دو تحریمی که برداشته می شود؛دو تحریمی که باقی می ماند

0
هفته آینده گفتگوهای وزرای خارجه ایران و کشورهای عضو گرو ۱+۵ در حالی آغاز خواهد شد که از هم اکنون صحبت از توافقی بینابینی بین طرفین می شود. توافقی که البته بیشتر انتظارات غربی هاست و نه وعده یا پیشنهادی از سوی ایران.
به گزارش «تابناک» برخی منابع مطلع گفته اند که آنچه بنا است مبنای مذاکرات هفته آینده قرار بگیرد،موافقت ایران با کاهش سطح غنی سازی اورانیوم،یعنی توقف غنی سازی ۲۰ درصدی است و در عوض غربی ها نیز درصدی از تحریم های وضع شده علیه ایران را کم خواهند کرد.
بر اساس این گزارش منابع اروپایی گفته اند در این مرحله دو نوع تحریم وضع شده علیه ایران برادشته خواهد شد و دو نوع تحریم دیگر همچنان باقی خواهند ماند تا مذاکرات ادامه یابد.
در این مرحله طرف ایرانی،غنی سازی ۲۰ درصدی را متوقف خواهد کرد.۱۸۰ کیلو گرم از اورانیوم بیست درصد غنی شده را به طرف ثالثی تحویل دهد و در مقابل آن اورانیوم مورد نیاز برای مصارف پزشکی را از غرب دریافت کند. علاوه بر این می پذیرد که به تدریج تعداد سانتریفیوژهای خود را کاهش دهد و دسترسی بازرسان آژانس به سایت های هسته ای را افزایش دهد.
در مقابل طرف غربی هم در این مرحله تحریم های مرتبط با تجارت طلا و مصولات پتروشیمی را لغو می کند، اما تحریم نفت ایران و سیستم بانکی همچنان ادامه خواهد یافت.
منابع مطلع می گویند موارد مطرح شده انتظارات و تعهداتی است که غربی ها به دنبال آن هستند و تا کنون از ایران چنین پیشنهادی ارائه نشده است.
به نظر می رسد پیشنهادی که غرب به دنبال آن است را باید از هم اکنون بیشتر در مقابل کمتر نامید. مساله ای که مذاکره کنندگان ایرانی بیش از همه به آن واقفند و در مذاکرات خود غربی ها را متوجه این زیاده های خواهی خواهند کرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ