور در نيمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشد 2 درصدي برخوردار بوده است.
اما به‌رغم وجود ركود در بخش خريد و فروش ساختمان، نمادهاي ساختماني اين روزها با اقبال بازار مواجه‌اند كه در اين ميان شركت‌هاي تابعه گروه مسكن و عمران و توسعه شاهد نيز از بيشترين افزايش قيمت برخوردار بودند.
اين گزارش مي‌افزايد: مدیر فناوری اطلاعات فرابورس از انتشار نسخه موبایل نرم‌افراز قوانین و مقررات بازار سرمایه اوراق بهادار خبر داد و گفت: این  نرم‌افزار به‌صورت رایگان برای استفاده فعالان بازار سرمایه راه‌اندازی شده است. به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، روح‌اله دهقان با اعلام این خبر افزود: در راستای افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه و ایجاد سهولت در دسترسی به قوانین، مقررات و دستورالعمل‌های مرتبط با بازار سرمایه، واحد فناوری فرابورس ایران اقدام به انتشار نسخه موبایل نرم‌افراز قوانین و مقررات بازار اوراق بهادار کرده است.
وی ادامه داد: این نرم افزار قابلیت جست‌وجو‌ در عناوین و متون قوانین و دستورالعمل‌ها را داراست و از دیگر امکانات آن می‌توان به یادداشت گذاری روی قوانین و انتخاب فهرست علاقه مندی‌ها اشاره کرد.
دهقان با اشاره به اینکه این نرم افزار در دو نسخه آندروید و iOS تهیه شده است، تصریح کرد: نسخه آندروید آن از طریق سایت فرابورس ایران و بازار آندروید و نسخه iOS نیز از طریق Itunes و  APP Store قابل دریافت است. همچنین برای نصب نرم افزار روی محصولات شرکت Apple نیاز به iOS نسخه 6 و بالاتر است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*