خانه / بورس و سهام / رقص سهم‌ها در بورس

رقص سهم‌ها در بورس

دقیقا سال گذشته در چنین روز‌هایی خرید و فروش سهم‌ها، قیمت‌ها، شاخص‌ها و بازده سرمایه‌گذاری‌ها در تالار شیشه‌ای مثل امسال با صعود همراه شده بود و ارزش بازار هم اعداد چشمگیری را به نمایش می‌گذاشت اما این روزها برای بورس و معاملات آن کلمات ناقص و محدودی وجود دارد تا بتواند درباره رشدهای خیره‌کننده و شگفت‌انگیز آن واقعیت‌ها را ترسیم کند.

 اگر فقط بدانید که شاخص کل معاملات در 21 مهرماه سال 91 رقمی حدود 43000 واحد را به نمایش گذاشت و این معیار کلی تعیین وضعیت بازار روز گذشته و در 21 مهر سال 92 حتی برای دقایقی 71000 واحد را نیز پشت سر گذاشت به خوبی متوجه می‌شوید چه غوغایی در بورس به پا شده است. 43000 واحد رشد در یک‌سال که معادل 31000 واحد در شش ماه و 17000 واحد در یک ماه است به صورت خیلی شفاف پیام‌های روشنی از تحولات مرتبط با کیفیت و کمیت خرید و فروش سهم‌ها توسط معامله‌گران را به بازارهای دیگر مخابره می‌کند.
 همچنین این گردش بزرگ معاملاتی باعث ثبت رکوردهای تاریخی در بازار اوراق بهادار ایران که عمر آن نزدیک به 50 سال است نیز شد به این صورت که شاخص کل معاملات با 1247 واحد افزایش به مرز 71000 واحد رسید و در عدد 70 هزار و 951 واحد در پایان روز کاری و بسته شدن بازار تثبیت شد. در همین حال فراتر رفتن ارزش بازار از 346 هزار میلیارد تومان، گذشتن حجم معاملات از یک میلیارد و 330 میلیون سهم و در کنار آن رشد نزدیک به دو درصدی همه شاخص‌های بازار « کل، بازار اول، دوم، 30 شرکت بزرگ، صنعت و آزاد شناور » و بیش از 100 هزار نوبت معاملاتی روز پرحرارت تالار شیشه‌ای را برای همگان به نمایش گذاشت. نگاهی به آمار و نوسان‌های چند ماه گذشته تالار مشخص می‌کند که از ابتدای سال که بورس با پرده‌برداری از شاخص 40000 واحدی روی خوش به بورس بازان نشان داد و در کمتر از سه ماه با افزایش نزدیک به 15000 واحدی به استقبال تابستان رفت معلوم بود که سهامداران حساب کار خود را از سایر بازارهای موازی که در رکود یا نوسان‌های منفی شدید به سر می‌بردند، جدا کرده‌اند. افزون بر این تحولات سیاسی و انتخاب دولت تدبیر و امید حسن روحانی نیز اعتماد به نفس و امیدهای معامله‌گران را به حدی بالا برد که ترسیم آینده بازار خیلی نمی‌توانست پیچیده باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*