بی تأثیری رشد بهای چغندر بر عملکرد امسال قندی ها

0
خبرهای مختلفی مبنی بر افزایش نرخ خرید چغندرقند مصرفی شرکت های قندی به مبلغ ۲۱۰ تومان میان فعالان بازار منتشر شده، از این رو بر آن شدیم تا از صحت و سقم این خبر مطلع شویم.

در همین ارتباط قائم مقام مدیر عامل شرکت قندشیرین خراسان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: تاکنون بخش نامه یا دستور کتبی مبنی بر افزایش قیمت چغندرقند به دست این شرکت نرسیده، به گونه ای که “قشرین” چغندرقند مورد نیاز خود را با قیمت ۱۶۵ تومان و حتی با قیمت های بالاتر جهت حمایت و کمک به کشاورزان و ترغیب آنها به کشت بیشتر، خریداری کرده و شکر تولیدی را نیز با قیمت ۱۹۰۰ تومان به ازای هر کیلو به فروش می رساند.

محمدعلی افصحی افزود: البته باید توجه داشت رشد نرخ خرید چغندرقند به منظور ترغیب کشاورزان به تداوم فعالیت در حوزه کشت این محصول امری طبیعی است، اما این افزایش نرخ مشمول آن میزان از چغندرقندی می شود که طی اسفند ماه سال جاری کشت و مهر ماه سال آینده نیز برداشت می شود. علاوه بر این طبیعی به نظر می رسد که، قیمت فروش محصولات متناسب با رشد نرخ خرید چغندرقند افزایش یابد. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که در صورت افزایش نرخ این محصول، اثری بر وضعیت سودآوری شرکت های قندی طی سال جاری نخواهد داشت و اثرات آن به سال آینده انتقال می یابد.

وی پیرامون وضعیت کشت چغندرقند نیز گفت: سطح زیرکشت این محصول با افت ۱۰ تا ۲۰ درصدی طی سال گذشته همراه بوده است. پایین بودن نرخ خرید این محصول یکی از دلایل کاهش آن و عدم تمایل کشاورزان جهت تداوم فعالیت است. از این رو به نظر می رسد رشد بهای چغندرقند از سوی انجمن صنفی در راستای تشویق کشاورزان جهت بالا بردن سطح زیر کشت آن باشد. چراکه چغندرقند به عنوان ماده اولیه در فرآیند تولید بسیاری از محصولات همچون قند و شکر و نیز خوراک دام بکار برده می شود.

این مقام مسئول عملکرد شرکت طی سال مالی منتهی به ۳۱ شهریور ماه را ارزیابی کرد و اظهار داشت: با توجه به میزان چغندرقند جذب شده و هزینه هایی که از این بابت بر شرکت تحمیل شده عملکرد شرکت از نظر روند تولید و فروش محصولات مناسب ارزیابی می شود. هرچند که میزان سود محقق شده “قشرین” نسبت به برخی شرکت های هم گروه کمتر بوده، اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که این شرکت ها از محل تصفیه شکر خام به سودآوری بیشتری دست یافته اند، حال آنکه “قشرین” نیز در صورت اختصاص میزان بیشتر شکر خام به آن از پتانسیل تحقق سود بیشتر برخوردار است.

عضو هیأت مدیره شرکت قندشیرین خراسان پیرامون برنامه های “قشرین” جهت افزایش سرمایه آن تصریح کرد: همانطور که قبلاً نیز عنوان شد، طبق الزام سازمان بورس و اوراق بهادار برنامه ای جهت افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در نظر داریم که مراحل اخذ مجوزهای لازم جهت اجرای این برنامه در حال پیگیری است.

افصحی در خاتمه پیرامون بحث فروش بخشی از دارایی های شرکت و شفاف سازی های صورت گرفته از سوی “قشرین” اظهار داشت: شایعاتی مبنی بر فروش بخشی از دارایی های شرکت میان فعالان بازار منتشر شده بود که طبق تکلیف و به منظور رعایت قوانین و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار، اطلاع رسانی های لازم از سوی شرکت انجام شده است. از این رو در صورت قطعی شدن اجرای این امر و رسیدن به نتیجه قطعی اطلاع رسانی های لازم از طریق سازمان بورس و سامانه کدال انجام خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ