بررسی وضعیت صنعت با کاهش قیمت جهانی آلومینیوم

0
کاهش قیمت باعث تغییر اساسی در شرایط تعادلی بازار شد و در نتیجه امیدها نسبت به رشد قیمت این فلز افزایش یافت، با این حال همه تحلیلگران به این موضوع معتقد نیستند و برخی اعتقاد دارند که شرایط بازار تغییر نکرده است.
به گزارش ساتین : قیمت آلومینیوم در طول سال ۲۰۱۳ کاهش ۱۵ درصدی را تجربه نمود و از ۲۰۴۰ دلار به ۱۷۴۰ دلار سقوط کرد. روند نزولی قیمت با شروع سال ۲۰۱۴ ادامه یافت و هم اکنون قیمت در کمترین سطح خود از سال ۲۰۰۹ می باشد. عرضه آلومینیوم از تقاضای ان پیشی گرفته بود و این موضوع به علاوه افزایش ذخایر این فلز، باعث شد که عملکرد این فلز در بازار لندن نامناسب باشد. همین کاهش قیمت باعث تغییر اساسی در شرایط تعادلی بازار شد و در نتیجه امیدها نسبت به رشد قیمت این فلز افزایش یافت، با این حال همه تحلیلگران به این موضوع معتقد نیستند و برخی اعتقاد دارند که شرایط بازار تغییر نکرده است.

در زیر نمودار قیمت آلومینیوم طی یک سال اخیر قابل مشاهده است.

وضعیت صنعت آلومینیوم قیمت جهانی آلومینیوم قیمت آلومینیوم تحلیل قیمت آلومینیوم تحلیل بورس کالا پیش بینی قیمت آلومینیوم اخبار صنعت آلومینیوم

کاهش قیمت آلومینیوم و تاثیرات آن در صنعت

در زمان کاهش قیمت آلومینیوم طی دو سه سال اخیر، شرکت های تولیدی تصمیم به کاهش تولید گرفتند. بزرگترین شرکت تولید کننده آلومینیوم جهان یعنی “روسال”، تولیدات سال ۲۰۱۳ را نسبت به ۲۰۱۲ به میزان ۹ درصد کاست . این شرکت به ترمیم ساختار ناکارای خود در بخش تولید ادامه داد و تمرکز بیشتری بر کاهش هزینه ها داشت.

در ماه مه سال گذشته، شرکت “الکوا” برنامه هایش در جهت کاهش ۴۶۰ هزار تن از تولیداتش که معادل ۱۱ درصد از کل تولید شرکت است را اعلام نمود و همچنین اعلام کرد که برنامه کاهش تولید دیگری به میزان ۲۷۴ هزار تن را در دست بررسی دارد. شرکت “الکوا” نیز به جنگ هزینه ها رفته است و استراتژی هایش را در جهت کاهش هزینه ها دنبال می کند. این شرکت اعلام کرده که می خواهد تا ۲۰۱۵ ، ۱۰ درصد از هزینه های ذوب آلومینیوم و ۷ درصد از هزینه های تصفیه آلومینیوم را کاهش دهد.

چشم انداز صنعت آلومینیوم

تا زمانی که بازار آلومینیوم در شرایط مازاد عرضه کنونی باقی بماند، تولیدکنندگان آن از کاهش قیمت ضربه خواهند خورد. به علاوه، انتظار می رود که قیمت انرژی و دیگر هزینه های داخلی برای صنعت چالش افرین باشد. همچنین محدودیت های دیگر باعث خواهد شد تا شرکت های این صنعت دست به فعالیت هایی بزنند تا هزینه مواد خام خود را بکاهند.

در دوره میان مدت تا بلند مدت، مصرف آلومینیوم در سطح جهان رشد خواهد کرد. رشد مصرف در صنایع اتومبیل و بسته بندی قابل ملاحظه خواهد بود که مهترین بازارهای مصرف هستند. طی چند سال اخیر نیز صنعت اتومبیل به طور فزآینده ای از آلومینیوم استفاده کرده است که دلیل ان قابلیت بازیافت این فلز و وزن سبک ان است. همچنین حرکت جهانی برای بهبود کارایی سوخت ها در وسایل نقلیه، ممکن است تقاضای آلومینیوم را تا سال ۲۰۲۵ به دوبرابر افزایش دهد. صنعت هواپیمایی نیز یکی دیگر از منابع رشد تقاضای آلومینیوم می باشد.

به دنبال چین که ۴۰ درصد از مصرف جهانی را در دست دارد، کشور هند قرار دارد که سطوح پائین مصرف فعلی ان و رشد جمعیت شهرنشین ، تلفیق مطلوبی را ایجاد نموده است. نتیجتاً، بازار آلومینیوم احتمالاً شاهد کسری برای مدت مدیدی خواهد بود که این کسری می تواند از قیمت بالاتر آلومینا و آلومینیوم حمایت نماید.

کسری قابل ملاحظه

بانک “بارکلیز” نیز نظر مبنی بر افزایش کسری در سال ۲۰۱۴ دارد که به دلیل کاهش تولید آلومینیوم می باشد. این در حالی است که بازار آلومینیوم برای سال های متمادی با مازاد قابل ملاحظه ای دست به گریبان بود. طی ۵ سال گذشته، بازار آلومینیوم به طور ساختاری با مازاد عرضه توصیف شده است، اما کاهش تولید باعث ایجاد کسری در سال ۲۰۱۳ و افزایش بیشتر کسری در سال ۲۰۱۴ خواهد شد. سال ۲۰۱۳ اولین سال پس از ۲۰۰۶ بود که بازار دچار کسری شد.

به عقیده تحلیلگران این بانک، تغییر عمده ای که در طرف عرضه رخ داده به دلیل تغییر عرضه در کشورهای غیر از چین است. در سال ۲۰۱۳، میزان ذخایر بازار فلزات لندن در آمریکا و اروپا کاهش ۱۵ درصدی را ثبت نمود. این موضوع همراه با کاهش ۱۵ درصد قیمت آلومینیوم در بازار لندن، باعث شد تا (۱.۷) میلیون تن ظرفیت ذوب در کشورهای غیر از چین به مرحله زیاندهی برسد و این در حالی است که پیشتر از ان و در ابتدای سال ۲۰۱۳ ، یک میلیون تن ظرفیت مازاد در همین نواحی وجود داشت.

بین ماه های جولای تا نوامبر ۲۰۱۳، شرکت های تولیدی اعلام کردند که کاهش تولیدی به میزان (۱.۴) میلیون تن داشته اند. داده هایی که “موسسه آلومینیوم بین الملل” که پیشتر از ان منتشر کرده بود، تاثیرات این کاهش را نشان داد. در اخرین اطلاعیه منتشر شده از سوی این موسسه اعلام شده که تولید ماه اکتبر ۲۰۱۳ نسبت به مدت مشابه سال قبل از ان ۳ درصد کاهش یافته که این رقم از ماه فوریه ۲۰۱۰، کمترین میزان تولید را نشان می دهد.

بانک “بارکلیز” در پایان پیش بینی کرده که میزان کسری در سال ۲۰۱۴، به (۱.۱) میلیون تن خواهد رسید و این در حالی است که کسری بازار در ۲۰۱۳ به ۷۲۶ هزار تن رسیده بود. همانطور که در بالا هم بدان اشاره شد، کسری بازار در کشورهای غیر از چین می باشد و خود چین دارای مازاد خواهد بود. بانک بارکلیز اعلام کرده که کسری کشورهای غیر از چین در ۲۰۱۴ به (۱.۳) میلیون تن خواهد رسید و مازاد چین نیز به ۲۵۰ هزار تن بالغ خواهد شد که این دو بر روی هم کسری (۱.۱) میلیون تنی را در سراسر جهان ایجاد خواهند کرد. این بانک همچنین کسری سال ۲۰۱۵ را هم (۱.۱) میلیون تن براورد نموده است.

ذخایر قابل ملاحظه

با وجود آنکه ذخایر بازار لندن در نواحی آمریکا و اروپا کاهش ۱۵ درصدی داشته است، اما در کل جهان با رشد همراه بوده و نمودار زیر به خوبی این موضوع را نشان می دهد.

ذخایر آلومینیوم بازار لندن طی ۵ سال اخیر قابل مشاهده است.

وضعیت صنعت آلومینیوم قیمت جهانی آلومینیوم قیمت آلومینیوم تحلیل قیمت آلومینیوم تحلیل بورس کالا پیش بینی قیمت آلومینیوم اخبار صنعت آلومینیوم

قیمت آینده

مصرف آلومینیوم در سال ۲۰۱۳ رشد حدود ۸ درصدی را تجربه نمود و به (۵۰.۳۵) میلیون تن رسید و این در حالی است که تولید این محصول رشد (۴.۵) درصدی داشت و به (۴۹.۶۳) میلیون رسیده بود. از همین روی بازار دچار کسری شد و دلیل این موضوع، افزایش ناگهانی تقاضا می باشد.

بانک “بارکلیز” پیش بینی کرد که قیمت آلومینیوم در ۲۰۱۴ به میانگین ۱۸۳۸ دلار خواهد رسید. دلیل این پیش بینی ، وجود (۴.۵) میلیون تن فلز در انبارهای بازار فلزات لندن و حداقل ۲ میلیون تن فلز بدون ثبت شدن در دفاتر می باشد. این میزان فلز هرگونه رشد صعودی قیمت را محدود می کند و در نتیجه برای رشد قیمت محدودیت وجود دارد.

نظر رویترز

با وجود آنکه بانک “بارکلیز” به ایجاد کسری اعتقاد دارد، اما “رویترز” معتقد است که بازار آلومینیوم دچار مازاد خواهد بود و تنها از میزان مازاد کاسته خواهد شد. این شرکت در پیش بینی خود اعلام کرده که مازاد بازار طی ۲۰۱۴ به ۵۶۸ هزار تن خواهد رسید که کمتر از مازاد عرضه ۵۹۱ هزار تنی سال گذشته است. این شرکت نه تنها معتقد است که بازار در ۲۰۱۴ دارای مازاد خواهد بود، بلکه سال ۲۰۱۳ را نیز همراه با مازاد اعلام کرده است که کاملاً مخالف با نظر قبلی می باشد.

همچنین براساس پیش بینی انجام گرفته، قیمت برای ۲۰۱۴ به میانگین ۱۸۴۰ دلار خواهد رسید که این پیش بینی قیمت، تقریباً برابر با پیش بینی بانک “بارکلیز” می باشد. لازم به ذکر است که میانگین قیمت آلومینیوم در ۲۰۱۳ به ۱۸۴۴ دلار رسیده بود. این شرکت همچنین قیمت سال ۲۰۱۵ را نیز ۱۹۸۴ دلار پیش بینی کرده است که به دلیل کاهش بیشتر مازاد رخ خواهد داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ