با کاهش نرخ ارز “تمحرکه” از زیان به سود تغییر مسیر می دهد

0
ساتین : شرکت ماشین سازی نیرومحرکه در حالی طی دوره عملکرد شش ماهه نخست سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۲ موفق به پوشش ۶۵ درصدی سود برآوردی ۹۷ ریالی خود شده که این شرکت طی دوره عملکرد سه ماهه نخست همان سال پوشش ۲۵ درصدی زیان برآوردی ۱۶۵ ریالی را تجربه کرده بود. از این رو بر آن شدیم تا اطلاعات بیشتری در خصوص وضعیت این شرکت فعال در گروه ماشین آلات و تجهیزات کسب کنیم.

در همین ارتباط، مدیر مالی شرکت ماشین سازی نیرومحرکه در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: روند تولید و فروش محصولات تولیدی شرکت به سفارشات و قراردادهای انعقادی آن بستگی دارد، بطوریکه مراحل اجرای سفارشات “تمحرکه” طی سال گذشته به دلیل رشد قابل توجه نرخ ارز و در پی آن افزایش هزینه ها با مشکلات متعددی مواجه شد و در نهایت طی دوره عملکرد سه ماهه اول امسال موجب تحقق زیان برای آن شده بود. حال آنکه همراه با کاهش نرخ ارز و تثبیت آن در محدوده سه هزار تومان طی سال جاری به ویژه سه ماهه دوم امسال، “تمحرکه” موفق به انجام مذاکرات با شرکت های طرف قرارداد خود جهت تداوم روند اجرای سفارشات شد که در نهایت این تلاش ها منجر به سودآوری شرکت و پوشش ۶۵ درصدی سود برآوردی آن گردیده است.

بهروز ابراهیمی با ابراز امیدواری نسبت به تداوم روند مناسب سودآوری تا پایان سال جاری، در خصوص روند تولید و فروش محصولات ابراز داشت: همانطور که عنوان شد روند تولید و فروش محصولات به قراردادها و سفارشات دریافتی آن بستگی دارد و میزان تولید محصولات به همراه نرخ فروش آنها حین عقد قرارداد مشخص شده است.

وی در خصوص قراردادهای جدید “تمحرکه” تصریح کرد: شرکت در حال بررسی قراردادها و سفارشات پیشنهادی است که البته تاکنون نتیجه قطعی از این بررسی ها حاصل نشده است.

این مقام مسئول در خصوص تأمین خارجی قطعات اولیه مورد نیاز اظهار داشت: میزان تأمین قطعات اولیه مورد نیاز از منابع خارجی به چگونگی قراردادهای منعقد شده بستگی دارد، به گونه ای که ممکن است اجرای قراردادی به تأمین خارجی قطعات اولیه مورد نیاز به میزان بالایی نیاز داشته باشد و بالعکس. برهمین اساس نرخ ارز مصرفی در قرارداد مشخص خواهد شد، همچنان که قراردادهای در دست اجرای شرکت طی سال مالی جاری نیاز به تأمین خارجی ۹۰ درصدی لوازم مورد نیاز از کشورهای خارجی دارد. علاوه بر این، واردات قطعات اولیه مورد نیاز در صورت امکان با ارز مبادله ای و در غیر این صورت با ارز آزاد انجام می پذیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ