خانه / بورس و سهام / تولید یک سوم بنزین کشور در پالایشگاه نفت اصفهان تا پایان سال

تولید یک سوم بنزین کشور در پالایشگاه نفت اصفهان تا پایان سال

با راه اندازی طرح افزایش تولید در پالایشگاه نفت اصفهان یک سوم از تولید بنزین کشور در این مجتمع انجام خواهد شد.

 فارس با راه اندازی طرح افزایش تولید و بهینه سازی “شپنا” که به عنوان یکی از طرح های مهر ماندگار محسوب می شود قرار است به تولید روزانه بنزین کشور 3 میلیون لیتر افزوده شود.

این پالایشگاه که هم اکنون ٢٣ درصد کل فرآورده های نفتی کشور را تامین می کند و با اتمام طرح بهینه سازی می تواند روزانه 20 میلیون لیتر بنزین تولید کند که یک سوم از تولید بنزین کل کشور را تشکیل می دهد.

اجرای این طرح در پالایشگاه اصفهان، علاوه بر افزایش تولید بنزین و بالا بردن عدد اکتان یا درجه آرام سوزی بنزین از ٨٧ به ٩٠ مقدار تولید گاز مایع را 2.1 میلیون لیتر در روز افزایش خواهد داد و پروپیلن نیز به میزان ١.٢ میلیون لیتر در روز به عنوان محصولی جدید در این پالایشگاه تولید خواهد شد.

این گزارش اضافه می کند برای راه اندازی پالایشگاه اصفهان از یک شرکت معتبر ایتالیایی به منظور مشاور و همچنین از یک شرکت کره ای و شرکت ساینوپک چین نیز به عنوان پیمانکار استفاده شده است، همچنین شرکت مپنا و یک شرکت دیگر داخلی به منظور بهره برداری از این مجتمع پالایشی با یکدیگر همکاری می کنند.

بر اساس گفته های معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی قرار بود این طرح در 15مهرماه به بهره برداری برسد اما هنوز مشکلاتی در خصوص راه اندازی این طرح وجود دارد که پیش بینی می شود حد اکثر تا پایان سال جاری این طرح به بهره برداری برسد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*