پیش بینی موسسه معتبر آمریکایی از آینده بازار سنگ آهن

0

به نقل از پایگاه خبری-تحلیلی استیل گورو، موسسه اطلاع رسانی Platts وابسته به موسسه اعتبارسنجی و خدمات سرمایه گذاری “استاندارد اند پورز” آمریکا اعلام کرد که هنوز هم می توان پیش بینی متوسط قیمت ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار در هر تن برای سنگ آهن در سال جاری میلادی را با قاطعیت مطرح ساخت. به گفته مقامات این موسسه، چین به عنوان بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده فولاد در جهان مطابق معمول مهمترین نقش را در آینده بازار سنگ آهن ایفا خواهد کرد.

براساس بررسی های کارشناسان موسسه Platts، در اوایل ماه گذشته میلادی نرخ بهره بانکی در چین به شدت افزایش یافت و همین مسئله باعث بروز مشکلاتی در گشایش اعتبار برای شرکت های فولادسازی این کشور شد و متعاقباً تقاضای سنگ آهن از سوی آنها رو به کاهش نهاد. در اواخر این ماه اما تصمیم بانک مرکزی چین مبنی بر تزریق نقدینگی جدید به بازار و رفع مشکلات موجود در زمینه اعطای اعتبار به شرکت های مختلف این کشور، وضعیت را تغییر داد و فولادسازان با قدرت بیشتری به بازار سنگ آهن بازگشتند به طوری که بهای سنگ آهن در بنادر اصلی چین از دو هفته پیش تاکنون بیش از هفت درصد رشد داشته است.

آمارهای ثبت شده در پایگاه اطلاعاتی موسسهPlatts حاکی از این است که در پایان معاملات هفته گذشته میلادی بهای هر تن سنگ آهن با درجه خلوص ۶۲ درصد، برای تحویل فوری در بندر تیانجین چین، به ۱۲۲.۶ دلار رسیده است که در قیاس با قیمت پایانی آن در ۲۶ ژوئن حدود ۷.۷ درصد افزایش نشان می دهد.

برآوردهای کارشناسان این موسسه همچنین از افزایش چشمگیر واردات سنگ آهن چین از استرالیا طی سه سال اخیر حکایت دارد؛ این در حالی است که واردات سنگ آهن چین از دیگر تولیدکننده بزرگ سنگ آهن یعنی برزیل طی این دوره با کاهش نسبی مواجه شده است. چین در ماه می امسال مجموعاً ۶۸.۵ میلیون تن سنگ آهن از سایر کشورها وارد کرده است که در این میان استرالیا و برزیل به ترتیب با ۳۵.۶ و ۱۱.۴ میلیون تن بیشترین سهم را از بازار سنگ آهن وارداتی چین داشته اند. واردات سنگ آهن چین از استرالیا طی ماه می سال جاری در قیاس با می ۲۰۰۹ حدود ۶۰ درصد افزایش نشان داده و انتظار می رود که این روند رو به رشد طی ماههای آتی نیز ادامه یابد.

پیش بینی موسسه Platts از تداوم روند صعودی بازار سنگ آهن چین در حالی مطرح می شود که برخی بانک ها و موسسات سرمایه گذاری معتبر از جمله دویچه بانک آلمان اعتقاد دارند که سنگ آهن تا پایان ماه سپتامبر امسال حتی می تواند قیمت ها کمتر از ۸۰ دلار در هر تن را هم لمس کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ